wikma15.02.2012 (12:00)4 komentarze

Stadion w Poznaniu z nową nazwą za ponad 6 mln złotych

Stadion przy ulicy Bułgarskiej ma mieć swojego sponsora jeszcze przed Euro 2012. Lech Poznań wycenia jego nazwę na ponad 6 mln złotych. Kto może ją wykupić?
Stadion w Poznaniu z nową nazwą za ponad 6 mln złotych
W tym momencie zarządcą stadionu w Poznaniu są Lech Poznań i zależna od klubu spółka Marcelin Menagment. Miasto Poznań odbiera od obu podmiotów roczny czynsz w wysokości 3,1 mln złotych oraz 7,5 procent wpływów z dnia meczowego.
Stadion w Poznaniu w tym momencie nie ma nazwy komercyjnej (jak np. stadion Legii - Pepsi Arena). Traci na tym sam operator obiektu, ale także miasto. Dlatego też poznańska arena jeszcze przed Euro 2012 ma mieć sponsora. Podczas mistrzostw Europy UEFA zabrania korzystania z komercyjnej nazwy obiektu, ale to i tak duży plus dla reklamodawców - nazwa obiektu będzie pojawiała się na drogowskazach czy poznańskich ulicach i zapewne utrwali się w świadomości kibiców.

Umowa z Lechem Poznań gwarantuje Poznaniowi 30 procent z pieniędzy, jakie przyszły sponsor będzie płacił operatowi stadionu. Prezes "Kolejorza" szacuje wartość nazwy obiektu na 1,5 mln euro (ponad 6 mln złotych). W tym przypadku miasto zarobiłoby na tym około 1,9 mln złotych. Według znawców rynku nazwę stadionu może kupić albo spółka skarbu państwa (np. Enea) albo firma, która prowadzi w mieście interesy (np. Volkswagen czy Allegro).

Jak to się ma do innych stadionów w Polsce? Jeśli Lech wyceni swój stadion zgodnie z założeniami prezesa, poznańska arena będzie zajmowała drugie miejsce w kraju. Na pierwszym miejscu plasuje się Gdańsk, który od PGE pobiera 35 mln złotych za 5 lat praw. Dalej jest Legia Warszawa - ok. 6 mln złotych (za rok) za nazwę Pepsi Arena.
Sport.pl

Komentarze (1 - 4 z 4)

Takie rzeczy tylko w Polsce.
 2  
Allegro Arena - w skrócie AA ;)
 1  
volkswagen arena
 1  
SAMSUNG ARENA
 0