Łukasz Szewczyk19.11.2012 (11:16)24 komentarze

KRRiT kontra Nasz Dziennik - kłamliwe artykuły o TV

Od kilku tygodni Nasz Dziennik na swoich łamach atakuje KRRiT publikując informacje dotyczące nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie opłat koncesyjnych. Pojawiające się artykuły nie maja jednak wiele wspólnego z rzeczywistością.
KRRiT kontra Nasz Dziennik - kłamliwe artykuły o TV
W listopadzie Zespół Rzecznika Prasowego KRRiT kilkakrotnie zwracał się do Ewy Nowiny-Konopki, redaktora naczelnego Naszego Dziennika o opublikowanie sprostowań do artykułów, które ukazały się ostatnio na łamach gazety. Publikacje odnosiły się do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie opłat koncesyjnych.
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przenosi z rozporządzenia KRRiT do ustawy maksymalne stawki opłat za przydzielenie koncesji radiowej i telewizyjnej. Rozporządzenie KRRiT precyzuje ustawowe stawki. Za standard SD, najbardziej powszechny, stawka nie uległa zmianie i nadal wynosi 13 milionów złotych, czyli o połowę mniej, niż nadawanie takiego programu w systemie analogowym.Obniżeniu o połowę ulega stawka opłaty koncesyjnej dla radia cyfrowego. Zmniejsza się stawka za rozpowszechnianie programu w sieciach kablowych. Będzie obecnie wynosiła 2 tys. zł bez względu na liczbę abonentów do jakiej będzie docierał program. Pozostałe opłaty nie zmieniają się. Radio Maryja jako nadawca społeczny zwolnione jest z opłat koncesyjnych, a koncesja satelitarna dla Telewizji Trwam w lipcu tego roku została przedłużona na kolejne 10 lat i opłata wyniosła 10 tysięcy złotych.Z artykułów publikowanych na łamach Naszego Dziennika wynika natomiast, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji drastycznie podnosi stawki za koncesje. Zdaniem gazety dla Radia Maryja może ona wynieść 19 milionów złotych, a dla Telewizji Trwam - 26 milionów złotych, czyli łącznie 45 milionów .Tylko w ostatnim czasie gazeta kilkakrotnie w różnych artykułach sugerowała, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie opłat koncesyjnych tak radykalnie zawyży opłaty za koncesje, że może to doprowadzić do likwidacji Radia Maryja i Telewizji Trwam. Zespół Rzecznika Prasowego niejednokrotnie już prostował te informacje. Nasz Dziennik jednak wciąż publikuje informacje niezgodnie ze stanem faktycznym.
KRRiT

Komentarze (1 - 10 z 24)

a jakie jest zabezpieczenie że opłaty nie wzrosną w przyszłości skoro już rosną i są większe niż w poprzednim konkursie na MUX1? Stan faktyczny jest taki, że w przyszłości może być dużo drożej skoro już dziś Trwam przez to że nie dostała od KRRiT koncesji w pierwszym konkursie będzie musiała teraz wyłożyć więcej niż PoloTV, ESKA czy TTV. I to wg KRRiT jest równe traktowanie podmiotów?
 6  
kapital utv byl bliski zeru i dostali koncesje...
 2  
Kapitał UTV może i był bliski zeru, ale albo posiadali gwaracnje bankowe albo gwarancje spółki "matki", która zobowiązała się do spłaty ewentualnego zadłużenia z tytułu opłat koncesyjnych. Rydzyk o nic takiego się nie postarał. Tylko twierdził, że z tytułu dobrowonych składek uda mu się stosowne środki zebrać. Nawet jeżeli miał racje to z prawnego puntu widzenia nie miał szans na uznanie takiej dekraracji.
 10  
A mnie to g* obchodzi. Bla bla bla papka KRRiT dla lemingów. Prawda jest taka, że dla nowych tworów bez jakiejkolwiek płynności finansowej (TTV, Polo.tv, ATM) znaleziono miejsce na MUX1, a dla telewizji, która funkcjonuje od lat nie znaleziono, tylko dlatego, że jest niewygodna dla rządzących.
 1  
gdzie z tym szambem do naziemnej,tu trza jakieś po żądne kanały,a nie te dziadostwo mieszające staruszkom w głowach żeby dawali Rydzykowi kasę na biznes bo bug tak chce............
 7  
Nie możliwe że Nasz Dziennik jako katolickie pismo kłamie. To musi być pomyłka KRRiT albo co gorsza kłamstwo. :)
 3  
Kolega chyba nie przyłożył się do tematu :D lub pisał w dużym pośpiechu :D pomijając już stwierdzenia typu "gwaracnje", czy "dekraracji" merytorycznie sprawa wygląda tak:
"Konkretne dane podmiotów starających się o miejsce w cyfrowym multipleksie nie są już tajemnicą. Lux Veritatis przebija innych nadawców (poza grupą ATM) wysokością aktywów trwałych. Przekraczają one 86 mln zł (w 2010 r.), przy 23 tys. zł Eski, 246 tys. zł Lemona i 1 zł Stavki. Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka ma też większe aktywa obrotowe: ponad 90 mln zł, przy 2,3 mln zł Eski, niespełna 2 mln zł Lemona i prawie 100 tys. zł – Stavki. Większość z tych 90 mln zł to pożyczka uzyskana od polskiej prowincji zakonu redemptorystów."
 22  
Komentatorzy, nie mydlcie tutaj oczów i nie zmieniajcie tematu. Wasz Dziennik kłamie w żywe oczy.
 11  
dalej
"Lux Veritatis wpisała we wniosku 20,5 mln zł kapitału własnego, a Stavka 91 tys. zł. Eska i Lemon wykazały ujemny kapitał (odpowiednio 3,8 mln zł i 473 tys. zł). Z dokumentów złożonych w KRRiT wynika, że fundacja o. Rydzyka w 2010 r. miała też największy zysk – 3,5 mln zł netto. Straty wykazuje Eska (prawie 2,3 mln zł) oraz Stavka (4 tys. zł). Zysk Lemon to tylko 19 tys. zł."
dodam jeszcze , że jak ujawniła kontrola NIK , te wiarygodne finansowo podmioty zwróciły się o rozłożenie opłaty na aż 114 rat . :D i oczywiście dostały , co naraża Skarb Państwa na wymierne straty.
Nie wnikam tu , czy stacja taka jak TV TRWAM powinna dostać miejsce na multipleksach , chodzi mi tylko o uczciwość postępowania koncesyjnego.
 21  
@aadvark.A jaka jest różnica pomiędzy pożyczką czy gwarancją np. bankową ?
 1