Artukuł sponsorowanyMateriał partnera31.07.2021 (8:00)

Fenomen tenisa ziemnego - skąd się bierze jego popularność?

Tenis z roku na rok zyskuje na popularności - nie tylko w skali globu, ale także w Polsce. Zainteresowanie tym sportem przybiera różne formy - od amatorskich treningów, aż po śledzenie poczynań zawodników w prestiżowych turniejach. Zatem skąd fenomen tenisa ziemnego? Odpowiadamy.
Tenis ziemny
Tenis ziemny to dyscyplina z bogatą historią, która w swojej współczesnej formie funkcjonuje od drugiej połowy XIX w. Od tego czasu sport ten przeszedł ogromną metamorfozę, co oczywiście ma związek z rozwojem technologicznym, innowacyjnymi technikami treningowymi, jak również dużymi pieniędzmi.

Tenis - dyscyplina o przystępnym charakterze

Tenis, podobnie jak golf, często określa się sportem dla bogatych - przynajmniej w wydaniu zawodowym. Gra w formacie profesjonalnym wymaga bowiem zatrudnienia sztabu trenerskiego, inwestycji w sprzęt sportowy czy organizacji wyjazdów na międzynarodowe turnieje, ponieważ nie każda krajowa federacja tenisowa pokrywa wszystkie koszty. Tenis dla amatorów natomiast wcale nie musi drogi. Ceny rakiet stają się coraz bardziej przystępne, podobnie zresztą jak wynajęcie kortu tenisowego czy wykupienie lekcji tenisa. Co ważne, w Polsce przybywa nowoczesnych kompleksów sportowych, gdzie w tenisa ziemnego można grać przez 365 dni w roku, co automatycznie przekłada się na zainteresowaniem tym sportem. Nic dziwnego więc, że coraz więcej osób odwiedza takie firmy jak zakłady sportowe, śledząc zmagania swoich ulubionych zawodników.

Tenis - niesamowita atmosfera wśród kibiców

Obserwując rozgrywki w mniejszych czy większych imprezach z cyklu WTA czy ATP nie można oprzeć się wrażeniu, że tenis ziemny cieszy się ogromną popularnością na całym globie. Niezależnie od tego, czy rywalizacja toczy się na kortach australijskich, amerykańskich czy europejskich, trybuny wypełnione są niemal po brzegi. Najwięcej kibiców celuje jednak w turnieje wielkoszlemowe, czyli najważniejsze turnieje w kalendarzu zawodowych tenisistów. Atmosfera wśród publiczności często przypomina tą znaną ze stadionów piłkarskich, choć nie zawsze. Widzowie obecni na kortach Wimbledon - najstarszego turnieju Wielkiego Szlema - zachowują klasę i na mecze nierzadko zakładają formalne stylizacje i dopingują w bardziej zachowawczy sposób. To właśnie różnorodność tenisowego środowiska sprawia, że sport ten jest tak wyjątkowy.

Tenis - spektakularne zagrania

Śledząc oficjalne konta w social mediach międzynarodowych organizacji tenisowych zarówno kobiecych, jak i męskich, można łatwo zauważyć, że zagrania tenisowe często wykraczają poza schemat klasycznych forehandów, backhandów czy wolejów. Obecnie tenisiści wykazują się spektakularnymi zagraniami, które wbrew pozorom nie są dziełem przypadku. Wszystko dzięki niezwykłej sprawności fizycznej oraz przygotowania technicznego, bez którego utrzymanie odpowiedniej kontroli nad torem lotu piłki byłoby niemożliwe. Zawodnicy skutecznie łączą siłę uderzeń, finezję oraz antycypację, co przynosi kibicom spektakularne widowiska.