Łukasz Szewczyk04.11.2019 (13:12)brak komentarzy

12 gwiazd w kalendarzu na 2020 rok "Zdrowie jest męskie. Akcja Plejady i Fundacji Faktu

Rusza akcja Fundacji Faktu i portalu Plejada, wspierająca badania profilaktyczne raka jąder i prostaty. W ramach akcji 12 gwiazd zapuściło wąsy i wystąpiło w specjalnym kalendarzu "Zdrowie jest męskie", który trafi do sprzedaży 5 listopada. Przez cały 2020 rok gwiazdy będą przypominać o tym, jak ważne są badania profilaktyczne i troska o zdrowie.
Okładka kalendarza "Zdrowie jest męskie"
Kalendarz "Zdrowie jest męskie" jest projektem charytatywnym, w który zaangażowali się popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. Dwanaście gwiazd pozowało fotografowi Bastkowi Czernkowi w swoim ulubionym środowisku - w miejscach związanych z ich pracą i pasją. W kalendarzu zobaczymy m.in. Mateusza Damięckiego, Tomasza Ciachorowskiego, Przemysława Saletę, Patryka Mikiciuka i Stefano Terrazzino. Wszyscy specjalnie na tę okazję zapuścili wąsy, które są symbolem męskości, a także zmiany postawy wobec choroby. Wyraźnie widoczne na fotografiach, mają każdego dnia przypominać o regularnych badaniach profilaktycznych. W męskim gronie znalazła się także jedna kobieta. Męski temat i stylizację zdecydowała się podjąć Alicja Węgorzewska, artystka i dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej.
Akcja społeczna Fundacji Faktu i portalu Plejada ma na celu zmniejszenie skrępowania mężczyzn związanego z poddawaniem się badaniom.

- W Fundacji Faktu i w portalu Plejada.pl wiemy, jak cenne jest zdrowie każdego mężczyzny. Bo to też zdrowie męża, partnera, idola, gwiazdy, syna a przede wszystkim ojca, na którego barkach spoczywa troska o byt rodziny. Zwłaszcza gdy - jak często możemy się w Fundacji Faktu przekonać - rodzinę dotyka choroba - mówi Joanna Szczypek, wiceprezes Fundacji Faktu. - Wiemy też, że mąż, partner, tata jest ostatnią osobą w rodzinie, która zadba o własne zdrowie - bo przecież takie rzeczy jak choroba nie zdarzają się supermenom. Badania są dobre dla kobiet i dzieci. Nie ma kobiety, która nie usłyszałaby czegoś podobnego od swojego mężczyzny. I chyba nie ma kobiety, która zgodziłaby się z tą opinią. I macie rację, Drogie Panie! - mówi Joanna Szczypek.

- Tym kalendarzem chcemy przekonać polskich mężczyzn, że zdrowie jest męskie. Chcemy powiedzieć, że w zdrowiu jest siła i spokój. Zdrowie to wartość, o którą trzeba dbać, a nie udawać, że nie istnieje. I to dotyczy także, a może przede wszystkim, najbardziej męskich części ciała. Bo rak jąder czy rak prostaty nie omija młodszych ani tych bardziej zapracowanych. Nie chcemy straszyć. Chcemy uzmysłowić, że rak wcześnie wykryty da się wyleczyć. I cała sprawa zamiast w nieodwracalną tragedię da się obrócić w przykre wspomnienie. Dlatego Drogie Panie, Żony, Mamy, Siostry i Ukochane - nie dajcie się zwieść męskości na pokaz. Czuwajcie, aby Wasi mężczyźni regularnie się badali - mówi Marcin Cejrowski, redaktor naczelny serwisu Plejada.

Rak jądra to najczęściej występujący nowotwór u młodych mężczyzn. Jest chorobą o dobrym rokowaniu pod warunkiem właściwego leczenia i profilaktyki. Czynnikiem sprzyjającym skutecznej terapii jest wykrycie guza jądra we wczesnym etapie.

Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn w Unii Europejskiej, występuje częściej niż rak płuc. Jego częstotliwość związana się z coraz dłuższym okresem życia. Wcześnie wykryty daje dobre rokowania na wyzdrowienie. Kluczowa jest świadomość badań, bo rak prostaty przez lata rozwija się bezobjawowo.

Kalendarz w cenie 13,99 złotych będzie dostępny od 5 listopada 2019 roku w kioskach i salonikach prasowych na terenie całej Polski. Jego nakład wynosi 30.000 egzemplarzy.