Łukasz Szewczyk28.06.2012 (11:35)24 komentarze

Nie płacisz abonamentu RTV? Urzędnicy zadbają o to, żebyś zapłacił

Około 464 mln zł wyniosą w tym roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. To o ponad 70 milionów złotych mniej niż jeszcze dwa lata temu. Urzędnicy zaczęli więc gorliwie ścigać tych, co nie płacą - alarmuje Money.pl.
Nie płacisz abonamentu RTV? Urzędnicy zadbają o to, żebyś zapłacił
Z 6,8 mln zarejestrowanych abonentów płaci jednak zaledwie milion. Ponad 2,5 mln jest z obowiązku zwolniona, a reszta go po prostu unika. Jak wynika z zaprezentowanego w Sejmie sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jeszcze w 2010 roku wpływy wyniosły 537 mln zł. W tym roku, jak zakładają prognozy KRRiT, będzie to około 464 mln zł, co oznacza spadek o 13 procent.
Obecna prognoza i tak jest o wiele lepsza od naszych wcześniejszych przewidywań. To między innymi zasługa naszych kampanii namawiających do płacenia abonamentu, a także tego, że Poczta Polska jest skuteczniejsza w egzekwowaniu opłaty
- mówi w rozmowie z Money.pl Sławomir Rogowski, członek KRRiT.

By zwiększyć wpływy KRRiT na razie postawiła na ściganie tych, którzy nie płacą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do pomocy została zaangażowana Poczta Polska i - jak pokazuje sprawozdanie - listonosze wzięli się ostro do pracy. W ubiegłym roku Poczta Polska przeprowadziła ponad 16 tysięcy kontroli. Tymczasem w 2010 roku było ich niecałe 4,5 tysiąca, a w 2009 roku - zaledwie 632. Przez dwa lata liczba kontroli wzrosła aż o 2400 procent. Poczta ma w tym swój interes, bo dostaje aż 6 proc. od ściągniętych kwot.

Efekt był taki, że w wyniku wysłanych przez Pocztę Polską upomnień ponad 6,5 tysiąca osób zapłaciło w ubiegłym roku zaległe zobowiązania na kwotę prawie 5,5 mln zł. Sprawy tych bardziej opornych zostały przekazane urzędom skarbowym. Jak czytamy w sprawozdaniu, niemal jedna trzecia spraw została przez nie odrzucona. Urzędnicy fiskusa różnie interpretowali bowiem przepisy związane z abonamentem.
To już się ostatnio zmieniło. Stanowisko resortu finansów jest jasne. Urzędnicy mają ścigać tych, co nie płacą nawet do pięciu lat wstecz. Kwoty nie są małe, bo w sumie może się tego uzbierać nawet tysiąc złotych od jednej osoby
- wylicza Sławomir Rogowski.

Wciąż trwa dyskusja, czy warto w ogóle ściągać abonament. Zdaniem ekspertów, nigdy nie będzie to efektywny sposób na finansowanie mediów. Jak podkreślił w rozmowie z Money.pl Jarosław Sellin, były członek KRRiT, a obecnie poseł PiS, dobrą alternatywą była propozycja obecnego szefa Filmoteki Narodowej Tadeusza Kowalskiego. Według niego podatek VAT od wszystkich reklam telewizyjnych i radiowych emitowanych w Polsce powinien iść w pewnej części na specjalny Fundusz Mediów Publicznych, który finansowałby media publiczne.
Walorem takiego pomysłu jest to, że to są środki, które rosną z roku na rok. Rynek reklamowy się rozwija, więc i media publiczne mogłyby ambitniej planować swoje wydatki
- uważa Jarosław Sellin.
O krok dalej idzie prof. Wiesław Godzic. Jego zdaniem abonament w obecnej formie jest przestarzały. Zaznacza, że z pieniędzy publicznych powinno się finansować wcale nie TVP, ale konkretne programy, które spełniałyby ściśle określone założenia misji publicznej.
Money.pl

Komentarze (1 - 10 z 24)

Nie rozumien czemu nikt tego nie placi. A EURO 2012 gdzie ogladasz?!
 13  
Nie wiem jak to wyliczyli, skoro większość odbiorników RTV została już wyrejestrowana. Została garstka nieuświadomionych.
Na emisję euro dochodów z samych reklam wystarczy. Zresztą nie wiem, czemu TVP płaci za coś, co odbywa się w naszym kraju, na stadionach wybudoiwanych za nasze pieniądze.
 10  
Jak poczta Polska może zrobić kontrolę.
Listonosza (tak samo jak policję bez nakazu) nie masz obowiązku wpuszczać do mieszkania. Na klatce można ich trzymać i g***o im do tego co kto ma w domu.
 10  
Nie rozumien czemu nikt tego nie placi. A EURO 2012 gdzie ogladasz?!
Nie oglądam Euro...
 3  
Za co placic ten abonament? Za powtorki rodzinki.pl i m jak milosc? Bez komentarza...
 14  
Czemu, mimo posiadania telewizji kablowej od UPC nie mogę tego wyrzucić? Czemu muszę płacić i UPC za programy TVP i jeszcze samemu TVP? WTF!?
 14  
 ajp
Jak poczta Polska może zrobić kontrolę.
Robili. Jak ktoś był naiwny i wpuścił listonosza to wpadł jak śliwka w kompot... że tak powiem.
 12  
@Patricks
Na ARD / ZDF, bo nie mogę już słuchać Szpakowskiego. Typowy przykład polityki TVP - ględzi w kółko to samo, myli piłkarzy, przekręca nazwiska, słowem niekompetencja do kwadratu - ale nie do ruszenia, bo go ktoś 25 lat temu nazwał następca Ciszewskiego.
 2  
Dla mnie sprawa prosta - wprowadzić amnezję, bo jak ktoś nie płaci od 5 lat to się przecież nie zgłosi, bo by musiał oddawać tysiące złotych, więc amnezja by zachęciła ludzi żeby się zgłaszać i od teraz płacić...

a po drugie i ważniejsze - usunąć POwskie dziwki z KRRiTV i TVP, bo nikt normalny na tubę propagandową Tuska nie będzie płacił, w Polsce 70% ludzi negatywnie ocenia rząd i 74% źle ocenia Tuska, więc niby z jakiej racji TVP ma reprezentować TYLKO TĄ JEDNĄ STRONĘ - rząd?!? To nie są media publiczne tylko POwskie, więc niech sobie wyborcy PO płacą!
 4  
Chciałeś powiedzieć chyba "amnestia", a nie "amnezja". :)
 7