Łukasz Szewczyk08.01.2013 (15:01)6 komentarzy

Vectra ukarana za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na operatora telewizji kablowej Vectra kolejną karę pieniężną w wysokości 200 tys. zł. Tym razem w związku z naruszeniem obowiązków związanych z przetwarzaniem i ochroną danych użytkowników końcowych.
Vectra ukarana za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej
Decyzja UKE o nałożeniu kary została wydana po uprzednio przeprowadzonej kontroli w spółce. Prezes UKE przeanalizował obszerny materiał dowodowy zawierający kopie umów i aneksów do umów o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych zawartych z użytkownikami oraz dokumentację prowadzoną przez spółkę. Podczas kontroli analizie poddano 114 umów pisemnych zawartych przez Vectra z osobami fizycznymi.Przeprowadzona przez urząd analiza tej dokumentacji wykazała liczne naruszenia przepisów prawa telekomunikacyjnego. Naruszenia są ściśle związane z niedopełnieniem przez spółkę obowiązku uzyskania zgody osoby fizycznej na przetwarzanie danych użytkownika usług telekomunikacyjnych, a w szczególności numeru rachunku bankowego lub karty płatniczej, adresu korespondencyjnego użytkownika innego niż adres miejsca stałego zameldowania, a także adresu poczty elektronicznej oraz numerów telefonów kontaktowych.Analiza zebranego materiału dowodowego jednoznacznie wskazuje, że Vectra nie wypełnia wymaganego przepisami obowiązku uzyskania zgody użytkownika będącego osobą fizyczną na przetwarzanie "innych danych", czyli nie posiadała zgody użytkownika będącego osobą fizyczną na pozyskanie: numeru telefonu kontaktowego - 96 przypadków na 114 umów zbadanych podczas postępowania kontrolnego oraz adresu poczty elektronicznej - 52 przypadki na 114 umów zbadanych podczas postępowania kontrolnego.Ustalając wysokość kary prezes UKE wziął pod uwagę dotychczasową działalność Vectra, zakres naruszenia prawa oraz możliwości finansowe ukaranego podmiotu. Prezes UKE uznał, iż kara w ustalonej wysokości jest zasadna, adekwatna do stwierdzonych naruszeń oraz wypełnia podstawowe funkcje: represyjne, prewencyjne i dyscyplinujące.Kara dla operatora kablowego Vectra S.A. za naruszenie obowiązków związanych z przetwarzaniem danych konsumentów to już druga kara jaką prezes UKE nałożył na spółkę w ciągu ostatniego miesiąca. Pod koniec grudnia 2012 roku prezes UKE przekazał do opinii publicznej informację o nałożeniu na Vectra kary w wysokości 350 000 zł za naruszenie w kilkunastu kategoriach obowiązków informacyjnych w stosunku do konsumentów.
UKE

Komentarze (1 - 6 z 6)

VECTRA to najwiekszy burdel wsrod telekomów... tyle co oni mają kar to nikt nie dostaje.
 12  
Powinni dostać jeszcze kare za to że np: Jeżeli chce z wyższego abonamentu (pakietu) zejść na niższy pakiet to pobierają opłatę 50zł za ZMIANĘ ;/ Takie coś nie powinno być.
 7  
vectra to jedyny debilny operator, co ma różne oferty i promocje dla abonentów w tym samym 1 budynku.... żenada!
 10  
W sumie - dlaczego nie? Promują tych co idą w wyższe abonamenty.

Nie, nie pracuje dla Vectry - sam mam umowę na prędkość której mi nie umieją ustawić.
Inna ciekawostka - będąc klientem, mogę z vectrą rozmawiać jedynie o zmianie na wyższy abonament. Jeśli chcę niższy, muszę udawać klienta z ulicy.
 4  
Kara jedna za drugą. Jakość telewizji cyfrowej w ich wersji to żenada. Czy jest jakaś instytucja która sprawdza co oni puszczają w kabel. Bezpłatna naziemnna to miodzio w porównaniu do ich podobno TV cyfrowej.
 4  
Pierwszy i, miejmy nadzieję, nie ostatni przypadek udowodnienia firmie telekomunikacyjnej, że ustawę o ochronie danych osobowych ma w głębokim poważaniu. Przyjrzyjcie się jeszcze Polkomtelowi, Telekomunikacji Polskiej i PTK Centertel, jak traktują dane swoich klientów i odpowiedzcie na pytanie, skąd firmy badawcze prowadzące ankiety, czy telemarketingowe posiadają Wasze numery telefonów.
 5