wikma24.02.2012 (14:17)brak komentarzy

Albumy wydaje przez Agorę nominowane do Fryderyków. Kto jeszcze?

Fisz i Emade, Marek Tomaszewski oraz zespół Dagadana - artyści, którzy swoje płyty wydali w Agorze, zostali nominowani do Fryderyków. Sprawdź pełną listę nominowanych.
Albumy wydaje przez Agorę nominowane do Fryderyków. Kto jeszcze?
Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne - muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Zasiada w niej ponad 1000 osób, m.in. wszyscy wykonawcy nominowani w kolejnych edycjach nagród.
Nominacje trafiły do nich w następujących kategoriach: - Autor Roku: Fisz - Album Roku Folk/Muzyka Świata: Dagadana - "Dlaczego nie" - Album Roku Hip Hop/R&B/Reggae: Fisz Emade - "Zwierzę bez nogi" - Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu: Fisz Emade - "Zwierzę bez nogi"; projekt: Michael Velliquette, Marcin Szymkowiak - Album Roku Recital Solowy: Marek Tomaszewski - "Stravinsky - le sacre du printemps".

Laureatów Fryderyków poznamy 26 kwietnia br. W poprzednich latach albumy wydane przez Agorę otrzymały łącznie ponad 20 nominacji do Fryderyków, a także platynowe i złote płyty za najlepszą sprzedaż.

Pełna lista nominowanych:


PIOSENKA ROKU
ILLUSION - SOLĄ W OKU - MUSICART / POMATON EMI
JULIA MARCELL - MATRIOSZKA - MYSTIC PRODUCTION
NOSOWSKA - NOMADA - SUPERSAM MUSIC
ANIA RUSOWICZ - ŚLEPA MIŁOŚĆ - UNIVERSAL MUSIC POLSKA
ZAKOPOWER - BOSO - KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING

ALBUM ROKU POP
SEWERYN KRAJEWSKI - JAK TAM JEST - SONY MUSIC ENTERTAINMENT POLAND
IZA LACH - KRZYK - EMI MUSIC POLAND
MACIEJ MALEŃCZUK Z ZESPOŁEM PSYCHODANCING - WYSOCKI MALEŃCZUKA - WARNER MUSIC POLAND
POLUZJANCI - TRZY METRY PONAD ZIEMIĄ - PENGUIN RECORDS
ANIA RUSOWICZ - MÓJ BIG-BIT - UNIVERSAL MUSIC POLSKA

WOKALISTKA
MONIKA BRODKA
EWA FARNA
JULIA MARCELL
KATARZYNA NOSOWSKA
ANIA RUSOWICZ

GRUPA ROKU
COMA
LUXTORPEDA
MYSLOVITZ
POLUZJANCI
ZAKOPOWER

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU
LUXTORPEDA
MARCELINA
NEORETROS
PROJEKT WARSZAWIAK
ANIA RUSOWICZ

ALBUM ROKU ROCK
COMA - COMA - MYSTIC PRODUCTION
DERIGLASOFF - NOŻE - LAUDANUM REKORDS
KAZIK NA ŻYWO - BAR LA CURVA/PLAMY NA SŁOŃCU - SP RECORDS
LUXTORPEDA - LUXTORPEDA - STAGE DIVING CLUB
MYSLOVITZ - NIEWAŻNE JAK WYSOKO JESTEŚMY... - CHAOS MANAGEMENT GROUP/EMI MUSIC POLAND

ALBUM ROKU MUZYKA ALTERNATYWNA
AGRESSIVA 69 - REPUBLIKA 69 - METAL MIND PRODUCTION
BAABA KULKA - BAABA KULKA - MYSTIC PRODUCTION
COOL KIDS OF DEATH - PLAN EWAKUACJI - CHAOS MANAGEMENT GROUP/SONY MUSIC POLAND
JULIA MARCELL - JUNE - MYSTIC PRODUCTION
NOSOWSKA - 8 - SUPERSAM MUSIC

WOKALISTA ROKU
KUBA BADACH
SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA
TOMASZ LIPNICKI
ANDRZEJ PIASECZNY
PIOTR ROGUCKI

AUTOR ROKU
OLAF DERIGALASOFF
FISZ
JULIA MARCELL
KATARZYNA NOSOWSKA
ANIA RUSOWICZ

KOMPOZYTOR ROKU
SEWERYN KRAJEWSKI
IZA LACH
LUXTORPEDA
MARCIN MACUK
JULIA MARCELL

PRODUKCJA MUZYCZNA ROKU
COMA - COMA - (PRODUKCJA: Tomasz Zalewski, Piotr Rogucki, Rafał Matuszak, Dominik Witczak,
Adam Marszalkowski, Marcin Kobza)
JULIA MARCELL - JUNE - (PRODUKCJA: Moses Schneider, Ben Lauber, Julia Marcell;
REALIZACJA: Torsen Otto)
NOSOWSKA - 8 - (PRODUKCJA: Marcin Bors i Marcin Macuk; REALIZACJA: Marcin Bors)
ANIA RUSOWICZ - MÓJ BIG-BIT - (PRODUKCJA I REALIZACJA: Ania Rusowicz i Kuba Galiński)
ZAKOPOWER - BOSO - (PRODUKCJA: Mateusz Pospieszalski; REALIZACJA: Adam Celiński)

ALBUM ROKU FOLK/MUZYKA ŚWIATA
DAGADANA - DLACZEGO NIE - AGORA S.A.
ANNA MARIA JOPEK - SOBREMESA - UNIVERSAL MUSIC POLSKA
R.U.T.A. - GORE - AKW KARROT KOMMANDO
ZAKOPOWER - BOSO - KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING
ŻYWIOŁAK - GLOBALNA WIOCHA - AKW KARROT KOMMANDO

ALBUM ROKU HIP HOP/R&B/REGGAE
AFROMENTAL - THE B.O.M.B. - EMI MUSIC POLAND
FISZ EMADE - ZWIERZĘ BEZ NOGI - AGORA S.A.
MALEO REGGAE ROCKERS - RZEKA DZIECIŃSTWA - UNIVERSAL MUSIC POLSKA
O.S.T.R. - JAZZ, DWA, TRZY - ASFALT RECORDS
PINNAWELA - RENESOUL - PENGUIN RECORDS

ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA
CZESŁAW ŚPIEWA - CZESŁAW ŚPIEWA MIŁOSZA - MYSTIC PRODUCTION
KATARZYNA GRONIEC - PIN-UP PRINCESS - EMI MUSIC POLAND
KABARET STARSZYCH PANÓW - RADIOWY KABARET STARSZYCH PANÓW VOL. 1 - POLSKIE RADIO S.A./MUZEUM PW
GRZEGORZ TURNAU - OCH! TURNAU OCH-TEATR 18 V 2011 - MYSTIC PRODUCTION
AGA ZARYAN - KSIĘGA OLŚNIEŃ - CENTRALA/EMI MUSIC POLAND

ALBUM ROKU MUZYKA KLUBOWA/ELEKTRONIKA
EMMA DAX - EMMA DAX - MYSTIC PRODUCTION
GRABEK - 8 - POLSKIE RADIO S.A.
NOVIKA - MIXFINDER - KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING
OSZIBARACK - 40 SURFERS WAITING FOR THE WAVE - CHAOS MANAGEMENT GROUP
RAMONA REY - RAMONA REY (A.D. 2011) - ARANA RECORDS

ALBUM ROKU METAL
HUNTER - XXV LAT PÓŹNIEJ - MYSTIC PRODUCTION
JELONEK - REVENGE - MYSTIC PRODUCTION
KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI - BIAŁO-CZARNA - MYSTIC PRODUCTION
PNEUMA - APATIA - MYSTIC PRODUCTION
VADER - WELCOME TO THE MORBID REICH - WARNER MUSIC POLAND

ALBUM ROKU BLUES
LESZEK CICHOŃSKI - SOBĄ GRAM - LUNA MUSIC
KRZAK - 4 BASY - METAL MIND PRODUCTION
LIMBOSKI - TRIBUTE TO GEORGIE BUCK - LIMBOSKI STUDIO
MAGDA PISKORCZYK - AFRO GROOVE - ARTGRAFF
MAGDA PISKORCZYK - MAHALIA - ARTGRAFF

ALBUM ROKU ORYGINALNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA
WŁODEK PAWLIK - PORA UMIERAĆ - POLSKIE RADIO S.A.
RÓŻNI WYKONAWCY - 1920 BITWA WARSZAWSKA. MUZ. KRZESIMIR DĘBSKI - EMI MUSIC POLAND
RÓŻNI WYKONAWCY - CZARNY CZWARTEK. MUZ. MICHAŁ LORENC - EMI MUSIC POLAND

NAJLEPSZY ALBUM ZAGRANICZNY
ADELE - 21 - XL RECORDINGS
COLDPLAY - MYLO XYLOTO - EMI RECORDS
FOO FIGHTERS - WASTING LIGHT - SONY MUSIC
PJ HARVEY - LET ENGLAND SHAKE - UNIVERSAL MUSIC GROUP
RED HOT CHILI PEPPERS - I'M WITH YOU - WARNER BROS. RECORDS

WIDEOKLIP ROKU
ACID DRINKERS - HIT THE ROAD JACK - (REŻ. Przemysław Chojnacki)
BEHEMOTH - LUCIFER - (REŻ. Dariusz Szermanowicz i Łukasz Tunikowski)
BRODKA - KRZYŻÓWKA DNIA - (REŻ. Krzysztof Skonieczny)
JULIA MARCELL - MATRIOSZKA - (REŻ. Julia Marcell)
ANIA RUSOWICZ - ŚLEPA MIŁOŚĆ - (REŻ. Jan P. Matuszyński)

NAJLEPSZA OPRAWA GRAFICZNA ALBUMU
CZESŁAW ŚPIEWA - CZESŁAW ŚPIEWA MIŁOSZA - (PROJEKT: Mariusz Kaczmarek)
FISZ EMADE - ZWIERZĘ BEZ NOGI - (PROJEKT: Michael Velliquette, Marcin Szymkowiak)
KATARZYNA GRONIEC - PIN-UP PRINCESS - (PROJEKT: Paweł Wroniszewski)
NOSOWSKA - 8 - (PROJEKT: Macio Moretti)
PINNAWELA - RENESOUL - (PROJEKT: Artur Dobrowolski, Paulina Przybysz)

JAZZOWY ALBUM ROKU
ATOM STRING QUARTET - FADE IN - POLSKIE RADIO KATOWICE
GRZEGORZ NAGÓRSKI QUARTET - OVER AND OVER - INTRO MUSIC
KRZYSZTOF HERDZIN - LOOKING FOR BALANCE - UNIVERSAL MUSIC POLSKA
ROBERT MAJEWSKI (GOŚCINNIE BOBO STENSON, PALLE DANIELSSON, JOEY BARON) - MY ONE AND ONLY LOVE - ZAIR
MARCIN WASILEWSKI TRIO - FAITHFUL - UNIVERSAL MUSIC POLSKA/ ECM RECORDS

JAZZOWY FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU
ATOM STRING QUARTET
BIOTONE
MONIKA BORZYM
MARTA KRÓL
KRZYSZTOF PACAN

JAZZOWY KOMPOZYTOR/ARANŻER ROKU
KRZYSZTOF HERDZIN
MACIEJ KOCIŃSKI
JERZY MAŁEK
MARCIN MASECKI
GRZEGORZ NAGÓRSKI
JACEK NIEDZIELA-MEIRA
MARCIN WASILEWSKI

JAZZOWY MUZYK ROKU
KRZYSZTOF HERDZIN
ROBERT MAJEWSKI
JERZY MAŁEK
GRZEGORZ NAGÓRSKI
MARCIN WASILEWSKI

ALBUM ROKU MUZYKA DAWNA
JOSEPH HAYDN - SYMPHONIES NOS. 6, 7, 8: LE MATIN, LE MIDI, LE SOIR
NFM Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jarosława Thiela
JASNOGÓRSKA MUZYKA DAWNA VOL. 38 MUSICON
Concerto Polacco pod dyrekcją Marka Toporowskiego
MIKOŁAJ ZIELEŃSKI - OPERA OMNIA VOL. 1-6 OFFERTORIA TOTIUS ANNI 1611 DUX
Collegium Zieleński i Capella Cracoviensis pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego

ALBUM ROKU MUZYKA CHÓRALNA I ORATORYJNA
JÓZEF ELSNER - MSZA A-MOLL STUDIO NAGRAŃ FANFARA
Izabela Magoń - sopran, Judyta Fąfara - alt, Artur Nycz - tenor, Dawid Krzysztoń - bas,
Chór i Orkiestra Kameralna NICOLAUS pod dyrekcją Zdzisława Magonia
JASNOGÓRSKA MUZYKA DAWNA VOL. 45 MUSICON
Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak
ŁUKASZEWSKI & BEMBINOW. KOLĘDY I PASTORAŁKI DUX
Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes", Kwartet Smyczkowy "Dafô"
JOHN RUTTER - REQUIEM MUSICA SACRA EDITION
Justyna Stępień, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej "Musica Sacra", Filharmonia Kameralna
im. W. Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego
TOTUS TUUS MUSICON
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki"

ALBUM ROKU MUZYKA KAMERALNA
DOBRZYŃSKI, KILAR, LESSEL DUX
Silesian Trio (Roman Widaszek, Tadeusz Tomaszewski, Joanna Domańska)
KNAPIK, KRZANOWSKI, LASOŃ - POKOLENIE STALOWOWOLSKIE FUNDACJA MUSICA PRO BONO
Kwartet Śląski
KAROL SZYMANOWSKI - VIOLIN WORKS I MUSICA SACRA EDITION
Aleksandra Szwejkowska-Belica i Cezary Sanecki
WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI - PIEŚNI DUX
Urszula Kryger i Warszawscy Soliści "Concerto Avenna" pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego
ŻELEŃSKI, NOSKOWSKI - POLISH VIOLIN SONATAS POLSKIE NAGRANIA
Włodzimierz Promiński, Katarzyna Makal-Żmuda

ALBUM ROKU MUZYKA SYMFONICZNA I KONCERTUJĄCA
FRYDERYK CHOPIN - I KONCERT FORTEPIANOWY E-MOLL OP. 11 DUX
Daniil Trifonov i Polska Filharmonia Kameralna pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego
WITOLD LUTOSŁAWSKI - OPERA OMNIA 3 FILHARMONIA WROCŁAWSKA
NFM Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Nicholasa Daniela;
Lucy Wakeford i NFM Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją Ernsta Kovacica
GUSTAV MAHLER - PIEŚŃ O ZIEMI DUX
Jadwiga Rappé, Piotr Kusiewicz, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
pod dyrekcją Michaela Zilma
PADEREWSKI - PIANO CONCERTO, POLISH FANTASY DUX
Kevin Kenner i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
WANDA WIŁKOMIRSKA - MAESTRA POLSKIE RADIO S.A.
Orkiestra Symfoniczna FN pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Orkiestra Symfoniczna FN pod dyrekcją Andrzeja Markowskiego, Polska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka

ALBUM ROKU RECITAL SOLOWY
JERZY GODZISZEWSKI GRA CHOPINA DUX
Jerzy Godziszewski - fortepian
ROMAN MACIEJEWSKI - COMPLETE PIANO MAZURKAS SARTON RECORDS
Anna Brożek - fortepian
OLIVIER MESSIAEN - VINGT REGARDS SUR L'ENFANT-JÉSUS DUX
Eugeniusz Knapik - fortepian
PRZEDKLASYCZNE KONCERTY OBOJOWE POLSKIE RADIO S.A.
Tytus Wojnowicz - obój
STRAVINSKY - LE SACRE DU PRINTEMPS AGORA S.A.
Marek Tomaszewski - fortepian

ALBUM ROKU OPERA, OPERETKA, BALET
VINCENZO BELLINI - NORMA FILHARMONIA NARODOWA
Orkiestra Symfoniczna i Chór FN, Hasmik Papian, Allyson McHardy, Zoran Todorovich, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski, Janusz Monarcha pod dyrekcją Antoniego Wita; Henryk Wojnarowski - kierownik chóru
GIACOMO OREFICE - CHOPIN OPERA IN 4 ATTI DUX
Mariusz Godlewski, Steven Harrison, Evgeniya Kuznetsova, Gracjan Szymczak, Ewa Vesin, Damian Konieczek, Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Ewy Michnik
CARL MARIA VON WEBER - EURYANTHE STOW. IM. L. VAN BEETHOVENA
Melanie Diener, Helena Juntunen, John Mac Master, Stephen Gadd, Wojtek Gierlach, Dan Krlstrom, Izabela Matuła, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza

ALBUM ROKU MUZYKA WSPÓŁCZESNA
KRZYSZTOF BACULEWSKI - UTWORY CHÓRALNE DUX
Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak, Concerto Polacco pod dyrekcją Marka Toporowskiego, Tomasz Orlow - organy
WOJCIECH KILAR - KONCERT FORTEPIANOWY, PRELUDIUM CHORAŁOWE NA ORKIESTRĘ SMYCZKOWĄ, ORAWA DUX
Peter Jablonski i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego
PIOTR MOSS - SYMPHONIE CONCERTANTE FOR FLUTE, PIANO AND ORCHESTRA; ADAGIO III; PORTRAITS - CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA DUX
Barbara Halska i Elżbieta Gajewska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Zbigniewa Gracy oraz Emilian Madey i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Tomasza Bugaja
PAWEŁ MYKIETYN - PASJA WG ŚW. MARKA NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY
Urszula Kryger, Katarzyna Moś, Maciej Stuhr, Orkiestra Kameralna AUKSO, Soliści Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Marka Mosia.
NEW POLISH MUSIC FOR CHOIR MUSICA SACRA EDITION
Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego

NAJLEPSZY ALBUM POLSKI ZA GRANICĄ
GRAŻYNA BACEWICZ - II SONATA FORTEPIANOWA, I i II KWINTET FORTEPIANOWY
Krystian Zimerman oraz Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Ryszard Groblewski i Rafał Kwiatkowski
HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI - THE THREE STRING QUARTETS HYPERION
Royal String Quartet
ALEKSANDRA KURZAK - GIOIA! DECCA/UNIVERSAL MUSIC POLSKA
MARIUSZ KWIECIEŃ - SLAVIC HEROES HARMONIA MUNDI/POLSKIE RADIO S.A.
KRZYSZTOF PENDERECKI - KONCERT NA ALTOWKĘ, KONCERT NA WIOLONCZELĘ NR 2 NAXOS
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Grigori Zhislin - altówka oraz Tatjana Vassiljeva - wiolonczela pod dyrekcją Antoniego Wita

NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ
GRAŻYNA BACEWICZ - II SONATA FORTEPIANOWA, I i II KWINTET FORTEPIANOWY
Krystian Zimerman oraz Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Ryszard Groblewski i Rafał Kwiatkowski
HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI - THE THREE STRING QUARTETS HYPERION
Royal String Quartet
PAWEŁ MYKIETYN - PASJA WG ŚW. MARKA NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY
Urszula Kryger, Katarzyna Moś, Maciej Stuhr, Orkiestra Kameralna AUKSO, Soliści Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Marka Mosia.
NEW POLISH MUSIC FOR CHOIR MUSICA SACRA EDITION
Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego
WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI - PIEŚNI DUX
Urszula Kryger i Warszawscy Soliści "Concerto Avenna" pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego

[b]FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU [/b]
CHÓR KAMERALNY "THE WARSAW SINGERS"
MARIUSZ KWIECIEŃ
NEOQUARTET
SILESIAN TRIO
ZESPÓŁ MĘSKI GREGORIANUM

KOMPOZYTOR ROKU
WOJCIECH KILAR
PIOTR MOSS
PAWEŁ MYKIETYN
KRZYSZTOF PENDERECKI
MACIEJ ZIELIŃSKI