Łukasz Szewczyk08.04.2021 (15:38)brak komentarzy

"Wytępić całe to bydło". Nowy serial dokumentalny HBO już dostępny w HBO GO

• Czteroczęściowy serial dokumentalny HBO "Wytępić całe to bydło" to podróż w czasie, odsłaniająca mroczne karty w dziejach ludzkości.
• Produkcja dekonstruuje sposoby tworzenia i tuszowania historii, skupiając się na aktach wyzysku i ludobójstwa, które stały za kolonializmem.
"Wytępić całe to bydło" w HBO GO
Czteroodcinkowy serial dokumentalny HBO "Wytępić całe to bydło" w reżyserii Raoula Pecka zabiera widzów w podróż w czasie, aby odsłonić przed nami najmroczniejsze karty w dziejach ludzkości. W kolejnych odcinkach reżyser dekonstruuje proces tworzenia historii i ukrywania niewygodnych faktów, szczegółowo analizuje wyzysk i ludobójstwo wpisane w europejski kolonializm w Afryce i Ameryce oraz jego wpływ na współczesne społeczeństwo, zachęcając widzów, aby zastanowili się, jak obecnie pisana jest historia.
- Jako scenarzyści, twórcy i filmowcy nie mamy wyboru - musimy pokazywać w naszych filmach społeczeństwo i, najlepiej jak umiemy, analizować to, co w nim widzimy - podkreśla Raoul Peck. - Jako artyści musimy przekraczać granice naszej sztuki.

Serial "Wytępić całe to bydło" oparty jest na dziełach trzech pisarzy i uczonych - powieści Svena Lindqvista "Wytępić całe to bydło", monografii Roxanne Dunbar-Ortiz "An Indigenous Peoples' History of the United States" oraz książce Michela-Rolpha Trouillota "Silencing the Past".

Reżyser Raoul Peck analizuje w produkcji i osadza w nowym kontekście dziedzictwo ludobójstwa rdzennych Amerykanów i amerykańskiego niewolnictwa oraz ich ogromny wpływ na naszą teraźniejszość. W serialu zobaczymy zestawione ze sobą zdjęcia dokumentalne i materiały archiwalne, dynamiczne animowane sekwencje oraz fabularyzowane sceny. Wszystkie te elementy składają się na pełną dramaturgii akcję, w której splata się historia, współczesność i fikcja. Twórca wychodzi poza granice filmowych i artystycznych konwencji, łącząc archiwalne nagrania z fabularyzowanymi ujęciami.

W kolejnych odcinkach serialu materiały dokumentalne zostały zestawione z fabularyzowanymi scenami nakręconymi na podstawie napisanego przez Pecka scenariusza, aby stworzyć spójną, wielowątkową opowieść, w której rzeczywistość i fikcja splatają się, zwiększając jej dramaturgię. W roli głównej w fabularyzowanych scenach serialu zobaczymy Josha Hartnetta (Pearl Harbor, Helikopter ogniu). Serial, który łączy w sobie elementy różnych gatunków, wyróżnia się narracją stojącą w kontrze do białego, europocentrycznego dyskursu i w takiej konwencji przedstawia kontekst XII-wiecznych krucjat oraz prezydentury Donalda Trumpa.

Serial "Wytępić całe to bydło" wyprodukowany został dla HBO przez spółkę Velvet Films. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Raoul Peck. Obowiązki producentów wykonawczych pełnili: Raoul Peck i Rémi Grellety. Obowiązki starszej producentki ze strony HBO pełniła Sara Rodriguez, a producentkami wykonawczymi są Nancy Abraham i Lisa Heller.

Serial dokumentalny HBO "Wytępić całe to bydło" (Exterminate All The Brutes) dostępny jest już w HBO GO. Dwa pierwsze odcinki produkcji od dzisiaj można już oglądać w serwisie, kolejne dwa udostępnione zostaną 9 kwietnia. Serial składa się z 4 odcinków.