Łukasz Szewczyk03.11.2011 (16:57)48 komentarzy

Cyfra+ i "n" razem - silna oferta programowa

Cyfra+ pozostanie na rynku po fuzji z telewizją "n" - przewidują eksperci. Wspólna platforma telewizyjna zaoferuje abonentom jedną z najbogatszych ofert sportowych i filmowych premium. Klienci mogą liczyć także na usługi telekomunikacyjne dzięki współpracy z TP.
Kilka dni temu ITI, TVN oraz Grupa Canal+ ujawniły szczegóły tajemniczego "strategicznego partnerstwa". Dzisiaj już wiadomo, że celem trwających negocjacji jest przede wszystkim fuzja platform satelitarnych (Cyfra+ i telewizja "n") oraz zakup przez Canal+ mniejszościowych udziałów w telewizji TVN. Dzięki temu powstanie kolejny duży gracz na rynku satelitarnym.
Umowa o współpracy ma zostać podpisana najpóźniej do końca 2011 roku. Wiele wskazuje na to, że wspólna platforma będzie prowadzona pod sprawdzoną nazwą Cyfra+, tym bardziej, że ITI Neovision (właściciel telewizji "n") w nowej spółce obejmie pakiet mniejszościowy. jednak zanim dojdzie do fuzji, zgodę na transakcję musi wydać UOKiK, a to może zająć kilka kolejnych miesięcy.

Jedna platforma - bogatsza oferta
Informacje na temat fuzji platform budzą sporo emocji wśród klientów Cyfry+ i telewizji "n", o czym świadczą komentarze publikowane w Internecie. Część klientów obawia się podwyżki cen za abonament telewizyjny. Jednak operatorzy łączą siły właśnie w celu obniżenia kosztów (administracja, technika, prawa telewizyjne, promocje). Głównym zadaniem będzie oferowanie lepszego produktu (np. więcej kanałów) w tej samej cenie. Tym bardziej, że rynek płatnej telewizji w Polsce jest coraz bliżej nasycenia, co z kolei powoduje, że operatorzy będą musieli bardziej postawić na lojalność klientów.

Inni w swoich komentarzach zwracają uwagę, że dzięki fuzji powstanie platforma z najbogatszą ofertą sportową i filmową. Nie trudno się z tym zgodzić. To co do tej pory było dostępne w dwóch dekoderach konkurencyjnych operatorów, będzie można wygodnie oglądać w jednym. Cyfra+ i telewizja "n" łącznie mogą pochwalić się najbogatszą ofertą piłkarską z T-Mobile Ekstraklasą, Ligą Mistrzów, lligą angielską czy Ligą Europejską (od 2012 roku) na czele. Do tego dochodzą prawa do filmowych premier z największymi wytwórniami filmowymi.

Cyfra+ i telewizja "n"
PlatformaWłasne kanały TVPrawa TV premium
Telewizja "n" nSport HD, nFilm HD, nFilm 2 HD, Wojna i Pokój, MGM HD, nShow 3D Sport (Liga Mistrzów, Liga Europejska od 2012 roku); Film (Grupa TVN, MGM, Monolith, 20th Century Fox, Paramount Pictures, Dreamworks czy CBS Films).
Cyfra+Canal+ HD, Canal+ Film HD, Canal+ Sport HD, Canal+ Gol HD, Canal+ Weekend HD, Ale kino+ HD, Planete+ HD, MiniMini+ HD, TeleTOON+ HD / Hyper+ HD, Domo+ HD, Sport (T-Mobile Ekstraklasa, liga angielska, włoska, hiszpańska, francuska, Grand Prix na żużlu, NBA, Euroliga); Film (Monolith, Studio Canal, Gaumont, Europa Corp., EEAP, SPI, TF1, Spyglass, Gutek Film, Vivarto, Kinoświat, Against Gravity, Hagi Film).

Cyfra+ i telewizja "n"

Przy okazji fuzji można spodziewać się także wymiany własnych kanałów tematycznych. Dzięki temu wspólna platforma będzie mogła pochwalić się najbogatszą ofertą kanałów HD w Polsce. Ciekawie zapowiada się jednak sytuacja w pakietach dodatkowo płatnych. Cyfra+ od lat rozbudowuje swój pakiet Canal+, z kolei telewizja "n" w grudniu uruchomi nPremium HD (zastąpi nFilm HD). Na chwilę obecną nie wiadomo czy po fuzji oba pakiety będą utrzymywane i sprzedawane wspólnie (jak np. HBO z Cinemax) czy też prawa należące do nPremium wzbogacą pakiet Canal+.

Usługi telekomunikacyjne przy okazji
Warto zauważyć, że kilka miesięcy temu Grupa TVN zawarła partnerstwo strategiczne z Grupą TP. Na mocy tej współpracy telewizja "n" od kilku miesięcy sprzedaje usługę telewizji cyfrowej wraz z usługami telekomunikacyjnymi (internet mobilny, Neostrada TP), z kolei abonenci Telekomunikacji Polskiej w ramach usługi telewizyjnej mają dostęp do pakietów telewizji "n".

Przy okazji fuzji platform satelitarnych można spodziewać się, że wspólna oferta będzie korzystała z oferty Telekomunikacji Polskiej. Dzięki temu abonenci Cyfry+ będą mogli korzystać z promocyjnych pakietów łączących telewizję z internetem, a abonenci Telekomunikacji Polskiej otrzymają dostęp do bogatszych pakietów telewizyjnych. Eksperci podkreślają, że Cyfra+ dzięki Neostradzie TP będzie mogła oferować kablowy internet szerokopasmowy, którego brakuje w ofercie Cyfrowego Polsatu.

Eksperci: Fuzja konieczna. Ważna lojalność klienta
Wypowiadający się dla mediów eksperci podkreślają, że fuzja platform to efekt dojrzałego rynku w Polsce. Mimo tego, że z trzech platform na rynku pozostaną dwie, nie oznacza, że zakończy się rywalizacja o klienta. Teraz operatorzy płatnej telewizji będą walczyli nie tylko nowych klientów, ale także o utrzymanie dotychczasowych. To właśnie usługi dodatkowe (telekomunikacja) mają zwiększyć lojalność klientów. Nie należy spodziewać się jednak wojny cenowej - operatorzy w tej samej cenie będą chcieli powiększać swoją ofertę

- Skutecznie konkurowaliśmy z dwoma platformami, to tym bardziej stawimy czoło jednej. Dzięki tej transakcji rynek platform będzie bardziej przewidywalny - mówi cytowany przez Gazetę Wyborczą Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, który od dawna podkreśla,że fuzja to przede wszystkim korzyści dla widzów. Jako przykład podaje, prawa sportowe "na wyłączność", które dostępne będą u dwóch operatorów, a nie jak do tej pory u trzech.

Komentarze (1 - 10 z 48)

Coś mi się wydaję że C+ i N już dawno wiedziały że się połączą, i dlatego C+ odpuściła umowy z wytwórniami filmowymi, żeby nie podbijać ceny w negocjacjach. Jak nie ma konkurencji to i cena w negocjacjach nie idzie w górę. Jak widać C+ i N wydmuchały wytwórnie filmowe bez bydła :D
 5  
zmieńcie coś wreszcie w TV na kartę SD :D
 1  
Bardzo się cieszę, że jestem klientem 'enki' bo po fuzji będę w tej 'lepszej' platformie... Nie dostrzegam żadnych, ale to żadnych elementów, w których CP miałby przewagę nad C+n przykładowo: miażdżąca przewaga w ilości kanałów HD, kanały premium - HBO, Cinemax, nPremium, Canal+ a Polsat tylko HBO i Cinemax.
 2  
polsat będzie mógł chyba tylko konkurować super szybkim internetem LTE, niczym poza tym :D
 1  
ciekawe czy wyrobia sie i na Swieta Canal+ w N? Pewnie duzo ludzi by sie skusilo na zakup pod choinke
 1  
Jak dojdzie do tego wszystkiego TP to Polsat straci. Bo nie zapominajmy, że TP też prowadzi testy z LTE i może już nie długo wejdzie to do ich oferty. Jestem użytkownikiem C+ i TP i jestem dobrej myśli.
 0  
No to trzeba będzie po 6 latach pomyśleć nad zmianą platformy. Nie uśmiecha mi się płacenie do "n", ale jak Walter nie jest już prezesem to spoko.
 0  
Oferta sportowa C+ jest zenujaca: Sport (T-Mobile Ekstraklasa, liga angielska, włoska, hiszpańska, francuska, Grand Prix na żużlu, NBA, Euroliga); czyli Pilka nozna, zuzel i kosz . Trzy dyscypliny raptem hahahaa. Polsat ma grubo ponad 20 dyscyplin. Oferta sportowa CP miazdzy! W CP jest sport, w C+ jest namiastka sportu.
 0  
No to pora się żegnac z CP chociaż teraz aby zatrzymać odpływ klientów będa utrzymywac kanal TVNHD+1
 1  
Niech powstanie jedna platforma cyfra+ i gitara a wniej najlepszea piłka nożna świata i wszystko co najlepsze z wytwórni filmowych
 3