Łukasz Szewczyk22.05.2012 (11:58)6 komentarzy

TVP testuje telewizję hybrydową w ramach DVB-T

Telewizja Polska zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, tuż przed Euro 2012 połączy telewizję z internetem. Od kilku dni Telewizja Polska prowadzi testy nowej usługi w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).
Uruchomienie TVP1 HD i TVP2 HD to nie jedyna niespodzianką dla widzów szykowana przez Telewizję Polską. Od kilku dni przy przekazie telewizyjnej Jedynki w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) trwają testy telewizji hybrydowej (HbbTV). Wcześniej nową usługę testowano przy satelitarnym przekazie TVP HD. Oficjalny start telewizji hybrydowej w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) zaplanowano na czerwiec 2012 roku.
HbbTV oznacza standard tzw. telewizji hybrydowej, czyli nowej usługi, której istota polega na połączeniu funkcji telewizora oraz interaktywnego urządzenia do obsługi multimediów i serwisów internetowych. Odbywa się to w ten sposób, że możliwe jest płynne przechodzenie między treściami przekazywanymi w sygnale telewizyjnym oraz za pośrednictwem Internetu. Jednak od zwykłego rozwiązania "wszystko w jednym" telewizję hybrydową odróżnia to, że treści te mają charakter skojarzony - przykładowo podczas oglądania transmisji z meczu piłkarskiego mamy możliwość podglądu statystyk bramek dla drużyn, których zmagania właśnie śledzimy. Stwarza to duże możliwości uatrakcyjnienia przekazu z uwzględnieniem specyficznych potrzeb konkretnych widzów.

Usługi telewizji hybrydowej będą dostępne dla użytkowników wyposażonych w urządzenia odbiorcze (Telewizory, STB i inne), które obsługują standard HbbTV. Dlatego ważne jest, aby widzowie, którzy będą zaopatrywali się w nowe urządzenia odbiorcze, już teraz zwrócili uwagę, czy poza obsługą kodowania "MPEG-4" oraz obrazu wysokiej rozdzielczości (HD) - niezbędnymi do cyfrowego odbioru programów TVP 1 i TVP 2 w wysokiej rozdzielczości po 1 czerwca tego roku - zapewniają one wsparcie dla standardu telewizji hybrydowej HbbTV.

Komentarze (1 - 6 z 6)

Dobrze że dali znać o hybrydzie jak rozpoczynali proces cyfryzacji. TVP gratuluje oby tak dalej niech was sproywatyzują skończy się ten burdel na kólkach
 15  
To koń trojański. To będzie narzędzie do dodatkowego wyświetlania reklam, zobaczcie co zrobili z zegarkiem z telegazety. W wypadku HbbTV będzie tak samo, bo liczy się kasa. Dekodery bez tej funkcji będą jeszcze bardzo porządane.
 14  
Najlepiej wszystko zwalić na TVP. A co oni mają wspólnego z ustalaniem standardów cyfryzacji?
TVP jest jedynie nadawcą podobnie jak Polsat i TVN i dostosowuje się do obowiązujących przepisów. Skoro pojawiła się szansa na wprowadzenie telewizji hybrydowej to chwała im za to, że to robią. Ale widzę, że niektórzy na hasło TVP wolą z przyzwyczajenia wylać na nich wiadro pomyj.
Proponuje się najpierw troche dokształcić w tym temacie. Doczytać kiedy były ustalane standardy cyfryzacji i w jakiej fazie rozwoju był wówczas HbbTV. No i jeszcze wypadałoby się dowiedzieć jak wygląda sytuacja z telewizją hybrydową w innych krajach.
 0  
Szkoda, ze zdanie z ostatniego akapitu artykułu nigdzie wcześniej się nie pojawiło przy okazji publikacji nt. DVB-T w Polsce, czy newsów o urządzeniach STB. Ostatnio sporo znajomych mi osób kupiło takie urządzenia, a dziś, niedługo później, dowiadują się, że i tak już nie są na czasie.
 0  
TVP się stara, najpierw HD w muxach, a teraz HbbTV. Chyba zacznę płacić abonament.
 7  
Rychło w czas czyli gdzie TVP ma telewidzów.
 0