Łukasz Szewczyk25.02.2013 (10:35)8 komentarzy

Smartfon z oprogramowaniem Firefox w czerwcu w Polsce. Pokona Androida? (wideo)

Deutsche Telekom, właściciel T-Mobile Polska, zamierza już w czerwcu rozpocząć sprzedaż Alcatela One Touch Fire. To pierwszy smartfon z systemem operacyjnym Firefox, który w tym roku zadebiutuje w Europie Środkowej, w tym w Polsce, a także w Ameryce Łacińskiej.
Alcatel One Touch Fire
Polska jest bardzo ważnym i dużym rynkiem, bardzo otwartym na innowacje. Dlatego jest dla nas tak istotny - tak René Obermann, prezes Deutsche Telekom, wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, dlaczego to właśnie w Polsce zadebiutuje nowy system operacyjny.Deutsche Telekom, właściciel Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile, jako pierwszy operator na europejskim rynku zaproponuje urządzenie z nowym systemem firmy Mozilla, czyli Firefox. Alcatel One Touch Fire zadebiutuje w tym roku w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (np. na Węgrzech).
Mamy nadzieję wprowadzić go w połowie roku, planujemy w czerwcu, ale wiele zależy od postępów prac technicznych nad systemem operacyjnym - mówi Andrzej Gładki, kierownik Działu Zarządzania Produktami - Terminale, Polska Telefonia Cyfrowa S.A
W tym samym czasie hiszpańska Telefonica wprowadzi system na rynek Ameryki Łacińskiej.

Współpraca Deutsche Telekom i Mozilli trwa od dwóch lat, kiedy ruszył projekt. Jak podkreślają przedstawiciele firm, ma to na celu zwiększenie konkurencyjności na rynku oprogramowania smartfonów, a co za tym idzie, również zwiększenie wyboru dla klientów. Tym bardziej, że - zgodnie z zapowiedziami - będzie to również konkurencja cenowa.
To będzie bardzo atrakcyjny cenowo smartfon, z wieloma ciekawymi aplikacjami. Dzięki temu będzie atrakcyjny dla klientów, szczególnie dla młodych ludzi, z mniejszymi dochodami - powiedział René Obermann, prezes Deutsche Telekom podczas konferencji Mobile World Congress, która trwa w Barcelonie
To nie jest tani telefon. Ale wypuszczamy w miarę dostępny cenowo produkt, który działa w oparciu o sieć i ta technologia spowodowała, że mogliśmy obniżyć jego cenę. Chcemy, by odniósł sukces na rynkach wschodzących, które nie mają takich samych warunków ekonomicznych jak kraje zachodnie - dodaje Gary Kovacs, prezes Mozilli


Zdaniem Andrzeja Gładkiego, w miarę wzrostu zainteresowania klientów nowym produktem możliwe będzie jeszcze zejście z tego poziomu cenowego.Wszystkie aplikacje i witryny internetowe w programie Mozilla Firefox OS dostępne są z poziomu przeglądarki. Obsługiwane będą aplikacje napisane w najczęściej stosowanych językach w Internecie, także w najnowszym języku wykorzystywanym do tworzenia i przeglądania stron w internecie - HTML 5. Prace nad aplikacjami trwają.
System jest oparty na technologii HTML 5, co oznacza, że aplikacje tworzone na różnych platformach będzie można łatwo przenieść na ten system. Jest w Polsce duża społeczność deweloperów, ponad 30 tysięcy, piszących już dla Mozilii, dla przeglądarki internetowej Firefox, więc spodziewamy się bardzo szybkiego wysypu aplikacji i kontentu dla tej platformy - wyjaśnia przedstawiciel Polskiej Telefonii Cyfrowej
Równocześnie z wprowadzeniem na rynek nowego produktu dostępny będzie sklep z aplikacjami, z których duża część ma być bezpłatna.
Celujemy głównie w grupę klientów, którzy szukają taniego smartfona oraz w entuzjastów nowych technologii. Firefox jest bardzo rozpoznawalną marką, przeglądarka ma ponad 40 proc. udziałów w rynku spośród przeglądarek internetowych. Jest najmocniejszą w Europie i w Polsce. Brand jest rozpoznawalny i na to liczymy, że to zachęci wielu entuzjastów, by przyjrzeć się nowemu rozwiązaniu - dodaje Andrzej Gładki
Wyjaśnia, że w przyszłości system umożliwi również dokonywanie płatności zbliżeniowych. Będzie to możliwe najwcześniej w 2014 roku.
Stopień komplikacji technologii NFC (ang. Near Field Communication) jest tak wysoki, że trudno próbować zaimplementować to w I generacji systemu operacyjnego Firefox. Byłoby to karkołomnym przedsięwzięciem. System musi najpierw uzyskać dojrzałość, potem będziemy pracować nad NFC. Najwcześniej w 2014 roku będzie można to zaimplementować - wyjaśnia przedstawiciel PTC
Usługa MyWallet oparta o technologię NFC działa w T-Mobile od końca października. Korzystać z niej mogą m.in. klienci Raiffeisen Polbanku, mBanku, Getin i Noble Banku. Liczba użytkowników rośnie w szybkim tempie, w styczniu usługę tę miało aktywną ponad 5,5 tys. klientów T-Mobile.
Newseria

Komentarze (1 - 8 z 8)

Jak T-Mobile go wrzuci w przyjemnej cenie, to czemu nie? Przygarnąłbym coś nowego, Android jest OK, iOsa nie toleruje, WP7/8 także, ale firefoxa bym wypróbował :)
 4  
ja tam czekam na tableta z Ubuntu OS,to może być godny przeciwnik dla Androida
 4  
Jak T-Mobile go wrzuci w przyjemnej cenie, to czemu nie? Przygarnąłbym coś nowego, Android jest OK, iOsa nie toleruje, WP7/8 także, ale firefoxa bym wypróbował :)
Ja dokładnie tak samo :)
 0  
Dokładnie,poczekam na tableta z ubuntu,na smartphony już jest.To będzie hit i nieograniczone możliwości.
 0  
Dokładnie a jak na mobile ubuntu przeportują wine... to będzie śmierć androida
 0  
omg jakie to wolne i jak się wiesza, żenada.

http://www.youtube.com/watch?v=ZBppzxdYBFI
 1  
Ciężko będzie mu się przebić


www.east-import.pl
 0  
Ameryka Łacińska i Polska - faktycznie porównywalny poziom.
 0  

Polecamy