Łukasz Szewczyk22.04.2015 (16:59)11 komentarzy

Powstała książka o fenomenie Rodziny Radia Maryja

"Myślę, że gdyby Jezus dzisiaj przyszedł na ziemię i głosił Ewangelię, to ojciec Rydzyk nawoływałby z anteny do jej bojkotu" - mówi w wywiadzie dla Newsweeka Marcin Wójcik, były dziennikarz Gościa Niedzielnego, który właśnie wydał nową książkę o środowisku Radia Maryja.
Powstała książka o fenomenie Rodziny Radia Maryja
Książka "W rodzinie ojca mego" to zbiór reportaży o zwartych szeregach środowisk kościelnych, które same nazywają siebie Rodziną Radia Maryja. Autor, były dziennikarz "Gościa Niedzielnego", próbuje zmierzyć się z fenomenem toruńskiego imperium medialnego skupiającego kilkanaście milionów zaangażowanych katolików. Wójcik oddaje głos wiernym, kapłanom i kościelnym prominentom, cytuje audycje radiowe i listy pasterskie, jeździ na msze odprawiane przez księdza Piotra Natanka i pikietuje pod Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, a nawet zapisuje się na studia na uczelni ojca Rydzyka. Dzięki temu, że nie boi się pytać ani słuchać, jego książka, pisana od wewnątrz, napędzana ciekawością i chęcią przeniknięcia do źródeł wspólnotowości, staje się bezprecedensowym portretem jednego z obliczy polskiego Kościoła.
Okładka książki "W rodzinie ojca mego" - Marcin Wójcik
Okładka książki "W rodzinie ojca mego" - Marcin Wójcik
Reportaże Wójcika fascynują, ale nie dają łatwych odpowiedzi na pytania, czy możliwa jest wspólna płaszczyzna dialogu i jaka jest przyszłość naszego katolicyzmu.

- Główna prawda jaka płynie z Radia Maryja brzmi: "Jesteśmy prześladowani, wszyscy są przeciwko nam". I ta prawda tych ludzi jednoczy. Na tej tezie ojciec Rydzyk zbudował radio - mówi w wywiadzie dla tygodnika Newsweek Polska Marcin Wójcik, autor książki.- Myślę, że gdyby Jezus dzisiaj przyszedł na ziemię i głosił Ewangelię, to ojciec Rydzyk nawoływałby z anteny do jej bojkotu. Nie, nie żartuję, naprawdę tak myślę. Dlatego tym bardziej mnie dziwi, że biskupi wskazują na Rydzyka jako ostoję Kościoła - dodaje autor.

Książką "W rodzinie ojca mego" została wydana przez wydawnictwo Czarne.

Komentarze (1 - 10 z 11)

No, trolle, możecie krytykować wspaniałą działalność Radia Maryja. Start!
 12  
....były dziennikarz gościa niedzielnego.... Widocznie był bardzo przeciętny skoro już tam nie pracuje... Do niczego w życiu zapewne nie doszedł i przygarnęła go gazeta wyborcza, kiedy zrobi swoje (czytaj; wystarczająco napluje na KK) kopną go w d...e bo taki jest los zwykłych miernot.... nie jestem fanem papy rydza ale śmieszą mnie takie pismaki jak pan opisany powyżej. Jakby pisał biografię z jakiejś gazetki osiedlowej to jest akurat jego poziom...
 4  
Dokładnie
Piszą rozwalone osoby bo może ktoś nie chodzi i ma kryzys ale nie wyśmiewa, szuka, sprawdza, a tu AŻ pali go od nienawiści no właśnie ale skąd ta nienawiść się bierze....ja wiem
 1  
Fenomen kościoła jest tylko jeden ... prostota ludzi i podatność na manipulacje
 2  
Kto do Mnie przychodzi,precz nie odrzucę.Wolą Ojca jest,aby każdy,kto wierzy w Syna,miał życie wieczne.Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznymJ6n
 2  
I jak zwykle "funkcjonariusz" Szewczyk co jakiś czas podgrzewa atmosferę aby napluć na Dyrektora Radia Maryja. Nie ważne czy ma racje ale każdy pretekst jest dobry aby tylko obrzydzić człowieka i pokazać go w jak najgorszym światle. Taka jest niestety Polska i tak niski poziom dziennikarstwa.
 2  
Najlepsza to wiara w siebie,a nie słuchanie bredni jakiś nierobów typu Rydzyk i dawanie im kasy w imię Boga,po co Bogu pieniądze przecie on ma wszystko i może wszystko co chce se stworzyć....
 0  
Dziś księża i współczesny kościół (lud wiernych) nie maja nic wspólnego z ideami rewolucjonisty Jezusa. Wszyscy dążą do bogactw tego świata a przecież nie o tym nauczał Jezus. Radio Maryja, konsorcjum medialne oparte na biznesie związanym z Rydzykiem wcale nie oddaje idei wiary w Boga lecz pokazuje jak jeden mami drugiego dla zysku (Jezus ostrzegał przed fałszywymi prorokami). Polski Episkopat podobnie wygląda, jak zwołują konferencje episkopatu to takimi bykami biskupi podjeżdżają ze szoferami, że zastanawiam się kim oni są? j obwieszają się złotymi krzyżami, pierścienie złote na rekach - gdzie jest ubogi ideał wiary nauczanej przez Jezusa? Chrześcijanie, Muzułmanie i inni z ideą wiary w jednego Boga dlaczego prowadzicie wojny, niszczycie i dewastujecie ziemię, gdzie jest dobro i miłość? Gdzie stosowane nauki mistrza Jezusa? Kto ma oczy niechaj patrzy, kto ma uszy niechaj słucha do czego dziś pod pretekstem wiary prowadzą współczesne wyznania i Kościoły.
 1  
Autor książki tak chciał "zabłysnąć" że poszedł po kasę do mainstreamu, gdzie karierę robi się łatwo i przyjemnie a nie pod górkę jak w Radiu Maryja. Jezus powiedział "Szeroka i wygodana jest droga prowadząca na zatracenie..." Ale czy autor chce słuchać Jezusa czy woli siać "łatwo i przyjemnie" nienawiść do Radia Maryja.
 0  
były dziennikarz Gościa Niedzielnego? Tak jak były "pikietant", były słuchacz audycji, były student, zrobi chyba nawet dobrze żeby zaistnieć. Jak dla mnie wiarygodność na poziomie Dody.
 1