Łukasz Szewczyk05.04.2012 (19:35)18 komentarzy

Przed Euro 2012 TVP uruchomi telewizję hybrydową

Publiczny nadawca połączy telewizję z internetem. Telewizja Polska poinformowała, że planuje udostępnienie usług telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV tuż przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012. Testy HbbTV od kilku tygodni prowadzi już TVN HD.
Równolegle zostanie poszerzony (do ponad 90 proc.) zasięg naziemnego multipleksu cyfrowego MUX-1 oraz zostanie uruchomiona emisja programów TVP1 i TVP2 w wysokiej rozdzielczości. Usługi te uatrakcyjnią ofertę TVP, umożliwiając m.in.: natychmiastowy dostęp do informacji meteorologicznych, statystyk związanych z oglądanymi meczami piłkarskimi oraz innymi wydarzeniami sportowymi, wygodny dostęp do wideo na żądanie.
HbbTV oznacza standard tzw. telewizji hybrydowej, czyli nowej usługi, której istota polega na połączeniu funkcji telewizora oraz interaktywnego urządzenia do obsługi multimediów i serwisów internetowych. Odbywa się to w ten sposób, że możliwe jest płynne przechodzenie między treściami przekazywanymi w sygnale telewizyjnym oraz za pośrednictwem Internetu. Jednak od zwykłego rozwiązania "wszystko w jednym" telewizję hybrydową odróżnia to, że treści te mają charakter skojarzony - przykładowo podczas oglądania transmisji z meczu piłkarskiego mamy możliwość podglądu statystyk bramek dla drużyn, których zmagania właśnie śledzimy. Stwarza to ogromne możliwości uatrakcyjnienia przekazu z uwzględnieniem specyficznych potrzeb konkretnych widzów.

Usługi telewizji hybrydowej będą dostępne dla użytkowników wyposażonych w urządzenia odbiorcze (Telewizory, STB i inne), które obsługują standard HbbTV. Dlatego ważne jest, aby widzowie, którzy będą zaopatrywali się w nowe urządzenia odbiorcze, już teraz zwrócili uwagę, czy poza obsługą kodowania "MPEG-4" oraz obrazu wysokiej rozdzielczości (HD) - niezbędnymi do cyfrowego odbioru programów TVP 1 i TVP 2 w wysokiej rozdzielczości po 1 czerwca tego roku - zapewniają one wsparcie dla standardu telewizji hybrydowej HbbTV.
TVP

Komentarze (1 - 10 z 18)

W Polsce testy HbbTV prowadzone są przez firmę http://4vod.tv, która to na potrzeby testów w TVN oraz TVP udostępniła sygnalizator HbbTV. Developerzy interaktywnych aplikacji telewizyjnych z 4vod pracują obecnie nad interaktywnymi aplikacjami telewizyjnymi w HbbTV.

Listę telewizorów odbierających HbbTV można znaleźć na stronie http://hbbtv.pl
 4  
hmm coś ciekawego :)
chciałbym zobaczyć jak to działa w praktyce
 1  
Wy kurde multipleks uruchamiajta i to pełny ze wszystkimi kanałami TVP a nie dla wybranych platform. A potem eksperymentujta z tym HWDP TV.
 10  
W praktyce będzie to służyć do wyświetlania reklam a nie statystyk meczu! Taki podstęp ;)
 7  
kolejna rzecz która co raz bardziej zbliża nas do ORWELowskiej wizji. świat w krórym kontroluje się wszystko i wszystkich :( a gdzie prawdziwy duch 10 muzy?
 7  
No to mamy placek.
Ciekawe co teraz ci ludzie co kupili chińskie dekodery w Chinach. Kilka firm sprowadzających tandetę z Chin zrobiło kasę a teraz to do kosza trzeba wrzucić.
Problem w tym że te chińskie tandetne dekodery mają słabe procesory nie maja ethernetu.
Czyli Chińczyki zarobiły na publice i kilku facetów importerów i ponownie trzeba sprzęt kupić ale lepszy.
Chińczyk nie umie zrobić trudnego produktu a jeżeli tak to juz on kosztuje.
To szansa dla polskich firm (tylko nasi decydenci pozwalając na import tandety z Chin dobili już wszystko) .
Nawet czosnek jest juz z Chin i gnije po tygodniu.
Nasz polski jest i po roku jest taki sam.
 2  
czy w ustawie w specyfikacji sprzętu było ze tuner ma obsługiwać to HbbTV i czy musi mieć złącze eternet. (chyba nie) a poza tym jestem ciekawy ile taki tuner z tym by kosztował bo podejrzewam ze nie w okolicach 150zł tak jak teraz typowe tunery
 0  
Na nadawanie wcześniejsze w MUX1 to kasy nie mają ale na jakieś pierdoły co ledwie pareset osób w Polsce ma to już kasa się znajdzie
 5  
jaki adres trzeba wywołać, żeby odpalić to HbbTV z TVP HD?
 3  
TE telewizory ile z tym kosztują ?
 1