Marcin Żukowski15.05.2012 (12:30)4 komentarze

Nie ma, i nie będzie reklam na Wikipedii

W ostatnich dniach na Wikipedii pojawiły się reklamy. Zwyczajne bannery, które zachęcały do zakupów. Wśród użytkowników wybuchło zamieszanie. Czy Wikipedia się sprzedała?
W polskojęzycznej wersji serwisu reklam nie ma, ale w wersji angielskiej pojawiły się. Zamiast apelu o dofinansowanie niekomercyjnej Wikipedii widać brzydką reklamę zwyczajnych produktów. W głowie od razu kołacze myśl, czy aby Wikipedia na pewno jest jeszcze non-profit, czy też może oszukała swoich użytkowników? Na szczęście jeden z największych na świecie i obdarzanych największym zaufaniem serwisów internetowych nie zmienił swojej polityki:
Nigdy nie wpuścimy reklam na Wikipedię. Wikipedia jest finansowana przez ponad milion darczyńców, których średnia wpłata na serwis wynosi 30 dolarów. W serwisie publikujemy jedynie apele o wsparcie finansowe serwisu. Jeśli zobaczycie w nim jakieś reklamy komercyjne to wiedzcie, że coś się dzieje z Waszym komputerem - najpewniej został zainfekowany wirusem bądź trojanem.
Tymczasem jedyna okazja, by zobaczyć reklamę komercyjną na Wikipedii, wprawdzie umieszczoną tam przez mechanizm wirusa, ale jednak widok niecodzienny i niezapomniany. Na szczęście reklamy nie zagoszczą w największej encyklopedii świata na stałe.

Komentarze (1 - 4 z 4)

To tak wyglądałyby reklamy na Wikipedii. Wow.
 2  
mialem cos takiego, wyskakiwalo na gorze i po lewej stronie. na wikipedii, na facebooku i nei tylko. musialem zainstalowac dodatek do chrome - adblock plus. pomoglo
 0  
Lepiej ubij tego wirusa, adblocker tylko ukrywa te reklamy więc problem nie jest do końca rozwiązany ;)
 2  
Tak to jest, jak się korzysta z kompów pozwalających na działanie wirusów.
 0