Marcin Żukowski19.04.2012 (10:29)brak komentarzy

Venture Capital 3.0 - z czym to się je?

Wczoraj została zaprezentowana pierwsza polska platforma gier i aplikacji mobilnych - JuupStore. Jednym z inwestorów projektu jest Krajowy Fundusz Kapitałowy, którego Dyrektor Inwestycyjny - Piotr Ćwik - udzielił nam krótkiego wywiadu.
Czym jest Venture Capital?
Venture Capital to zapewnianie kapitału o charakterze właścicielskim, najczęściej niezbyt dużym przedsiębiorstwom znajdującym się na wczesnym etapie swojego rozwoju - jest to tzw. kapitał podwyższonego ryzyka, gdyż inwestycja w firmy, które dopiero wypracowują swoją pozycję rynkową lub są nawet na etapie pomysłu/prototypu, jest z natury obarczona znacznym ryzykiem niepowodzenia. Jest to zupełnie co innego niż finansowanie dłużne, oferowane przez banki. Fundusze Venture Capital zazwyczaj nie odkupują udziałów w firmach od ich dotychczasowych właścicieli - jak ma to najczęściej miejsce w przypadku funduszy Private Equity - ale powierzają firmom czy ludziom kapitał, który służy zapewnieniu środków na rozwój. Poza kapitałem fundusze Venture Capital oferują wartość dodaną - często mówi się o tym smart capital. Tą wartością dodaną są m.in. kontakty, ekspertyzy, ustrukturyzowanie finansów firmy. Z poziomu pomysłu firma ma się stać instytucją, która może się efektywnie rozwijać. Taka jest rola Venture Capital - kapitał plus wartość dodana w celu przyśpieszenia rozwoju firmy. Krajowy Fundusz Kapitałowy to pierwszy i jedyny w Polsce fundusz funduszy Venture Capital. Jesteśmy systemowym inwestorem, który wraz z inwestorami prywatnymi współtworzy fundusze Venture Capital, które inwestują w małe innowacyjne przedsiębiorstwa - takie jak Juupstore. KFK jest inicjatywą rządową - korzystamy ze środków unijnych, szwajcarskich i budżetowych. Naszą misją jest budowanie rynku venture capital w Polsce.
Na tym polega ten venture capital 3.0, o którym mówił Pan na dzisiejszej konferencji?
Jest to chyba moje autorskie hasło (śmiech). Zdefiniowałbym to jako zupełnie nowy rodzaj podejścia do inwestycji w sektorze nowych technologii, zwłaszcza Internetowych (stąd nawiązanie do Web 3.0, czyli kolejnej ewolucji Internetu) - właściwego dla obecnych, dynamicznie zmieniających się czasów. Jest to podejście, w którym od zarządzającego funduszem Venture Capital wymaga się znacznie więcej niż jedynie wsparcia finansowego i konsultingu w sferze organizacyjno-zarządczej. Wymaga się, aby faktycznie rozumiał ten biznes, w który miałby inwestować. Gdy okres życia produktu jest bardzo krótki, pojawiają się coraz to nowe mody, coraz bardziej istotne staje się rozumienie panujących trendów doskonale widać to na przykładzie dzisiejszych nastolatków, którzy w sposób intuicyjny podchodzą do nowinek technicznych i znajdują do nich nowe zastosowania lub wręcz sami je kreują. Trzeba wiedzieć, jak poprowadzić przedsiębiorcę w taki sposób, aby jego projekt nie upadł spektakularnie, a rozwijał się. Relacja inwestor-przedsiębiorca może się opierać niekoniecznie na inwestycji w dany projekt, a w człowieka. Często nie ma produktu, instytucji, a jest pomysł i jego autor. Inwestowanie na nowe czasy polega na mocnej synergii i rozumieniu pomiędzy tym, który daje i tym, który bierze kapitał. Granica pomiędzy tymi ludźmi się zmniejsza, zaciera. Dzisiaj, aby dobrze współdziałać, ci ludzie muszą się wzajemnie rozumieć i być bliżej siebie niż kiedyś. Istotną rolę odgrywają elementy psychologiczne i socjologiczne. Nie jest to już tylko inżynieria finansowa i tabelki w Excelu. Coraz więcej elementów jest niemierzalnych i należy polegać na wyczuciu i wzajemnym zrozumieniu. Na tym polega zmiana i istota "mojego" Venture Capital 3.0.
A na czym polega fenomen 20-letnich seryjnych przedsiębiorców? Start-upy i technologiczny sektor to domena cyfrowych tubylców...
Wydaje mi się, że w Polsce do niedawna mieliśmy do czynienia z rynkiem zdominowanym przez Private Equity. Kupowało się większą firmę i dokonywało restrukturyzacji, zmian i w ten sposób po jakimś, w miarę przewidywalnym czasie zyskiwała ona na wartości i odsprzedawano ją. Rynek Venture Capital nie był usystematyzowany. Byli tam głównie aniołowie biznesu, a nie instytucje. Dzięki KFK to się zmieniło. Powstały także standardy takiej działalności. Polski rynek jest dobry do przeskoczenia na poziom Venture Capital 3.0. Nie ma u nas weteranów takiej działalności, którzy większość czasu działali na rynku tradycyjnych technologii. U nas jest dużo młodych ludzi, właśnie tych potencjalnie seryjnych przedsiębiorców, na których nasza branża powinna się otworzyć. Ja nazwałem ich zero-capexowymi, gdyż w obecnych czasach firmy tworzące innowacyjne aplikacje internetowe często zakładają ludzie, którzy dopiero rozpoczynają studia, a ich jedynymi narzędziami jest komputer z dostępem do Interentu, będący właściwie już dobrem pierwszej potrzeby i praktycznie ogólnodostępnym, oraz własna głowa. Ci ludzie mają intuicyjne wyczucie projektów. Możemy uniknąć błędu kreowania Venture Capital jedynie przez finansistów. Nie musimy gonić trendów rynkowych, a iść obok nich, wyprzedzać.
Piotr Ćwik, Dyrektor Inwestycyjny Krajowego Funduszu Kapitałowego.

JuupStore to innowacyjne rozwiązanie dla wymagających użytkowników telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów. Cechą wyróżniającą serwis JuupStore jest przede wszystkim dostępność dla najbardziej popularnych platform mobilnych oraz polskie opisy wszystkich oferowanych produktów, stworzone przez dedykowaną redakcję. Dla użytkowników przygotowano szeroki asortyment aplikacji, podzielony na przejrzyste kategorie: akcesoria, biznes, edukacja, finanse, informacje, książki, life-style, medycyna, muzyka, akcesoria, nawigacja. W serwisie znajdą też aplikacje w promocyjnych cenach, a nawet darmowe wersje niedostępne w innych sklepach. Aplikacje oferowane przez JuupStore przygotowane są dla wszystkich popularnych systemów operacyjnych: Android, iOS, Java, Windows Mobile, Windows Phone, Symbian.