Łukasz Szewczyk18.04.2019 (11:26)brak komentarzy

Serialowa majówka podczas 12. OFF Camera. SerialCon 2019

Twórca "Mostu nad Sundem" Christian Wikander, Joseph Mawle, aktor wcielający się w rolę Benjena Starka z "Gry o Tron", motyw terrorysty czy postać "Obcego" - to tylko niektóre elementy programu tegorocznego SerialConu.
SerialCon 2019
Wydarzenie odbędzie się w dniach od 29 kwietnia do 3 maja 2019 roku w budynkach krakowskiej Arteteki WBP i Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Jak co roku jest on częścią festiwalu Mastercard Off Camera. Fani seriali liczyć mogą na spotkania z ulubionymi aktorami i blogerami, projekcje w festiwalowych kinach i warsztaty z zaproszonymi ekspertami. Wydarzenie jest bezpłatne dla uczestników, wystarczy tylko pobrać darmową wejściówkę, a na warsztaty zapisać się z wyprzedzeniem.
Z gośćmi zagranicznymi uczestnicy porozmawiają w tym roku przede wszystkim o procesie twórczym, recepcie na idealny serial i tworzeniu wciągających narracji serialowych, w tym osadzonych w "nierealnej" konwencji, takiej jak fantasy, SF czy dramat kostiumowy. O budowaniu wiarygodnej fikcji opowiedzą serialowi showrunnerzy, między innymi twórca "Mostu nad Sundem" Christian Wikander, Porozmawiamy też o serialu, który choć toczy się w wymyślonym świecie to przyciąga serca masowego widza, czyli o kończącej się tej wiosny "Grze o tron" HBO. O swoim doświadczeniu w pracy nad serialem opowie Joseph Mawle, aktor wcielający się w rolę Benjena Starka, a znany także m.in. z seriali "Sense8" i "Ripper Street".

Będą też rozmowy o serialowych motywach, takich jak postać terrorysty czy postać "Obcego" oraz o relacji twórców z fanami, o internetowym hejcie, a także o polskich lokacjach serialowych i współpracy serialowych ekip z różnymi regionami naszego kraju. Z serialowymi aktorkami porozmawiamy w ramach panelu "Kobieta w kryminale", a z aktorami w ramach dyskusji o polskich rebootach serialowych, czyli o nowych odsłonach kultowych seriali "Odwróceni" i "39 i pół". Wśród gości z branży spodziewać się można Tomasza Karolaka, Michaliny Łabacz czy Magdaleny Boczarskiej, a wśród dyskutantów nie zabraknie blogerów, youtuberów i podcasterów, takich jak Mysza Movie, Watching Closely, Wanna Pełna Zombie, Urwany Film, Podsłuchane.pl, Piekielna strona popkultury, NaEkranie, Bałagan kontrolowany czy Catus Geekus.

W paśmie nocnych maratonów serialowych twórcy skupią się w tym roku na serialach polskich. Obejrzymy m.in. seriale "Chyłka - zaginięcie" i "Odwróceni. Ojcowie i córki", zaprosimy też naszą publiczność na dwa pokazy premierowe - pierwszy odcinek drugiego sezonu "Pod Powierzchnią" TVN i pilot serialu z wątkami nadnaturalnymi - "Wizjonerka". Widzowie będą mogli także obejrzeć głośny film telewizyjny pt. "Bauhaus" (2019, Freemantle, Germany).

Drugiego maja, we współpracy z telewizją HBO odbędzie się specjalny pokaz serialu "Ślepnąc od świateł", połączony ze spotkaniem z Krzysztofem Skoniecznym i Janem Fryczem.

Trzeciego maja po raz pierwszy w Polsce fani serialu "Doctor Who" zobaczą nową animację na podstawie zaginionej części serialu z 1967 roku, w ramach specjalnego pokazu BBC First.
W części warsztatowej liczyć można przede wszystkim na kreatywną pracę nad scenariuszem - rozwijania własnych pomysłów uczyć będą Agnieszka Kruk ze StoryLab.Pro i Andrew Ellard, nagrodzony BAFTĄ scenarzysta i konsultant scenariuszowy z Wielkiej Brytanii. Dodatkowo zapraszamy na cieszące się co roku ogromną popularnością warsztaty makijażu i charakteryzacji prowadzone przez krakowską Szkołę Charakteryzacji i Makijażu FAM.