Łukasz Szewczyk25.05.2012 (15:43)brak komentarzy

TVP stawia na współpracę z BBC. Nowe produkcje

Telewizja Polska oraz BBC Worldwide podpisały w piątek (25 maja 2012 roku) porozumienie o kontynuacji współpracy przy kolejnych produkcjach, które będą emitowane przez obu nadawców.
Podpisana deklaracja ma przyczynić się do zacieśnienia współpracy, a w przyszłości, do powstania kolejnych, wartościowych projektów filmowych, które byłyby interesujące zarówno dla polskich, jak i brytyjskich widzów. Telewizja publiczna i BBC Worldwide mają wieloletnie doświadczenie we wspieraniu wysokogatunkowej produkcji filmowej.
Jesteśmy niezwykle zadowoleni z podjętej współpracy przy projekcie "Szpiedzy w Warszawie". Chciałbym podkreślić, że zarówno programy rozrywkowe, filmy fabularne i seriale realizują misję publiczną pod warunkiem, że są najwyższej jakości. A taką właśnie jakość gwarantują nam produkcje powstające przy współudziale BBC. Cieszę się ogromnie, że podjęta współpraca będzie kontynuowana i zaowocuje, nie tylko jesienią tego roku, świetnymi projektami. Jest mi niezmiernie miło, że Telewizja Polska oraz BBC, najbardziej znana telewizja publiczna w Europie o najwyższych standardach jakościowych i etycznych będą dalej ze sobą współpracować
- Juliusz Braun, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.
Obecnie TVP i BBC współpracują przy serialu "Szpiedzy w Warszawie", do którego zdjęcia rozpoczęły się w kwietniu i będą trwały do początku czerwca 2012 roku w Warszawie i okolicach (m.in. w Jabłonnej, Modlinie, Nieborowie, Turowej Woli). Ekipa serialu przeniesie się również na kilka dni do i w okolice Krakowa. Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Alana Fursta - pisarza specjalizującego się w historycznej powieści kryminalnej.

Akcja serialu "Szpiedzy w Warszawie" rozgrywa się w przedwojennej Europie. Nadciąga II wojna światowa. Francuski, niemiecki i polski tajni agenci zostają wciągnięci w szpiegowską walkę na śmierć i życie. Nowy attache wojskowy w ambasadzie Francji w Warszawie, pułkownik Jean-François Mercier, odznaczony za bohaterstwo w 1920 roku, przyjeżdża do stolicy Polski i zagłębia się w świat uprowadzeń, zdrad i intryg na salonach dyplomatycznych i w zaułkach miasta.

Produkcję realizują Fresh Pictures i Apple Film Production dla BBC Four i Telewizji Polskiej we współpracy z ARTE France i BBC Worldwide. Premiera serialu w BBC4 i TVP1 została przewidziana na jesień 2012 roku.