Adrianna Sowińska07.08.2015 (9:03)brak komentarzy

Premiery płytowe tego tygodnia

Ostatnich kilka dni obfitowało w nowości z różnych stron sceny muzycznej - od bluesa, przez folk, punk i rock, po muzykę latynoską. Najbardziej doceniamy jednak nowy album Stanisława Soyki.
Shakespeare a capella - Stanisław Sojka, Cracow Singers / Fot. materiały prasowe
Shakespeare a capella - Stanisław Sojka, Cracow Singers / Fot. materiały prasowe
Płyta tygodnia: Stanisław Soyka, Singers Cracow - "Shakespeare a capella"

Stanisław Soyka już wielokrotnie udowadniał, że jest bardzo wszechstronnym artystą. Tym razem proponuje publiczności dwupłytowy album, który zawiera jego autorskie kompozycje do sonetów Williama Shakespeare'a w wersji angielskiej i polskiej. Utwory pojawiają się w nowej aranżacji (muzyk już je wykonywał w latach 70.), stworzonej dla realizacji a cappella. Nowa interpretacja łączy śpiew solowy o charakterze jazzowej improwizacji z klasyczną sztuką wokalną, realizowaną przez zespół Cracow Singers. To ciekawe połączenie, które na pewno spodoba się nie tylko fanom Shakespeare'a.

Stanisław Sojka / fot. Andrzej Barabasz 12.06.2004 r
Stanisław Sojka / fot. Andrzej Barabasz 12.06.2004 r.
Warto też obejrzeć wywiad z muzykiem przeprowadzony w słynnej kawalerce Łukasza Jakóbiaka:


Albumy, których warto posłuchać:

James Horner - "Southpaw"
Muzyka filmowa to idealna propozycja dla osób podróżujących samochodem - jest wyciszająca i pozwala skupić się na otoczeniu. Ścieżkę dźwiękową do filmu "Southpaw" skomponował James Horner, a utwór promujący film jeden z najpopularniejszych współczesnych raperów - Eminem.


Neony - "Uniform"
Neony podbijają serca słuchaczy prostymi piosenkami w nieoczywistych aranżacjach. Błyskotliwe polskie teksty inspirowane są sceną brytyjską i tradycją rockową. Koniecznie zwróćcie uwagę na wyraziste partie gitary i poczujcie tę muzyczną euforię.


Andris Nelsons - Shostakovich: Under Stalin's Shadow / Symphony No. 10
Tematem przewodnim tego albumu są relacje między Szostakowiczem a Stalinem. Usłyszymy na nim między innymi X Symfonię i Passacaglia z opery Lady Macbeth. Autor, Andris Nelsons, to dyrektor Boston Symphony Orchestra z Deutsche Grammophon.


Voo Voo - "Placówka 44"
W ostatnim czasie pojawiła się również nowa płyta zespołu Wojciecha Waglewskiego, szerzej opisana tutaj.


A także:

John O'Callaghan - "Armada Collected" - kompilacja, na której znajdziecie największe hity od gwiazd muzyki elektronicznej. Ta pozytywna energia doda mocy każdej imprezie.
Prince Royce - "Double Vision" to pierwszy anglojęzyczny album znanego gwiazdora muzyki latynoskiej.
Kasia Kowalska - "Przystanek Woodstock 2014", czyli koncert nagrany na kameralnej scenie zeszłorocznego Przystanku w Kostrzynie.
Future - "DS2" to wydana "z zaskoczenia" hip-hopowa płyta, już nazywana jednym z najważniejszych wydarzeń tego lata.
Creepoid - "Cemetery Highrise Slum" - ciekawy amalgamat, składający się z punku, wpływów grunge'owych, dream popu oraz psychodeli.
Weronika Korthals - "On: Wiersze Ks. Jana Twardowskiego" - płyta inspirowana poezją Jana Twardowskiego. Data wydania krążka nieprzypadkowo zbiegła się z setną rocznicą urodzin księdza-poety.
Frank Turner - "Positive Songs For Negative People" - tytuł mówi wszystko. Posłuchajcie i się uśmiechnijcie.
Honorata Skarbek - "Puzzle" to trzeci album znanej w Internecie popowej wokalistki Honey.


Kilka nowych teledysków: