Łukasz Szewczyk26.11.2012 (13:35)40 komentarzy

Kanały Zone zmieniają się w CBS. Można zrywać umowy z operatorem?

Okazuje się, że po zmianie kanałów Chello Zone na nową markę CBS, nie wszystkie stacje telewizyjne będą miały tą samą tematykę. Zone Romantica z kanału z telenowelami zmieni się w stację z serialami sensacyjnymi. Czy to oznacza, że abonenci otrzymają prawo do skorzystania z konsumenckich przywilejów?
Kanały Zone zmieniają się w CBS. Można zrywać umowy z operatorem?
Za tydzień, w poniedziałek 3 grudnia 2012 roku, na polskim rynku zajdzie istotna zmiana. Kanały Chello Zone "przejdą rebranding" zmieniając swoją markę na CBS. Zmiana to efekt podpisanej w sierpniu 2012 roku umowy. Wówczas spółki CBS i Chello Zone ogłosiły zamiar rozszerzenia zasięgu kanałów CBS na 83 kraje regionu EMEA. Na mocy nowego porozumienia planowane jest wzbogacenie dotychczasowej oferty Chello Zone o kanały pod zmienioną marką również w innych krajach regionu. Już 3 grudnia 2012 roku z polskiego rynku znikną kanały Club TV, Zone Reality, Zone Romantica oraz Zone Europa, które zostaną zastąpione CBS Reality, CBS Drama, CBS Action i CBS Europa. Problem w tym, że nie w każdym przypadku mamy do czynienia tylko "rebrandingiem", ale także ze mianą tematyki, co jest istotne z punktu widzenia prawa (możliwość bezkarnego rozwiązania umowy).Okazuje się jednak, że nie wszystkie kanały Chello Zone po zmianie marki na CBS będą charakteryzowały się tą samą tematyką. Kanał CBS Europa zastąpi Zone Europa, ale w tym przypadku tematyka pozostaje bez zmian - wciąż będzie to stacja filmowa prezentująca filmy z całego świata. Z kolei CBS Reality zastąpi Zone Reality, jednak stacja wciąż będzie prezentowała serie programowe typu reality show. CBS Drama zastąpi Club TV, w nowym kanale nadal będzie można oglądać lifestylowe programy oraz kobiece seriale. Najwięcej kontrowersji budzi jednak zmiana kanału z telenowelami Zone Romantica na CBS Action, którego tematyka zmieni się z telenowel na seriale sensacyjne, pełne napięcia thrillerów, oraz popularnych seriali science-fiction i filmów akcji.Przypomnijmy, że wyłączenie z oferty kanału telewizyjnego lub też podwyżka cen (zmiana nie niekorzyść) upoważnia klienta do bezkarnego rozwiązania umowy z operatorem w przypadku braku akceptacji zmian. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zastąpienia kanału telewizyjnego kanałem o innej tematyce (np. gdyby operator kanał Religia.TV zastąpił muzycznym VIVA Polska). Wszystko zależy także od umowy zawartej z operatorem (niektórzy operatorzy w umowach stosują obowiązek dostarczenia określonej liczby kanałów).
Co ciekawe, niektórzy operatorzy zdążyli już poinformować swoich klientów jedynie o "rebrandingu" kanałów Chello Zone na CBS uspakajając jednocześnie abonentów, że "nie odczują zmian" a "oferta programowanie nie ulegnie zmianie". Jednak nie wszyscy. Jak informują nas czytelnicy, największa w Polsce platforma satelitarna Cyfrowy Polsat stoi na stanowisku, że kanał CBS Action nie jest następca Zone Romantica, co upoważnia klientów do korzystanie ze swoich praw.

Czy można bezkarnie zerwać umowę z operatorem? Dla wyjaśnienia przytoczymy stanowisko w tej kwestii Kancelarii Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy, które publikowaliśmy już rok temu:
Czy zmiana oferty operatora telekomunikacyjnego (np. zmiana dostarczanych kanałów telewizji kablowej) stanowi zmianę warunków umowy. Mimo, iż z postanowień regulaminów operatorów telekomunikacyjnych wynika, często wprost, że nie jest to zmiana umowy, postanowienia takie nie są jednak zgodne z prawem. Klient zawierający umowę z operatorem kieruje się często właśnie tym jakie programy ma on w swojej ofercie. Jest to zatem warunek istotny umowy, który decyduje o jej zawarciu. W związku z powyższym należy uznać, że zmiana zakresu dostarczanych kanałów, nawet gdy nie pociąga za sobą zmiany ceny, stanowi zmianę warunków umowy, która umożliwia abonentowi skorzystanie z prawa do wypowiedzenia umowy.

W ostatnich miesiącach często podnoszoną wątpliwością było pytanie jakie konsekwencje rodzi wycofanie kanału, jeśli nie znajdował się on w ofercie danego operatora w momencie zawarcia umowy po czym został do niej włączony a następnie wyłączony, przy zastrzeżeniu, że włączenie kanału do oferty nie było traktowane przez operatora jako zmiana umowy. W takim wypadku należy uznać, że wycofanie kanału stanowi przesłankę do wypowiedzenia umowy. Wzbogacenie oferty przez wprowadzenie kanału jest zmianą umowy, zatem jego wyłączenie można uznać za niekorzystną zmianę umowy, uprawniającą do skorzystania z prawa do jej wypowiedzenia.

Trochę inaczej kształtuje się sytuacja abonentów, którzy zostali poinformowani, że dany kanał włączony jest do oferty jedynie na próbę i na z góry określony okres czasu. W takim wypadku operator może bowiem twierdzić, że nie doszło do trwałej modyfikacji oferty, a dokonana zmiana miała charakter jedynie akcji promocyjnej. W takim wypadku istotne jednak jest czy w zawiadomieniu o dodaniu nowego kanału wskazane zostało, na jaki okres został on wprowadzony. W przypadku bowiem jeśli kanał wprowadzony będzie jako świadczenie promocyjne, lecz nie będzie wskazane na jaki okres czasu, będzie to oznaczało, że został on wprowadzony na czas nieokreślony, co będzie równoznaczne ze zmianą oferty. W takim wypadku operator nie będzie chroniony twierdzeniem o rzekomej promocji, a wycofanie programu będzie skutkować możliwością wypowiedzenia umowy.

(...)

Należy wskazać, że kwestia, czy prawo do wypowiedzenia umowy istnieje również w przypadku wprowadzenia zmian korzystnych dla abonentów została jednoznacznie rozstrzygnięta. Z treści dyrektywy 2002/22/WE, w której zamieszczono generalne regulacje dotyczące zmiany umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych i możliwości jej wypowiedzenia wynika, że uprawnienie to przysługuje jedynie w przypadku dokonania niekorzystnych zmian dla abonentów. Nie mniej jednak wskazane ograniczenie nie zostało wprowadzone do polskiego sytemu w toku implementacji dyrektywy. W związku z powyższym istnieją dwie możliwości wykładni tego przepisu. Zgodnie z pierwszą, prawo do wypowiedzenia istnieje zawsze, niezależnie od tego czy zmiana umowy (regulaminu) była korzystna czy też nie. Zgodnie natomiast z drugą interpretacją możliwość wypowiedzenia umowy dotyczy wyłącznie zmian niekorzystnych dla abonenta. W chwili obecnej żadna ze wskazanych interpretacji nie została wprost zaakceptowana lub odrzucona przez sądy, nie można zatem orzec jaki skutek wywrze jej podniesienie w razie ewentualnego sporu.

Doktryna jednak skłania się w kierunku drugiego rozwiązania, iż prawo do wypowiedzenia rodzą jedynie zmiany niekorzystne. Stanowisko takie wydaje się być bardziej zgodne z zasadami ochrony abonentów, które przyświecały twórcom ustawy. Należy zatem wskazać, że w sytuacji gdy zmiany umowy będą korzystne dla abonenta przedsiębiorca może podnosić, że nie rodzą one uprawnienia do wypowiedzenia umowy bez konsekwencji finansowych (jak na przykład zmiana polegająca na dodaniu programu do oferty programowej). W tym miejscu pojawia się zatem kolejna kwestia, czy operator może bronić się przed wypowiedzeniem umowy wskazując, że co prawda doszło do zmiany oferty programowej (przez zastąpienie jednego programu innym), jednak program nowy jest lepszej jakości, lub jest ciekawszy, a co za tym idzie nie doszło do negatywnej zmiany dla abonenta. W takim wypadku należy uznać, że z zasady ochrony abonentów wynika odpowiedź przecząca. Abonent ma bowiem prawo do decydowania o tym, jaka oferta programowa mu odpowiada na podstawie własnego gustu i rozeznania. Nie ma możliwości abstrakcyjnego oszacowania co dla konkretnego abonenta jest ciekawe i atrakcyjne. Próby takie stanowiłyby próby pozbawienia abonentów możliwości kierowania się własnym zdaniem i osądem co w konsekwencji naruszyłoby ich prawa. W związku z powyższym należy uznać, że każde zastąpienie jednego programu innym stanowi podstawę do wypowiedzenia umowy przez abonenta.

Komentarze (1 - 10 z 40)

Romantica zmienia sie w CBS Action i co za tym idzie zmienia sie tematyka kanalu. Zerwac umowe bedzie mozna chyba tylko w CP. Gdzie indziej juz nie bardzo. Chyba ze zaplacilmy kare zgodna z regulaminem. Prosty przyklad... Sportklub+ zmienil sie w Fightbox i kanal tez zmienil tematyke. A umowy bezkarnie z tego powodu nie zerwal nikt
 1  
noo i git czyli można rozwiazać umowe z cyfrą + gdyż ja mam w swoim pakiecie ten kanał żegnam cyfro witam polsacie ha ha
 1  
Czyli w UPC tez mozna zrywac bo ja go mam w pakiecie:-)
 5  
Te kanały tez beda w CP to pewne, bo mam CP
 1  
ten kto ma ten kanał w swoim pakiecie i w regulaminie może spokojnie po 3 grudnia wysyłać wypowiedzenia
 8  
Nie rozumiem. Przecież dodanie jakiegoś kanału do oferty może być niekorzystne dla klienta.
Przykład : W naszej osiedlowej kablówce dodali kanał z Disco Polo i teraz szału dostaję, bo sąsiad zza ściany słucha tego na okrągło i bardzo głośno, a ja MUSZĘ słuchać tego badziewia razem z nim.
Czyli, to klient sam ma osądzić,, czy "wzbogacenie" jest rzeczywiście dla niego korzystne.
 2  
Mam obecnie multioferte w CP ,internet i telewizje razem.To czy tez moge rozwiazac umowe z nimi bezkarnie ,czy jak to jest w przypadku laczonych uslug
 0  
Dzwoniłem na infolinie CYFRY+. Oczywiście nie wiedzą nic na temat rebrandingu...
 2  
I dlatego Polsat dał promocję wszystkim starym abonentom na oglądanie nowych kanałów do połowy stycznia 2013, bo 3 stycznia minie 30 dni od daty usunięcia z oferty Zone Romantica i po tym terminie nie będzie już można wypowiedzieć umowy z tego powodu. CP to cwaniaki do potęgi.
 6  
bo cyfra+ ci tego nie powie jak ja dzwoniłem to chciałem potwierdzenia że kanał jest w mojej ofercie pani potwierdziła i od razu dodała że jak zniknie kanał to mogę wysłać wypowiedzenie mnie ciekawi jak oni rozwiążą problem konsoli którą dostałem przy przedłużeniu umowy he he aż nie mogę się doczekać mój czas dobiega w cyfra+ do końca 7 lat starczy i nawet nowy twór z n mnie nie zatrzyma
 3