Łukasz Szewczyk12.09.2012 (15:00)6 komentarzy

Ekstraklasa tylko w TV? Kluby obawiają się zamykania stadionów!

Kibice mecze T-Mobile Ekstraklasy będą oglądać tylko w telewizji? Piłkarskie kluby są zaniepokojone informacjami o możliwości zamykania dla publiczności obiektów sportowych wskutek decyzji administracyjnych.
Ekstraklasa tylko w TV? Kluby obawiają się zamykania stadionów!
W tym tygodniu odbyło się spotkanie wszystkich klubów Ligi Zawodowej, poświęcone sprawom bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich. Kluby wyraziły swoje zaniepokojenie obecną sytuacją i pojawiającymi się informacjami o możliwości zamykania dla publiczności obiektów sportowych wskutek decyzji administracyjnych. Jednocześnie ustalono, iż w toku prac grup roboczych wypracowany zostanie wzorcowy regulamin imprezy masowej, zaproponowany przez Ekstraklasę, który będzie obowiązywać na wszystkich stadionach Ekstraklasy, najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 roku.
W trakcie spotkania także ustalono, iż zostaną podjęte kroki w celu zmiany zapisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, aby dopuścić do użytkowania na polskich stadionach, a w szczególności na obiektach Ligi Zawodowej, wydzielonej trybuny z miejscami stojącymi.
Chcielibyśmy, aby w Polsce obowiązywały w tym zakresie podobne regulacje jak w Niemczech. Na stadionach Bundesligi nawet do 20 proc. miejsc mogą stanowić miejsca stojące przy założeniu, że trybuna będzie wyposażona w siedzenia, które można zamontować w przypadku uczestnictwa klubu w rozgrywkach UEFA. To rozwiązanie, istniejące nawet na takich stadionach jak w Monachium czy w Dortmundzie, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kibiców i klubów. W przypadku przyjęcia zbliżonych norm do tych obowiązujących na niemieckich stadionach, nie byłoby obawy o zapewnienie bezpieczeństwa widzów, czy ich identyfikację. Pomogłoby także klubom niższych klas rozgrywkowych, jednocześnie w żaden sposób nie wpływając negatywnie za zabezpieczenie porządku na stadionach - mówi Marcin Animucki, członek Zarządu Ekstraklasy


Ekstraklasa zwróci się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie możliwości rozpoczęcia konsultacji w tym zakresie. Przy okazji Liga Zawodowa będzie chciała zwrócić uwagę na problem stosowania środków pirotechnicznych na stadionach.
Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych bardzo surowo traktuje posiadanie i używanie środków pirotechnicznych. Kluby sygnalizują nam, iż należałoby się zastanowić, czy prawo nie powinno pozwalać organizatorowi imprezy masowej na wykorzystanie określonych środków pirotechnicznych przez przeszkolone osoby do oprawy meczu. Oczywiście, warunkiem stosowania mogłaby być zgoda wszystkich organów opiniujących zezwolenie na organizację imprezy masowej oraz udział w oprawie wyłącznie przeszkolonych osób. Chcielibyśmy, aby prawo wspierało kluby w walce z chuligaństwem stadionowym, jednocześnie ułatwiało funkcjonowanie klubom i tym kibicom, których działania nie są nastawione na łamanie przepisów, tylko mają na celu wsparcie dopingu dla swojej drużyny. Mamy świadomość, iż jest to trudne zagadnienie, ale chcemy znaleźć takie rozwiązanie, które usatysfakcjonuje wszystkie zainteresowane strony - dodaje Marcin Animucki
Ekstraklasa

Komentarze (1 - 6 z 6)

Ha ha, liga zawodowa. Zawodowe to tam są tylko zarobki piłkarzy, gra wręcz przeciwnie. Kto chodzi na stadiony? Tylko "dzicz". Nikt normalny się nie odważy, że nie wspomnę o rodzinnym wypadzie. No ale kluby nic z tym nie zrobią bo wolą mieć stadiony wypełnione pewną "dziczą" niż niepewnymi rodzinami. "Dzicz" nie ważne jak i kto gra, zawsze zapłaci by tylko podrzeć mordę. Rodzina zapłaciłaby tylko za dobrą rozrywkę.
 8  
Gdyby Interesowała NAS Piłka Nożna Zostali Byśmy Piłkarzami :) LUDZIE TYM ŻYJĄ !!!
 0  
Gdyby interesowały mnie filmy zostałbym aktorem.
 2  
Niech przeniosą rozgrywki do przydomowego ogródka Laty.
Po co komu stadiony na Euro budowane za grube miliardy z kredytów które spłacać będą jeszcze nasze wnuki w podatkach?
 0  
Wreszcie bo dla mnie oglądanie ''gruzów'' zamiast stadionów jest obrzydliwe.Nie jestem fanem naszej piłki ale jak nie raz widzę pseudo obiekt piłkarski to wymiotowac mi sie chce a dziwie sie C+ ze chce to pokazywac i to jeszcze w HD.
Niech wreszcie zrobia z tym pożadek
 2  
Jeżeli nasze zespoły będą w rozgrywkach międzynarodowych dalej osiągały dno,to stadiony będą zamykane nie decyzjami administracyjnymi,lecz z uwagi na brak kibiców.
 0