Łukasz Szewczyk31.01.2017 (14:46)6 komentarzy

Piwo ulubionym alkoholem Polaków. Często przed telewizorem

Ulubionym napojem alkoholowym Polaków jest piwo, wynika z badania zrealizowanego przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research. Równocześnie osoby, które wskazały ten alkohol deklarują, że czas wolny najczęściej spędzają oglądając telewizję.
piwo
27 proc. Polaków deklaruje, że ich ulubionym alkoholem jest piwo, jedna piąta wskazuje na wino, a co 10. Badany, jako swój ulubiony trunek wymienia whisky, wynika z badania zrealizowanego w styczniu przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research. To samo badanie pokazuje, że wódka, która przez wielu traktowana jest jako nasz narodowy alkohol, znajduje się na dopiero na czwartym miejscu pod względem popularności.
- Wyniki badania potwierdzają, że jesteśmy świadkami rewolucji na rynku alkoholi - mówi Piotr Zimolzak, Dyrektor ds. Badań i Analiz w SW Research. - Z jednej strony Polacy zdecydowanie chętniej sięgają po alkohole lżejsze, czego dowodzi rosnąca popularność piwa. Z drugiej zaś obserwujemy wzrost popularności alkoholi, którym towarzyszy wysoka kultura picia, bo do takich z pewnością należą wino i whisky. I ten trend zainspirował nas do sprawdzenia w jaki sposób sympatycy poszczególnych kategorii alkoholi spędzają wolny czas. Takie informacje są niezwykle ciekawe z perspektywy kulturoznawstwa czy socjologii, ale mogą też być doskonałą wskazówką dla osób planujących kampanie promocyjne - dodaje Zimolzak.

Jak pokazuje badanie, niezależnie od preferowanego alkoholu, oglądanie telewizji to ulubiona forma spędzania wolnego czasu przez Polaków. Tym jednak co zwraca uwagę jest fakt, że szczególnie wyróżniają się w tej grupie osoby lubiące wódkę (70,5 proc.) oraz piwo (57 proc.). Ci sami respondenci jako drugą co do popularności formę relaksu, wskazywali czytanie książek. Tymczasem w przypadku fanów wina sytuacja wygląda odmiennie. Najpopularniejsze w ich przypadku okazało się spędzanie czasu na poznawaniu literatury (50 proc.), a oglądanie telewizji, choć bardzo popularne, to w tym nietypowym rankingu, zajęło kolejne miejsce. W tej układance zdecydowanie wyróżniają się miłośnicy whisky, którzy choć podobnie jak pozostali wskazali oglądanie telewizji jak ulubioną rozrywkę to stawiali ją niewiele wyżej niż spotkania ze znajomymi, czytanie książek, czy kino.

- Niezaprzeczalnie oglądanie telewizji jest najpopularniejszą formą spędzania czasu, niemniej jednak warto, zwłaszcza wówczas kiedy planujemy strategię marketingową, przeanalizować te formy rozrywki, które są być może rzadziej wskazywane, ale doskonale obrazują zachowania konsumentów - mówi Piotr Zimolzak. - Wiedza o tym, jak spędzają czas konsumenci poszczególnych kategorii alkoholi pozwala na dobranie skutecznych narzędzi oraz kanałów komunikacji - dodaje Zimolzak.

Badanie, którego celem było określenie sposobów spędzania wolnego czasu przez konsumentów poszczególnych kategorii alkoholi, zrealizowane zostało w dniach 16.01-18.01.2017 przez agencję SW RESEARCH, metodą wywiadów on-line (CAWI), na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 827 ankiet wśród osób, które ukończyły 18 lat.
Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research

Komentarze (1 - 6 z 6)

Meczyk, 55 cali z ambilightem, koledzy. To grzech się nie napić ;).
 1  
zwłaszcza piwo podobne siuski z koncernów za 2,25 / butelke.
 4  
,, Z drugiej zaś obserwujemy wzrost popularności alkoholi, którym towarzyszy wysoka kultura picia, bo do takich z pewnością należą wino i whisky.''
Moim zdaniem wzrost spożycia wina i whiski to wynik tego ,że po prostu kobiety coraz więcej piją,a nie ,,wysoka kultura picia.''
 0  
Piwo to nie alkohol tylko napój chłodzący :D
 2  
Mowa o piwie czy szczynach piwopodobnych?
 1  
alkoholizm rządzi,dali jeszcze 500+ to chleją na całego a pracować niema komu...
 0