Łukasz Szewczyk19.12.2011 (8:47)81 komentarzy

Fuzja Cyfry+ i "n", Canal+ w Grupie TVN

Canal+, ITI i TVN ogłosiły nawiązanie strategicznego partnerstwa, w ramach którego połączą swoje spółki działające na rynku płatnej telewizji (fuzja Cyfry+ i "n"). Nową platformą zarządzać będą szefowie TVN i Canal+. Grupa Canal+ zostanie także kluczowym akcjonariuszem TVN.
Dzięki połączeniu Cyfry+ i należącej do TVN platformy "n" - jak zapowiedziano - do końca roku 2011 powstanie wiodąca platforma cyfrowa (DTH) ze spodziewaną łączną bazą 2,5 mln abonentów. Do Grupy Canal+ należeć będzie 51% kapitału zakładowego nowoutworzonej spółki płatnej telewizji, zaś Grupa TVN w nowej spółce będzie posiadała 32 proc. udziałów, a właściciel UPC Polska 17%. Zamknięcie transakcji oczekiwane jest w drugiej połowie 2012 roku, w zależności od uzyskania zgody odpowiednich organów regulujących rynek (szczegóły transakcji).
- Przyszłe połączenie Cyfry+ i "n" rozwija przed nami obiecujące perspektywy. Obie platformy mają uzupełniające się kompetencje w zakresie kontentu, marketingu i technologicznego know-how. Ich połączenie przyniesie korzyść konsumentom, dla których wybór spośród ofert płatnej telewizji - na jednym z najbardziej konkurencyjnych europejskich rynków - stanie się dużo prostszy - mówi Beata Mońka, prezes Cyfry+.

- Połączenie to stanowi fundament przyszłego rozwoju, który może przełożyć się na stworzenie ponadprzeciętnej wartości. Wraz z Grupą Canal+ otwieramy dla naszych akcjonariuszy nowy rozdział, a ja spodziewam się, że uda nam się stworzyć światowej klasy zespół zarządzający, który zapewni nowoutworzonej spółce wiodącą pozycję na wysoce konkurencyjnym polskim rynku medialnym - dodaje Markus Tellenbach, prezes TVN.

Nowa, połączona platforma cyfrowa będzie zarządzana wspólnie przez Markusa Tellenbacha (Prezesa) i Beatę Mońka (Wiceprezesa). Jak informują spółki, nowoutworzony podmiot umożliwi wykorzystanie efektu skali i wzrost wydajności. Klienci otrzymają natomiast ekskluzywny kontent oraz dostęp do nowych technologii, w tym najszerszą na polskim rynku ofertę telewizji HD. Nowoutworzona spółka będzie również współpracować z TVN w zakresie rozwoju kontentu i produkcji. Partnerstwo zostanie dodatkowo wzmocnione przez Grupę Canal+, która staje się kluczowym akcjonariuszem polskiej grupy medialnej TVN, razem z ITI.

Oczekuje się, że połączenie pozwoli w trzecim roku działalności osiągnąć efekt synergii przekraczający 250 mln zł, wynikający głównie ze wzrostu przychodów i optymalizacji kosztów, a do końca 2015 r. nowoutworzona spółka płatnej telewizji zwiększy liczbę klientów do ponad 3 mln, z EBITDA przekraczającą 550 mln zł.

- Możemy ogłosić utworzenie wiodącej platformy telewizji płatnej pod przewodnictwem Grupy Canal+, wspartej silnym partnerstwem z najbardziej znaczącą polską grupą medialną jaką jest TVN. Jest to istotny krok w ewolucji Grupy Canal+. Rozwijamy działalność na arenie międzynarodowej, wzmacniamy naszą pozycję strategiczną w Polsce, jednocześnie zwiększając tempo rozwoju - komentuje Bertrand Meheut, prezes Grupy Canal+

Grupa Canal+ wniesie swoje udziały w Cyfrze+, aby przejąć pakiet kontrolny nowoutworzonej platformy płatnej telewizji, a także zapłaci łącznie około 230 mln euro gotówką za 40% udziałów w N-Vision, spółce-matce Polish Television Holding, do której z kolei należy 51% akcji TVN. Grupa ITI będzie nadal posiadać 60% pakiet kontrolny w N-Vision.

Komentarze (1 - 10 z 81)

elegancko planete i ale kino wkrótce w N. heheh. Polsat Hd oooo Polsat HD
 1  
huuuuraaaa!!!! ;)
 2  
dziwne, że cieszycie się z nadchodzących podwyżek :( oszołomstwo ? brak wiedzy ekonomicznej ? sekciarstwo ?
 1  
To teraz kolej na zmianę nazw na TVN+, itd. ?
 1  
Widzieliście jakość Polsatu SD ? Wow
Drogi pan redaktor nie napisał że konferencja o 11:30,
No fajnie fajnie, zobaczymy co z tego wyjdzie, mam nadzieję że na początku będą duże promocje
 2  
koniec enki:) teraz bedzie jazda podwyzka dla enkowiczów na poczatek 100%, LM tylko w npremium za dodatkowe 35 zeta hihi
 2  
@lol98, widzialem jakosc HBO HD z tr. polsatu, WOW ale szajs, gorzej niz srednie SD
 0  
@nie abonent C+, Dla mnie te podwyżki to jak obniżki, obecnie żeby mieć pełną ofertę mam dwie platformy C+ i n , czyli nawet ja bedzie drożej to rezygnacja z jendej platformy przyniesie mi zyski.
 2  
jestem abonentem cyfry teraz nkowicze się zdziwicie jak wam francuzi dosuną abonament w c+ żeby oglądać te kanały w hd które w n są standartem np.tvp hd,ngc hd,animal planet hd trzeba dodatkowo płacić 11zł tak porobili że chcąc oglądać np wszystkie discovery mósicie wziąść większy pakiet ja kończę z nimi przygodę nigdy więcej cyfry nic co francuskie nie jest dobre np motoryzacja ,telekomunikacja ,banki, i to się potwierdza odradzam c+ oskubią was do reszty
 0  
olenka80: HBO HD polsat bierze od Cyfry+ haha :D
 1