Łukasz Szewczyk07.09.2015 (14:40)5 komentarzy

Jakie książki czytają Polacy? Na czele kryminał, fantastyka, proza

Osoby czytające najchętniej sięgają po kryminały (59%), literaturę piękną (49%), prozę (48%), fantastykę (42%) czy literaturę faktu (41%) - wynika z raportu "Pokaż jak czytasz" przygotowanego przez Merlin.pl. Romanse częściej wybierane są przez kobiety, natomiast wśród mężczyzn większą popularnością cieszą się książki o tematyce historycznej.
książka
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Merlin.pl - pierwszą polską księgarnię internetową, a obecnie jeden z największych e-sklepów - kobiety częściej czytują romanse, książki o tematyce kulinarnej, literaturę piękną czy prozę. Z kolei mężczyźni chętniej sięgają po pozycje historyczne, fantastykę oraz komiksy. Podział upodobań ze względu na wiek respondentów pokazuje, że młodsze pokolenie chętniej czytuje fantastykę, komiksy, literaturę młodzieżową oraz romanse. Natomiast starsi częściej wybierają prozę, literaturę piękną, historyczną, a także sensację.
Merlin.pl zapytał także o spontaniczną znajomość pisarzy reprezentujących poszczególne gatunki literackie. W kategorii horror, zdecydowanym liderem jest Stephen King, wymieniany aż przez 80% czytelników. Andrzej Sapkowski (32%), J.R.R. Tolkien (24%) oraz Stanisław Lem (17%) to z kolei najbardziej rozpoznawalni twórcy fantastyki.

Najpopularniejszym autorem z kategorii literatura faktu jest Ryszard Kapuściński (36%). Osoby czytujące literaturę podróżniczą najczęściej przytaczają Wojciecha Cejrowskiego (41%), Beatę Pawlikowską (36%) oraz Martynę Wojciechowską (26%).

Jamie Oliver (20%) i Nigella Lawson (17%) cieszą się największą popularnością w kategorii poradników kulinarnych. Agata Christie (17%) to najczęściej wymieniana pisarka w kategorii kryminał/sensacja, natomiast najbardziej znaną autorką romansów jest Danielle Steel (23%).

Według raportu Merlin.pl, najpopularniejsi twórcy literatury dla dzieci to Jan Brzechwa (24%), Astrid Lindgren (19%) oraz Grzegorz Kasdepke (18%).

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Merlin.pl, informacji na temat interesujących książek samodzielnie szuka w internecie aż 65% badanych. Natomiast listy bestsellerów stanowią inspirację dla ponad połowy (52%) osób. Z rekomendacji znajomych i rodziny korzysta 42% z nich, a wydawnicze akcje promocyjne prowadzone za pośrednictwem mediów - radia, telewizji oraz prasy drukowanej - śledzi 37% respondentów.

Czytelnicy, którzy wzięli udział w badaniu Merlin.pl, najczęściej kupują książki za pośrednictwem sklepów internetowych (83%). Z tradycyjnych księgarni, w pierwszej kolejności, korzysta 44% badanych, podczas gdy w antykwariatach zakupy robi 22% respondentów, a w supermarketach tylko 20% z nich. Aż 95% ankietowanych uważa, że tradycyjne książki nigdy nie wyjdą z użycia - wybiera je 68% osób, podczas gdy zarówno z e-booków, jak i książki w wersji drukowanej korzysta 28% respondentów.
Merlin.pl

Komentarze (1 - 5 z 5)

Bo Polak woli się bezmyślnie gapić w ekran.
 0  
Ja jestem fanką fantastyki :) ostatnio w ręce wpadły mi "Mroczne góry" M. Bucardi. Idealna powieść fantasy dla dziewczyn :)
 0  
Do mol książkowy: Widziałam na youtube trailer "Mrocznych gór". Szczerze-wg mnie zapowiada się interesująco.
 0  
Wygląda zachęcająco. Opis, bo traileru Mrocznych gór nie oglądałam. Chyba po nią sięgnę jak skończę Pratchetta:)
 0  
Ja to różnie, zależy na co aktualnie mam ochotę. Chociaż muszę powiedzieć, że często sięgam po książki Katarzyny Michalak. A teraz jestem bardzo zadowolona, bo będę mogła przeczytać jej nową książkę Zemsta.
 0