Łukasz Szewczyk22.03.2013 (21:29)9 komentarzy

Coca-cola "odchudza" butelki (wideo)

Butelki, w których Coca-Cola sprzedaje napoje, będą "chudsze". Z jednej strony lżejsze opakowania to niższe koszty produkcji, ale równie ważna jest ekologia. Dodatkowo Coca-Cola prowadzi kampanie skłaniające Polaków do proekologicznych zachowań.
Coca-cola "odchudza" butelki (wideo)
Mamy w tym zakresie strategię, żeby mieć zamknięty obieg opakowań. Produkujemy napoje, oddajemy je w ręce konsumentów, konsumenci je wypijają. Jeśli je wysegregują, te opakowania z powrotem staną się opakowaniami albo innymi przedmiotami codziennego użytku, na które można przerobić opakowania po naszych produktach - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Iwona Jacaszek, dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska
Koncern rozpoczął już działania w tym kierunku. Ruszyła kampania zachęcająca Polaków do zgniatania wyrzucanych butelek. W ten sposób łatwiej transportować plastik do recyklingu, bo można go jednorazowo przewieść więcej. Według Iwony Jacaszek na Coca-Coli, jako na liderze rynku, ciąży szczególna odpowiedzialność i dlatego prowadzi rozmowy z innymi firmami na temat nowych technologii produkcji oraz edukacji w zakresie segregowania i recyklingu.Jak podkreśla dyrektor ds. korporacyjnych w koncernie, z uwagi na liczbę produkowanych opakowań, "odchudzenie" butelki nawet o 2-3 gramy przynosi znaczne oszczędności. Jednak proces ten jest stale kontrolowany, by zmiany w opakowaniach nie odbiły się na jakości produktu i bezpieczeństwie konsumentów.
Robimy bardzo dużo testów. Zmieniamy też technologię produkcji, żeby się upewnić, że ten napój będzie dalej spełniał standardy jakościowe, standardy bezpieczeństwa, nie będzie uciekał gaz. Opakowania są przede wszystkim po to, żeby produkty spożywcze były bezpieczne. Nie możemy w nieskończoność "odchudzać" opakowań, jeżeli stracą walor bezpieczeństwa dla konsumenta - mówi Jacaszek
Coca-Cola cały czas pracuje nad nowymi materiałami. Przedstawicielka koncernu nie chce zdradzić, czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie, ale podkreśla, że z założenia wszystkie butelki koncernu mogą być recyklowane. Coca-Cola nie używa żadnych opakowań, które nie mogą zostać użyte ponownie.Lżejsze butelki oznaczają spadek kosztów produkcji, ale Jacaszek podkreśla, że czynnik ekologiczny jest równie ważny. Coca-Cola jest objęta normami unijnymi, które zobowiązują producentów napojów do recyklingu określonej części opakowań. W zależności od materiału jest to od 22 do nawet 60 proc. Najwyższe normy dotyczą papieru, nieco niższe - plastiku i szkła.
Zbudowanie sprawnego systemu recyklingu to kosztowny i wieloletni proces. Jak przyznaje Jacaszek, nie można obciążać Polaków kosztami szybkiego gonienia zachodniej Europy w tym zakresie.
Newseria

Komentarze (1 - 9 z 9)

Zróbcie jeszcze butelki plastikowe grubości tych od najtańszej wody niegazowanej co się gniotą przy obojętnie jakiej próbie podniesienia.
Albo zrezygnujcie kompletnie ze szklanych butelek, wtedy cola kompletnie straci już smak.
Na butelkach będą oszczędzać ale żeby ceny obniżyć to już nie.
 11  
Lepsze frugo czarne ;)
 3  
Kiedyś przeszli z butelki 0,33 L na 0,2 L Tylko niestety cena została taka sama Przyznać trzeba że niestety smak ze szkła jest całkiem inny
 10  
No proszę. Już nawet taka marka jak Coca-Cola pod pretekstem troski o ekologie oszczędza i chce robić z obecnej 1 butelki 5... Ściema..., a wiadomo że chodzi o kasę. Już kiedyś zmienili 0,33L na 0,2L ... Jeśli serio chcą dbać o ekologię to niech zrobią jak w Niemczech: butelka z porządnego, bardzo grubego (niewyginającego się) plastiku objęta kaucją, a w sklepach specjalne automaty. Smak Coli z tych butelek jest nieporównywalnie lepszy niż z 'cienkich' plastików u nas, a teraz z jeszcze 'cieńszych' będzie pewnie jeszcze gorszy... Cóż, od najbliższej wiosny i lata pozostaje się orzeźwiać schłodzonym Frugo z szklanej butelki, a napoje Coca-Coli olać skoro tak z nami pogrywają.
 9  
cena Coli i tak jest niska, ostatnio widziałem za 3,75 (2 litry) albo 3 zł (2 litry). To cena bardzo niska więc nie narzekajcie. Oczywiście, że są też ceny po 5, 7 nawet 8 zł za 2 litry ale moi drodzy to nie cola lecz sklep jest winny cenie. Pozdrawiam.
 2  
Skoro Coca-Cola tak się troszczy o środowisko, to niech przywróci szklane zwrotne butelki w każdym rozmiarze. Szkło to bardziej ekologiczny surowiec niż plastik.
 11  
Próbowaliście kiedyś taką cienką butelką napełnić szklankę? gnie to się w rękach i rozlewa się napój. Totalna porażka.
Ekologią tłumaczy się chęć uzyskania większych oszczędności (czytaj zysków). Żałosne!
 5  
A nie prościej przestać wyposażać sklepy w lodówki bez drzwi? Agresywny marketing Coca-Coli przecież musi ułatwić klientowi sięganie po produkt, więc lodówki stoją otwarte - prądu ciągną co nie miara, ale klient tego nie widzi, za to chudsze butelki to zawsze jakiś chwyt.
Aż ochoty na Pepsi nabrałem :D
 2  
Plastik jest w ogóle fuj. Wybieram tylko szkło, bo te plastikowe mają to całe gda czy jak się to zwie, jakieś chemie syfy.
 0