Materiał partnera04.09.2019 (11:06)4 komentarze

W Zatorze powstał najwyższy na świecie drewniany roller coaster!

Zadra to nazwa najwyższego na świecie drewnianego coastera, którego premiera odbyła się w czwartek 22 sierpnia. Kolos powstał w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Ta niezwykła konstrukcja to kolejny rekord i 15-sty roller coaster najnowocześniejszego rodzinnego parku rozrywki w Polsce. Poza 75 atrakcjami w Energylandii można także odpoczywać i bawić się w strefie wodnej Water Park.
Zadra
Zadra - najwyższy na świecie wooden coaster!

Wooden Coaster Zadra osiąga zawrotną prędkość 121 km/h. Kolejka będzie wynosić nas na 63 metry wysokości po torze o długości 1316 m. Jednorazowo wagon kolejki zabierze 24 osoby, ale to nie koniec atrakcji. Przejazd tym ekstremalnym roller coasterem gwarantuje liczne zwroty, czyli tak zwane inwersje, których atrakcja posiadać będzie aż 3. Pierwszy spadek może zapierać dech w piersiach, bowiem jego nachylenie jest równe 90 stopniom. Dla lubiących szybować w chmurach, producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne oraz panoramiczne widoki na malownicze okolice. Projekt powstał dzięki synergii dwóch potężnych firm: amerykańskiej Rocky Mountain Constructions oraz holenderskiej Vekomy. Wagony i aranżacja Zadry nawiązują do średniowiecznej krainy smoków.
Wooden coastery to konstrukcje drewnianych kolejek będących symbolem wielu parków rozrywki na całym świecie. Roller coaster przypomina oldschoolową konstrukcję, lecz jest bardziej zaawansowana technologicznie niż coastery stalowe. Zadra jest modelem hybrydowym, co oznacza, że budowano ją z dwóch materiałów drewna i metalu. Posiada drewniany stelaż oraz metalowy tor, a także stalowe płyty, spojenia, stopy czy wsporniki.

Jak powstawał najwyższy drewniany coaster na świecie?

Budowa nowej części Smoczy Gród oraz kolejki Zadra trwała 11 miesięcy. Rozpoczęła się w listopadzie 2018 a zakończyła w sierpniu 2019. O tym, że budowa najwyższego na świecie wooden coastera to nie lada przedsięwzięcie świadczy ilość osób pracujących przy tym projekcie. W budowę zaangażowanych było ponad 300 osób. Wśród nich wyspecjalizowani projektanci, inżynierowie, budowlańcy, mechanicy, elektrycy, ogrodnicy a także konstruktorzy roller coasterów. Drewno do budowy kolejki pochodzi ze Stanu Georgia w USA, to sosna żółta niezwykle twarda i odporna na warunki atmosferyczne. Niesamowita jest także trasa, jaką musiało pokonać specjalistyczne drewno użyte do budowy Zadry.
Większość kontenerów płynęły drogą morską ze Stanów do Holandii, a stamtąd do Polski ciężarówkami i pociągami. Niektóre części niezbędne w ekspresowym tempie docierały do nas także samolotami. Do budowy Zadry zostało zużyte 737 ton amerykańskiego drewna. Inne elementy coastera, takie jak stalowe stopy czy tor, powstawały w Stanach Zjednoczonych i Polsce. mówi Damian Selph - główny konstruktor
Wooden Coaster Zadra
Wooden Coaster Zadra
Etapy budowy Zadry

Pierwszym etap budowy polegał na przygotowaniu projektów konstrukcji, wizualizacji oraz dobraniu najlepszych specjalistów do budowy. Na początku prac wykonano fundamenty oraz zainstalowano 1162 kotwy stalowe. Drewno docierało do Polski w postaci gotowych elementów, które następnie składane były w pojedyncze mniejsze ściany. Ściany montowano do kotew, a następnie spojono je metalowymi płytami. Przedostatni etap to zakładanie legarów, które są wspornikami dla toru, po którym sunie wagonik Zadry. W ostatnim etapie przeprowadzono szereg testów bezpieczeństwa, na które zjechali najlepsi inżynierowie wielu specjalizacji z całego świata, by Goście Energylandii mogli czuć się bezpiecznie. Cały proces budowy trwał 11 miesięcy... i oto jest najwyższy na świecie Wooden Coaster Zadra.

Smoczy Gród
Smoczy Gród
Smoczy Gród - kraina magii!

Energylandia zaskoczyła swoich Gości także nową 5 strefą. Smoczy Gród to kolejna część parku, która powstała na obszarze 5 hektarów otaczając nowy roller coaster Zadra. Niesamowite miejsce wyglądające jak miasteczko wyjęte prosto z "Władcy pierścieni" albo tajemniczego "Wiedźmina". Uliczki stylizowane na średniowieczny gotyk, epokowa architektura, ruiny kunsztownych zamków, a wszystko wykonane z drewna i kamieni. To niezwykła kraina fantasy zdobiona pochodniami, a także innymi dopracowanymi dekoracjami. W Smoczym Grodzie na najmłodszych czeka ekscytujący Roller Coaster Frida wraz z dedykowanym sklepem oraz szczególna kolejka widokowa Dragon Adventure, która zabierze nas do magicznej krainy smoków. Łasuchy z pewnością ucieszą się z wizyty w lodziarni z najsmaczniejszymi lodami. Smoczy Gród to podróż do średniowiecznego świata magii i smoków.
W dniu premiery Zadry i nowej strefy Energylandia zaprezentowała także nową maskotkę. Nowa smoczyca Emi to towarzyszka słynnego już Energusia. Sam bohater Energylandii przedstawiony jest od teraz w nowej odsłonie.

Emi i Energuś
Emi i Energuś
Energylandia wciąż się rozrasta!

Najnowsze dane zebrane na potrzeby budowy nowych atrakcji wskazują, że Polacy pokochali roller coastery i coraz częściej sięgają po ten typ rozrywki. Zator już teraz w sezonie przyciąga prawie dwa miliony gości z całej Europy, którzy poszukują niezwykłego sposobu na spędzenie czasu z rodziną. Dzieci piszczą z radości i szaleją na rozmaitych roller coasterach i karuzelach, pływają na pontonach, w międzyczasie zjeżdżając na kilkunastu wodnych zjeżdżalniach. I już teraz do grona tych unikalnych atrakcji dołączy fantastyczny Smoczy Gród inspirowany średniowieczem oraz najwyższa drewniana kolejka na świecie - Zadra. Nie możesz się doczekać? My również!


Komentarze (1 - 4 z 4)

To nie jest w pelni drewniany roller-coaster. To jest hybryda stalowo-drewniana ktora juz nie jest najwyzsza na swiecie. Marketing pelna para. Park wyglada naprawde dobrze, jeden z lepszych w europie.
 15  
"Zadra jest modelem hybrydowym, co oznacza, że budowano ją z dwóch materiałów drewna i metalu.
Posiada drewniany stelaż oraz metalowy tor, a także stalowe płyty, spojenia, stopy czy wsporniki".
 6  
Rozrywka dla każdego,nie tylko dla POKEmonów,którzy wsumie po majowych wyborach przestali istnieć formalnie.Teraz jeśli już masz coś na myśli,to jest POKO.
 25  
Byłem dziś. Konstrukcja, szybkość i zwroty robią wrażenie. Polecam.
@Jack... a co to ma do tematu? Jak chcesz trollować, zmień stronę albo wybierz inny adekwatny do tej paplaniny artykuł.
 10