Łukasz Szewczyk27.10.2021 (15:09)brak komentarzy

Podcast z rozmowami Piotra Metza w Empik Music. Specjalnym gościem Elton John

• Rusza oryginalny podcast Empik Music "Rozmowy Metza".
• Ceniony dziennikarz muzyczny swoim autorskim podcaście o twórczych zmaganiach i rozmaitych doświadczeniach porozmawia m.in. z Królem, Hanią Rani, Grabażem, Fiszem, Organkiem, Czesławem Mozilem i Nergalem.
• Bohaterem odcinka specjalnego będzie Elton John
"Rozmowy Metza" w Empik Music
Piotr Metz, jeden z założycieli i wieloletni dyrektor muzyczny RMF FM, a do niedawna także jeden z czołowych dziennikarzy Trójki, powraca z zupełnie nowym projektem - autorskim podcastem "Rozmowy Metza". Zgodnie z założeniem samego prowadzącego, to coś więcej niż wywiady wokół najnowszych płyt - to okazja do lepszego poznania artystów, ich przemyśleń i doświadczeń. Każdy odcinek podcastu to minimum pół godziny szczerej, niespiesznej rozmowy z wyjątkowymi gośćmi, którzy fascynują swoją twórczością i charyzmą. Piotr Metz zapowiada, że najnowsze muzyczne projekty będą stanowić jedynie punkt wyjścia do dyskusji o inspiracjach, artystycznych planach i po prostu - o życiu.
- Płyty są przede wszystkim do słuchania, a nie opowiadania o nich. Propozycja z Empik Music zainteresowała mnie głównie dlatego, że w odróżnieniu od współczesnych standardów medialnych "im krócej, tym lepiej", rozmowy miały trwać w założeniu co najmniej 30 minut - tłumaczy autor "Rozmów Metza".

Podcast zadebiutował w piątek 24 października, a bohaterem pierwszego odcinka jest Król. Kolejne premierowe "Rozmowy Metza" udostępniane będą cyklicznie, w każdy piątek, wyłącznie w aplikacji Empik Music.

Album, którego wcale miało nie być
Premierze podcastu towarzyszy odcinek specjalny z udziałem żywej legendy, sir Eltona Johna. Muzyk jeszcze w 2018 roku zapowiedział pożegnalną trasę koncertową, która miała zakończyć się w 2020 roku. Z powodu pandemii i innych komplikacji tournée "Farewell Yellow Brick Road" potrwa jeszcze dwa lata, a artysta nie próżnuje w przerwach od występów. Czas izolacji wykorzystał w sposób twórczy, a efektem muzycznych eksperymentów jest album "The Lockdown Sessions". Już w środę 27 października do aplikacji Empik Music trafi zapis spotkania z Eltonem Johnem poświęconego płycie, której muzyk wcale nie planował.

- Nie myślałem o stworzeniu albumu podczas lockdownu, ale sprawiło mi to ogromną frajdę. (...) Wszystko zaczęło się od spotkania Charliego Putha w marcu 2020 roku w restauracji w Los Angeles. Nigdy wcześniej go nie poznałem i nie miałem pojęcia, że mieszka cztery domy ode mnie. Powiedział, że ma studio i gdybym chciał wpaść, skoro tu jestem, moglibyśmy coś wspólnie nagrać. Tak zrobiłem, było fantastycznie, a nasz wspólny utwór "After All" znalazł się na płycie. Nazajutrz wpadłem do mojego wydawcy i po raz pierwszy pracowałem na Zoomie - wspominał muzyk.

Elton John, znany z ogromnego szacunku i uwielbienia dla młodych głosów na muzycznej scenie, w pandemii współpracował z kilkunastoma artystami. Utwory, które nagrał w ramach różnorodnych projektów, zostały zebrane na albumie "The Lockdown Sessions".

- Nigdy wcześniej nie nagrywałem na Zoomie, więc było inaczej. Jednak gdy artysta czy producent, z którym pracujesz, wie dokładnie, czego chce i dobrze się komunikuje, wszystko staje się dużo prostsze. (...) Czasem, gdy u kogoś gram, bywam zbyt "eltonowy" i dobrze, kiedy słyszę "Możesz trochę odpuścić? Grasz na mojej, nie na swojej płycie". To bardzo interesujące - przekonać się, czego oni chcą, a nie, co ja bym zagrał - skomentował sir Elton John.

Piotr Metz nie ukrywa, że w rozmowach w naturalny sposób wypływać będzie wątek tego, w jaki sposób pandemia wpłynęła na muzyków: - Trudno uciec obecnie od tematu tego, co zmieniło ostatnie kilkanaście miesięcy. Szczególnie w branży muzycznej. Każdy ma tu swoją własną, indywidualną historię - zapowiada autor "Rozmów Metza".

Empik Music, które zadebiutowało w 2020 roku jako aplikacja streamingowa oferująca katalog z milionami utworów muzycznych z całego świata, obecnie integruje różnorodne treści audio. W jednym miejscu udostępnia zarówno muzykę, jak i podcasty. Użytkownicy mogą wybierać spośród kilkudziesięciu tysięcy tytułów, a do biblioteki wciąż dodawane są nowe treści. W katalogu Empik Music można też znaleźć coraz więcej produkcji oryginalnych - zarówno publikowane wcześniej "Nagrywki pani Szydłowskiej" dziennikarki kulturalnej Agnieszki Szydłowskiej i "Droga do SBM Ffestivalu" wytwórni SBM Label, jak i najnowsze "Rozmowy Metza".

- Treści audio to dziś jeden z najmocniej rosnących segmentów w świecie online. Rośnie jednak nie tylko czas spędzany na "konsumpcji" tych treści, ale i potrzeby słuchacza. To już nie tylko nieograniczony dostęp do starej i nowej muzyki, ale właśnie również podcasty - inspirujące rozmowy, pogłębione poradniki z różnych dziedzin wiedzy, ekscytujące serie kryminalne czy komediowe. Dzięki synergii usług cyfrowych Empiku, obecnie użytkownicy Empik Music mają już dostęp do ponad trzydziestu tysięcy odcinków podcastów, w tym treści audio tworzonych przez najpopularniejszych polskich twórców. "Rozmowy Metza" to pierwsze, ale nie ostatnie tej jesieni słowo Empik Music w temacie oryginalnych produkcji audio. Jesteśmy przekonani, że w tym wypadku niekwestionowana dziennikarska jakość przełoży się na zaangażowanie słuchaczy - mówi Kuba Ambrożewski, brand manager Empik Music.

Aplikacja mobilna Empik Music jest dostępna w sklepach Google Play (Android), App Store (iOS) i Huawei AppGallery. Nowi użytkownicy usługi mogą skorzystać z bezpłatnego, 30-dniowego okresu próbnego.