Łukasz Szewczyk30.06.2012 (0:48)22 komentarze

TVP zapowiada więcej telewizji hybrydowej

Przy okazji Euro 2012 Telewizja Polska na szerszą skalę uruchomiła usługę telewizji hybrydowej w technologii HbbTV. Nadawca zapowiada, że wkrótce powstanie m.in. aplikacja dla telewizji śniadaniowej.
Telewizja hybrydowa TVP (fot. TVP)
Podczas Euro 2012 widzowie dysponujący odpowiednimi odbiornikami mogą, dzięki włączeniu HbbTV, śledzić dane statystyczne dotyczące poszczególnych meczów, a także poznać charakterystyki poszczególnych zawodników. Wszystko to bez przerwy w oglądaniu meczu. Z usługi mogą korzystać osoby posiadające telewizor w standardzie HbbTV podłączony do Internetu.
W tym roku obchodzimy 60-lecie istnienia Telewizji Polskiej. W tym czasie m.in. przeszliśmy z telewizji czarno-białej na kolorową. Teraz dzięki olbrzymiemu wysiłkowi pracowników TVP stało się możliwe wprowadzenie telewizji hybrydowej, co oznacza początek telewizji interaktywnej i zwiększenie kontentu programowego
- powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Marian Zalewski, członek zarządu spółki.
Telewizja Polska w najbliższym czasie planuje uruchomienie kolejnych serwisów. Wśród nich oczywiście te związane z Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie, ale także prognozę pogody i bieżące informacje. Planowane są również specjalne aplikacje przypisane konkretnym programom, np. telewizji śniadaniowej. Hybrydowa telewizja to telewizja interaktywna, czyli sondy, konkursy, VOD, platforma społecznościowa i nowe możliwości reklamowe.

Telewizja hybrydowa to połączenie telewizji cyfrowej z Internetem. Rozszerza możliwości dotychczasowej telewizji o treści zawarte w Internecie. Umożliwia, w trakcie oglądania programu, równoczesne korzystanie z treści internetowych skorelowanych z programem i to bez przerywania oglądanej audycji. Jest to ważny krok w kierunku telewizji interaktywnej, zapewniającej w przyszłości wręcz ingerencję widza w to, co się dzieje na ekranie.

Dodajmy, że własna aplikację telewizji hybrydowej w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) testowała także telewizja TVN.
TVP

Komentarze (1 - 10 z 22)

Jeszcze trochę to samo w lodówkach wprowadzą.
 4  
Po co im TV hybrydowa jak komentatorów nie mają taki Iwański mało co się nie zes-rał jak Ronaldo do piłki dochodził komentator to ma byċ niezależny i komentowaċ sytuacje meczowea nie bajki opowiadaċ.
 3  
Ktoś wam każe z tego korzystać? Cieszmy się, że TVP się rozwija. Jak ktoś nie chce korzystać z HbbTv, to nie włącza tej opcji w telewizorze i tyle. Jak zwykle marudzenie, nie ważnie czy jest dobrze, czy źle - marudzić trzeba.
 9  
Nadawcy telewizyjni potrzebują HbbTV by rozwijać nowe projekty bazujące na secondscreen w czasach rozwijającego się internetu. W przypadku HbbTV jesteśmy absolutnie na samym początku rozwoju telewizji hybrydowej. To jest mniej więcej ten sam etap jaki mieliśmy w przypadku stron www w 1996 roku. W tamtych czasach też było sporo osób które marudziły, które mówiły że nie potrzebują internetu.

Ważne jest by dzisiaj branża reklamowa dostrzegła ten potencjał i możliwość eksperymentowania w początkowej fazie rozwoju HbbTV, bo to właśnie teraz z jednej strony można zdobyć cenne doświadczenie, a z drugiej strony to wyśmienita okazja do eksperymentowania.

W najbliższą środę (4 lipca 2012) w Warszawie do Polski przyleci Pan Klaus Illgner – przewodniczący konsorcjum HbbTV i podczas konferencji HbbTV Summit Poland http://hbbtvsummit.com będziemy rozmawiać o przyszłości telewizji hybrydowej w Polsce. Jestem przekonany, że po tej konferencji HbbTV będzie rozwijana w Polsce przez kolejne TV.
 8  
1. Musisz mieć odpowiedni telewizor wspierający HbbTV - lista modeli TV wspierających HbbTV dostępna jest na http://hbbtv.pl

2. Musisz podłączyć TV z HbbTV do Internetu.

3. Włączyć kanał TVP1, TVP2, TVP1 HD, TVP2 HD nadawany w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. HbbTV dostępne jest też na kanale TVN HD z DVB-T PKiN w Warszawie. Sygnalizacja HbbTV jest dostępna u wybranych operatorów telewizji kablowych w Polsce, którzy retransmitują niekodowane cyfrowe kanały TVP z pełną sygnalizacją HbbTV - kablówka musi być podłączona do TV z pominięciem STB.

Obecnie HbbTV jest niedostępne dla widzów cyfrowych platform satelitarnych w Polsce.
 2  
Jeszcze trochę to samo w lodówkach wprowadzą.
To jest fajny pomysł, szczególnie w kontekście rozwijającego się sprzętu Smart AGD. Wyobraź sobie lodówkę jako miejsce do wymiany informacji międzu osobami. Na zewnętrznych drzwiach masz zamontowany pionowy ekran z panelem dotykowym na którym możesz też oglądać telewizję cyfrową. HbbTV pozwalałoby na zapewnienie interakcji pomiędzy tym co w telewizji, a tym co w internecie. Tego rozwiązania powinniśmy spodziewać się za około 5 lat.
 1  
A może tak by zaoferowali prawdziwe HD z prawdziwymi komentatorami? Bo Euro 2012 oglądałem z Astry (ARD/ZDF HD), każdy kto mógł porównać HD made in TVP z HD kanałów niemieckich widział różnicę. Komentatorów (za wyjątkiem Laskowskiego) nie dało się słuchać. Z czym do ludzi marna telewizjo publiczna? Nawet nie chciało im się pokazać całego piękna tych mistrzostw. Podczas gdy UEFA przed meczami prezentowała wspaniałe obrazki ze stref kibiców, z miast gospodarzy, tego co się działo przed stadionami, TVP wolała puszczać reklamy i gadające głowy ekspertów na czele z bezzębnym Gmochem.

Aha, abonamentu zjebom nie zapłacę, choćby mnie mieli za to eksmitować.
 0  
Telewizja hybrydowa, mam nadzieję, że niedługo obejmie WSZYSTKIE ogólnopolskie stacje telewizyjne!
 3  
Panie Tutka nie pić w upał i zastanowić się dlaczego nic nie wyszło z teledom
 2  
Mój samsung obsługuje HbbTV lecz w Niemczech i Czechach. W Polsce nie - mogę się założyć, że nie zostanie wydana aktualizacji odblokowująca HbbTV dla polskich użytkowników nieco starszych modeli telewizorów samsung. Przecież będzie to kolejna okazja do zakupy nowszego modelu. To jest smutne.
Zdecydowanie w przyszłości nadawane kanały będą zintegrowane z internetem, co da nowe możliwości dla ciekawszych usług, reklamy, telemetrii itd. Podłączenie telewizora pod internet będzie czymś naturalnym jak dzisiaj podłączenie komputera.
 0