Łukasz Szewczyk30.04.2013 (11:07)2 komentarze

"Przychylmy pszczołom nieba" - Karolina Gruszka pomaga pszczołom (wideo)

Karolina Gruszka, znana aktorka młodego pokolenia, pomaga Greenpeace w kampanii "Przychylmy pszczołom nieba", mającej na celu ochronę pszczół.
Karolina Gruszka pomaga pszczołom / Greenpeace/Magda Baczyńska
Kampania "Przychylmy pszczołom nieba" jest nową kampanią Greenpeace, rozpoczętą na początku kwietnia tego roku. Jej celem jest powstrzymanie wymierania pszczół i innych owadów zapylających poprzez doprowadzenie do ograniczenia chemizacji rolnictwa, a w szczególności wyeliminowania z użycia pestycydów z grupy neonikotynoidów, które zidentyfikowano jako najbardziej niebezpieczne dla zapylaczy.
Zawsze uważałam, że człowiek powinien mieć szacunek dla przyrody. W końcu jesteśmy jej częścią i od niej zależymy. Myślę, że jako gatunek zapędziliśmy się trochę i tego szacunku nam zdecydowanie brakuje. Od niedawna jestem mamą i bardzo zależy mi, aby moja córeczka dorastała w zdrowym i czystym środowisku oraz miała dostęp do żywności najlepszej jakości. Niestety bez pszczół to będzie niemożliwe. Cieszę się, że Greenpeace rozpoczął tę kampanię i że mogłam pomóc - komentuje Karolina Gruszka
Karolina Gruszka pomaga pszczołom / Greenpeace/Magda Baczyńska
Kampania jest na razie ograniczona do starego kontynentu. Prowadzi ją kilkanaście biur Greenpeace w Europie. Także w Polsce. W jej ramach na początku kwietnia 2013 roku opublikowano raport "Spadek populacji pszczół - przegląd czynników zagrażających owadom zapylającym i rolnictwu w Europie" oraz zorganizowano konferencję, na której Greenpeace wraz z największymi polskimi związkami pszczelarskimi, wystosował apel do ministra rolnictwa o wsparcie działań mających na celu ochronę pszczół i innych owadów zapylających. Udział znanej aktorki jest następnym krokiem w podnoszeniu świadomości społecznej na temat problemu wymierania pszczół.
Poprosiliśmy o pomoc Karolinę gdyż w spotach organizacji pozarządowych ważna jest naturalność. Nie chcieliśmy niczego udawać, a takim udawaniem byłoby nagranie jednej z wielu obecnych celebrytek, dla których ekologia na co dzień nie jest istotna. Karolina nie musi zabiegać o media, zrobiła to, bo szczerze wierzy w potrzebę ochrony przyrody, w tym wypadku pszczół. Dzięki uprzejmości Karoliny i innych przyjaciół Greenpeace, którzy są jednocześnie fotografami, operatorami i montażystami, udało się ten spot i sesję zrealizować niemal za darmo. Nie jest to spot kampanijny w pełnym znaczeniu tego słowa, ale raczej narzędzie pomagające dotrzeć do mediów w których Greenpeace nie gości na co dzień - mówi Jacek Winiarski, rzecznik polskiego Greenpeace
Zjawisko wymierania pszczół nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku 1/3 pszczół, w Europie 15% - 20%, w Chinach są już rejony gdzie nie ma ich w ogóle. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, ale do głównych zalicza się zmiany klimatu, pasożyty i chemizację rolnictwa. Właśnie tę ostatnią przyczynę, wielu naukowców wskazuje jako szczególnie znaczącą i możliwą do szybkiego wyeliminowania.
Greenpeace

Komentarze (1 - 2 z 2)

Jedna z nielicznych akcji greenpace którą wartą wesprzeć, nie będzie pszczół - nie będzie większości rośli w tym kwiatów, krzewów, drzew - a przynajmniej owoców na nich. Pamiętajmy o tym.
 3  
Jedna z nielicznych akcji greenpace którą wartą wesprzeć, nie będzie pszczół - nie będzie większości rośli w tym kwiatów, krzewów, drzew - a przynajmniej owoców na nich. Pamiętajmy o tym.
ale za to będzie Monsante ... wiecznie żywe dzięki GMO i fanom tegoż ...
 0