Łukasz Szewczyk20.08.2015 (18:20)2 komentarze

Premiera książki "Karbala" teraz, jesienią film

Na rynku ukazała się książka "Karbala", w której Piotr Głuchowski i Marcin Górka przedstawiają relację uczestników zatajonej od 2004 roku bitwy o ratusz irackiego miasta Karbala - największego starcia z udziałem Polaków od czasów II wojny światowej. Książka, która jest hołdem oddanym odwadze polskich żołnierzy.
Książka „Karbala"
Książka „Karbala"
Wiosną 2004 roku islamska Armia Mahdiego zaatakowała oddziały Polaków w polskiej strefie stabilizacyjnej w środkowym Iraku. Generałowie stracili wszystkie kontrolowane dotąd przez nich miasta; An-Nadżaf, Al-Kut, Ad-Diwanijję, Al-Hillę i Karbalę, święte miasto szyitów. Polacy byli zmuszeni oddać koszary, pałace gubernatorskie i siedziby władz - wszystkie, oprócz ratusza - City Hall w Karbali. Kapitan Grzegorz Kaliciak z kilkudziesięcioosobowym oddziałem przez trzy dni i trzy noce odpierał tam szaleńcze szturmy dziesięciokrotnie liczniejszych przeciwników.
- Jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor. I o nim jest ta książka - powiedział o wydaniu podpułkownik Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony City Hall. - Cieszy fakt, że obrona City Hall znalazła miejsce w takiej publikacji i mam nadzieję, że książka ta rozpocznie uczciwą dyskusję na temat udziału Sił Zbrojnych RP w operacji irackiej - powiedział o książce generał broni Edward Gruszka, w 2004 roku dowodzący polskimi wojskami w Iraku

Piotr Głuchowski jest reporterem i pisarzem, autorem serii thrillerów z reporterem Robertem Pruskim w roli głównej. Napisał również kilka biografii, między innymi "Imperatora" - portret ojca Tadeusza Rydzyka, oraz wydany w tym roku kryminał non-fiction "Tabloid. Śmierć w tytule".

Marcin Górka jest publicystą od lat związanym z polską armią. Kiedyś był dziennikarzem wojennym, dziś jest niezależnym ekspertem od uzbrojenia. Był na misjach w Iraku, w Afganistanie i Czadzie. Jest współautorem książki "Psy z Karbali. Dziesięć razy Irak".

Od 20 sierpnia 2015 roku książkę "Karbala" można kupić w salonach Empik, księgarniach Matras, w sieciach Media Markt i Saturn oraz w księgarniach, na Kulturalnysklep.pl, a także w formie e-booka na Publio.pl.

Wydanie książki poprzedza premierę kinową polskiego filmu "Karbala" (wideo) w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, którego koproducentem jest Agora, a dystrybutorem NEXT FILM. Film pojawi się w kinach 11 września 2015 roku.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Lubię jak książka jest dopełnieniem filmu w danym temacie, a tutaj tak się zapowiada. teaser Karbali bardzo wciąga, zapowiada się mocne kino.
 0  
no włąśnie mognęła mi na wystawie dziś, ale chyba najpierw obejrzę film, potem dopełnie sobie historię książką :)
 0