Łukasz Szewczyk14.06.2018 (14:32)9 komentarzy

"Swoboda działalności gospodarczej nie pozwala na dyskryminowanie". Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro w sprawie drukarza z Łodzi, który kierowany homofobicznymi pobudkami odmówił wykonania roll up'u organizacji LGBT. Ty samym sąd potwierdził, że nikogo nie można dyskryminować w dostępie do usług.
prawo wyrok sąd
Wyrok w sprawie drukarza z Łodzi to wielkie święto równości - komentuje Kampania Przeciw Homofobii. Decyzja Sądu Najwyższego potwierdza, że art. 138 Kodeksu wykroczeń, zakazujący nieuzasadnionej odmowy świadczenia usługi chroni również przed przypadkami dyskryminowania osób z uwagi na orientację seksualną czy tożsamość płciową. Jak zaznaczył sąd, "w realiach tej konkretnej sprawy" drukarz, "motywowany swymi przekonaniami katolickimi, nie miał uzasadnionego powodu do odmowy dokonania wydruku według dostarczonego przez fundację projektu.
- W trakcie trwania postępowania w tej sprawie wydano łącznie 4 wyroki w różnych instancjach. Za każdym razem sądy uznawały drukarza za winnego popełnienia zarzucanego wykroczenia. Jednolite stanowisko różnych sądów, w tym Sądu Najwyższego stanowi w mojej ocenie wyraźny sygnał ze strony wymiaru sprawiedliwości, że osoby nieheteroseksualne również zasługują na równe taktowanie i ochronę godności bez względu na to kim są i kogo kochają - komentuje adwokat Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii. - Wydane rozstrzygnięcie jest kolejnym kamieniem milowym, we wzmacnianiu ochrony przed dyskryminacją osób LGBT w Polsce - dodaje.

Od drukarni do Sądu Najwyższego
"Odmawiam wykonania roll up'u z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą". Maila o takiej treści otrzymała organizacja społeczna LGBT Business Forum, która zamówiła w łódzkiej drukarni usługę wykonania roll upu z logotypem organizacji i jej facebookowym adresem. O zajściu poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, który sprawę przekazał Policji. W lutym 2016 roku Policja skierowała do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi wniosek o ukaranie pracownika drukarni wskazujący, że jego zachowanie doprowadziło do popełnienia wykroczenia z art. 138 Kodeksu wykroczeń. Sąd uznał pracownika winnym i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 200 zł. Wówczas w sprawę zaangażował się Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydając oświadczenie krytykujące wyrok. Na jego polecenie do sprawy przyłączyła się Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Finalnie sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego w Łodzi, który uznał drukarza winnym. Z wyroku nie był jednak zadowolony Minister Ziobro, który skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi, wnosząc o uchylenie wyroku i uniewinnienie pracownika. W dniu 7 czerwca Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego, dobitnie potwierdzając, że nikogo nie można dyskryminować ze względu na orientację seksualną w dostępie do usług.

- Wyrok Sądu Najwyższego to historyczne zwycięstwo równości w Polsce! Dzisiaj postawiliśmy wielki krok w kierunku równouprawnienia osób LGBT. Wierzymy, że już wkrótce kwestie zmian prawnych dotyczących osób LGBT nabiorą tempa. A to pozwoli gejom, lesbijkom, osobom biseksualnym i transpłciowym mieszkającym w Polsce żyć godnie i na równi z innymi - mówi Cecylia Jakubczak z KPH.

Z wyroku niewątpliwie zadowolona jest osoba reprezentująca organizację LGBT Business Forum, który tak komentuje decyzję sądu. - Wyrok, jaki zapadł dziś przed Sądem Najwyższym jest potwierdzeniem tego, że swoboda działalności gospodarczej - jak każda inna swoboda - nie jest nieograniczona i nie pozwala na dyskryminowanie ze względu na orientację seksualną. Jako osoba zajmująca się zarządzaniem różnorodnością i promowaniem postaw otwartości wśród przedsiębiorców, cieszę się z tego rozwiązania. Wierzę i mam nadzieję, że choć obecne władze Polski nie są skłonne zauważać istnienia i praw osób LGBT, to dzięki zastosowaniu odpowiednich, istniejących przepisów, możemy liczyć choć na minimum bezpieczeństwa w Polsce. Mam też nadzieję, że utrwalona linia orzecznicza w podobnych sprawach będzie ostatecznie czynnikiem, który sprawi, że osoby nieheteronormatywne doczekają się czasów, gdy przysługiwać im będzie pełna ochrona - tak jak reszcie społeczeństwa - stwierdza Jej Perfekcyjność.
Kampania Przeciw Homofobii

Komentarze (1 - 9 z 9)

ja bym sie powolal na klauzule sumienia. chazan moze to i ja tez. moje sumienie nie pozwala mi wspierac plonace torby.
 0  
A mój zdrowy rozsądek nie pozwala mi wspierać ograniczonych katotalibów ;P
johnyB - ten prawdziwy 14.06.2018 (20:05:26)
 1  
Klauzula sumienia nie pozwala obsługiwać PISiaków i ich nieobyczajnych zachowań w hotelach z kochankami za nasze podatki i na oolskich plażach.
Maciej z Roadmia popierający podłą zmianę 14.06.2018 (22:55:21)
 6  
Jeśli masz prywatną firmę, masz prawo obsługiwać kogo tylko chcesz - tak jest w każdym normalnym kraju.

________________________________________________________________________

Spójrz na moich psychofanów!!! Właśnie tak wygląda przewlekły ból d. =)

 2  
Jej perfekcyjność lol a w USA w podobnej sprawie inny wyrok ;P poprawność polityczna pożre Europę
 1  
Można mieć własne przekonania, ale nie mogą się one przekładać na działalność zawodową. Sprzedawczyni w sklepie nie może odmówić sprzedaży produktów klientowi, motywując to np. jego kolorem skóry czy wyznaniem. Podobnie z drukarzem opisany w artykule powyżej - miał prawo odmówić wykonania pracy na skutek natłoku zleceń czy awarii urządzenia, ale nie dlatego, że mu się nie podobają treści głoszone przez środowiska LGBT.
Profesjonalizm zawodowy wymaga, aby przekonania zachować dla siebie - chyba, że zlecona praca narusza obowiązujące prawo.
 2  
@kaczka dziwaczka
Jak Ci się coś nie podoba najemniku pisowski ro wypad na Twój dziennik
Maciej z Roadmia popierający podłą zmianę 16.06.2018 (13:34:33)
 2  
A wystarczyło powiedzieć, że niestety ma takie obłożenie zleceniami, że może zrobić tylko za potrójna cenę. I byłoby ok. Mi takie zlecenia nie przeszkadzają, ale jak ktoś ma z nimi problem, to niech się sam nie ładuje na minę i mówi, że ma obłożenie 100% na najbliższy miesiąc i tyle. Za to go nikt nie może ukarać. Jestem w 100% za wolnością gospodarczą, żaden rząd nie będzie mi mówił dla kogo mam robić zlecenia.
 0  
Jeśli masz prywatną firmę, nie masz prawa odmawiać wykonania usługi ze względu na swoje przekonania, a tak było w przypadku tego zamówienia usługi.
Maciej z Roadmia popierający podłą zmianę 17.06.2018 (9:37:47)
 1