Łukasz Szewczyk14.11.2011 (15:36)4 komentarze

Cyfrowe Polskie Radio na Euro 2012. Ruszają konsultacje ws. cyfrowego radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na uruchomienie stałej emisji cyfrowej w standardzie DAB+ programów Polskiego Radia. KRRiT powraca także do konsultacji w sprawie uruchomienia radiofonii cyfrowej w Polsce
Polskie Radio  otrzymało od KRRiT  zgodę na nadawanie uruchomienie stałej emisji cyfrowej w standardzie DAB+ w aglomeracjach gdańskiej, poznańskiej, warszawskiej i wrocławskiej , czyli w rejonach, w których odbywać się będą piłkarskie Mistrzostwa Świata UEFA Euro 2012.
Przewodniczący KRRiT oczekuje teraz od Polskiego Radia szczegółowej informacji dotyczącej zawartości programowej multipleksów cyfrowych w tych aglomeracjach. W dalszej kolejności Polskie Radio musi wystąpić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o wydanie decyzji rezerwacyjnej na bloki częstotliwościowe dostępne we wskazanych lokalizacjach, co może nastąpić po uzgodnieniach pomiędzy Prezesem UKE i Przewodniczącym KRRiT dotyczących aktualnego planu zagospodarowania częstotliwości. Decyzję rezerwacyjną Prezes UKE wydaje po uzgodnieniach z Przewodniczącym KRRiT.

Dodatkowo KRRiT rozpoczyna konsultacje w sprawie uruchomienia radiofonii cyfrowej w Polsce. KRRiT zwróciła się do nadawców z pytaniami dotyczącymi zarówno technologii jak i uwarunkowań rynkowych determinujących cyfryzację radia.

KRRiT przypomina także, że zbliża się termin wyłączenia telewizji analogowej w Europie i zwolnienia pasma VHF (tzw. pasma III: 174 - 230 MHz), które zgodnie z ustaleniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej w 2006 r. (RRC-06) przeznaczone jest między innymi dla radiofonii cyfrowej w standardach rodziny DAB. Wzrosło więc w ostatnim czasie zainteresowanie tą technologią i wiele krajów bądź już uruchomiło stałą emisję cyfrową w standardzie DAB+ (Niemcy, Szwecja) bądź przystąpiło do opracowywania planów działań i strategii. Dokumenty te będą dotyczyć w pierwszym rzędzie problemów rynkowych i planowania sieci, techniczne standardy radiofonii cyfrowej są już bowiem w dostatecznym stopniu rozpoznane i znormalizowane.

Możliwość wzbogacenia oferty programowej i wydatna poprawa jakości dźwięku nie są, jak wynika z dotychczasowych ustaleń w ramach prac Międzyresortowego Zespołu ds. Telewizji i Radiofonii oraz Polskiego Forum Radiofonii Cyfrowej, dostatecznie silnym argumentem na rzecz wprowadzenia radiofonii cyfrowej w Polsce. Wprost przeciwnie: istniejący nadawcy radiowi obawiają się poszerzenia rynku przy skromnym nadal udziale radia w podziale wpływów z reklamy i sponsoringu, a także odsunięcia na czas nieokreślony perspektywy zwrotu nakładów inwestycyjnych. Są to zresztą obawy, które podziela większość nadawców radiowych w Europie.

Doświadczenia zdobyte podczas procesu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej wskazują, że aby proces konwersji przebiegał w sposób harmonijny, przysparzający korzyści słuchaczom, z jednoczesnym poszanowaniem praw ekonomicznych rynku, konieczne jest opracowanie i uzgodnienie ze wszystkimi uczestnikami procesu konwersji analogowo-cyfrowej szczegółowego planu działania. Przed przystąpieniem do opracowania założeń takiego planu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce poznać opinię uczestników rynku radiowego w kilku kluczowych kwestiach o charakterze strategicznym.

Komentarze (1 - 4 z 4)

super! GDAŃSK w pełni cyfrowy, mamy już całe DVB-T, a teraz DAB+
 0  
no super ze tez w Gdansku pojawi sie DAB + ,narazie radio DAB posiadam tylko w mp4 Iriver,ale jak ruszy ten system na stale w Gdansku to sobie kupie jakies konkretne radio :)
 0  
No jeszcze tego brakowało, żeby radio się "rozwijało" dla wielbicieli tych nieszczęsnych biegaczy po zielonym... Żeby usłyszeć jak to godnie przegrali?! Kto będzie za to płacił? Ta garstka abonentów...??? Bo przecież nie Grzesiu Lato!!!
 0  
Ciekawy jestem co z robią z nadawcami komercyjnymi m.in. RMF FM czy Zet, którzy również nadają w DAB+ na terenie Warszawy w ramach testów?
 0