Łukasz Szewczyk27.07.2012 (8:31)10 komentarzy

MAC: Wyłączanie nadajników TV analogowej zgodnie z planem

Już w listopadzie wyłączone zostaną pierwsze nadajniki naziemnej telewizji analogowej, co oznacza, że w niektórych rejonach Polski odbiór telewizji drogą naziemną będzie możliwy tylko w sposób cyfrowych. MAC nie planuje zmian w harmonogramie.
Na rządowej stronie poświęconej cyfryzacji Polski (cyfryzacja.gov.pl) licznik odlicza do wyłączenia emisji analogowej telewizji naziemnej na pierwszym obszarze. Jako pierwsze, już 7 listopada 2012 roku zostaną wyłączone nadajniki analogowe w Zielonej Górze i Żaganiu, trzy tygodnie później (28 listopada 2012 roku) także w Gdańsku, Iławie i Poznaniu[/b]. To oznacza, że w tych rejonach oglądanie telewizji naziemnej będzie możliwe jedynie w sposób cyfrowy. Wyłączenia kolejnych nadajników analogowych zaplanowano w 2013 roku.
Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapowiada, że w tej chwili nie są planowane przesunięcia terminów wyłączeń nadajników naziemnej telewizji analogowej telewizji. Z przeprowadzonych przez ministerstwo badań, których celem było zbadanie wiedzy Polaków na temat procesu cyfryzacji, wynika, że 85 proc. Polaków wie o planowanym zastąpieniu sygnału analogowego telewizji sygnałem cyfrowym. Dodatkowo aż 74 proc. Polaków wie o tym, by nadal oglądać telewizję naziemną konieczny jest zakup odpowiedniego dekodera bądź telewizora z tunerem DVB-T.

Jednocześnie w UKE prowadzi badania dotyczące natężenia sygnału telewizyjnego w województwach, w których planowane jest wyłączenie pierwszych nadajników analogowych. Z kolei z danych przedstawianych przez KRRIT wynika, że ponad 34 proc. polskich gospodarstw ogląda telewizję za pośrednictwem platform satelitarnych, prawie 35 za pośrednictwem sieci kablowych, a 31 proc. ogląda telewizję naziemną.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że najistotniejsze wymagania jakie powinien spełniać odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T to:
• odbiór sygnałów DVB-T nadawanych w paśmie VHF (174 - 230 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz i UHF (470-862 MHz) w kanałach o szerokości 8 MHz;
• dla sygnału wizji: obsługa formatu obrazu o stosunku boków 4:3 i 16:9, nadawanego w rozdzielczości SDTV i HDTV, kodowanego zgodnie ze standardem MPEG-4 część 10 (zwanym również H.264 lub AVC);
• dla sygnału fonii: obsługa formatu dźwięku od mono poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookolnego 5.1 kodowanych zgodnie ze standardem MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus);
• wybór składowej fonii w przypadku emisji wielu składowych fonii;
• rodzicielska kontrola dostępu do wybranych programów lub audycji.

Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie sprawdzić u sprzedawców czy wybrany i nabywany sprzęt odbiorczy DVB-T spełnia ustalone przez Ministra Infrastruktury wymagania dla odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
Onet.pl/PAP/UKE

Komentarze (1 - 10 z 10)

w województwach gdzie wyłączą telewizję analogową to powinien ruszyć kolejny multiplex .
bo obecnie trzeba czekać aż kanały tvp opuszczą mux 1 a to może trochę jeszcze potrwać .
 12  
ja oglądam DVB-T :) przeskok z analoga to duża sprawa :) nieduża dla tych co mają n, cp i cyfrę z zastępami kanałów HD. Trzymam kciuki za rozwój :) szkoda, że tak późno się to dzieje, nasi sąsiedzi nas wyprzedzili o lata.
 4  
4 mux już nadaje kolego niepoczytalny tyleże jest płatny a 5i6 to może wogóle nie być
 3  
wie ktoś kiedy będzie mux5 i 6 i ile będzie wszystkich ? i czy będą jeszcze darmowe ?
 0  
4 mux już nadaje kolego niepoczytalny tyleże jest płatny a 5i6 to może wogóle nie być
obecnie mux-4 (dvb-h) nie jest liczony . więc jest jeszcze mux 4 i mux 5 dvb-t


wie ktoś kiedy będzie mux5 i 6 i ile będzie wszystkich ? i czy będą jeszcze darmowe ?
na chwilę obecną jest planowane 2 kolejne mux-y tylko na razie nie ma jeszcze jakie będą . przypuszczalnie jeżeli będzie dużo chętnych to kolejny multiplex może być darmowy .
jeszcze może być tak że kanały tvp będą na stałe w mux 1 . to w tedy będzie konkurs na jakieś kanały do kolejnego multiplexu .
dalsze paczki z pewnością będą płatne . jeszcze jest nie wiadoma jak zostanie rozwiązane dvb-t2. bo najpierw było podane, że dvb-t2 będzie w paśmie VHF , ostatnio było podane , że być może dvb-t2 to będzie mux 4 i mux 5.
 3  
W chwili wyłączenia analogu w poszczególnych regionach powinien od razu być włączany MUX-3 lub zwiększana jego moc jeśli już nadaje. Czesi robili to z minuty na minutę. O północy wyłączyli CT1, a po chwili działał już kolejny multiplex na tej częstotliwości.
 1  
no to sie łojczulek doczeko kanału oby za 12 lat
 1  
obecnie nadawane kanały to nie wielka ilości a obiecywano tak wiele . Wyłączyć analoga owszem można ale trzeba być przygotowanym do tego anie robić coś na kolanie .
 0  
Tylko w 6 miastach Polski w 2012r planują wyłączenie telewizji analogowej, a reszta w 2013? Słabiutko. Przy takim tępię to im potrwa dłużej niż planują.
 0  
Po domach chodzą ostatnio ludzie którzy 'zapisują' na telewizję cyfrową. Jeżeli się nie zapiszesz to nie odbierzesz dvb-t od lipca 2013 gdyż programy w dvb-t mają być zakodowane i udostępniane tylko tym którzy zapłacą abonament. Dostaniesz kartę dekodującą powiązaną w jakiś sposób z płaceniem abonamentu. Jeśli nie płacisz abonamentu to sygnał dvb-t od lipca 2013 bedziesz miał zakodowany. TACY CWANIACZKI CHODZĄ PO DOMACH I GŁOSZĄ TAKIE 'PRAWDY'. CZY TO MOŻLIWE ŻE TVP WPROWADZI KARTY DEKODUJĄCE TYLKO DLA LUDZI CO PŁACĄ ABONAMENT? Przecież mówili że do odbioru dvb-t wystarczy telewizor z mpeg4 lub STB mpeg4. NIC NIE WSPOMINALI O SetTopBox Z MODUŁEM KARTY DEKODUJĄCEJ LUB TELEWIZORA Z MPEG4 Z KARTĄ DOSTĘPU WARUNKOWEGO CI+
 0