Łukasz Szewczyk06.05.2013 (7:56)14 komentarzy

UKE ma kolejne częstotliwości do wykorzystania. Dla kogo?

Urząd Komunikacji Elektronicznej pyta przedsiębiorców, jak w przyszłości zagospodarować częstotliwości zwolnione po procesie cyfryzacji telewizji, które pozostały po wyłączeniu analogowych nadajników. Częstotliwości mogą trafić do nadawców telewizyjnych, dostawców internetu szerokopasmowego lub być wykorzystane w sposób mieszany.
UKE ma kolejne częstotliwości do wykorzystania. Dla kogo?
Prezes UKE jako gospodarz tych częstotliwości rozpoczął konsultacje społeczne w Polsce, aby pozyskać stanowiska przedsiębiorców z rynku - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Magdalena Gaj, prezes UKE
Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił możliwe scenariusze wykorzystania częstotliwości z pasma 700 MHz. Mogą one nadal pozostać do dyspozycji nadawców telewizyjnych. Drugim rozwiązaniem jest przeznaczenie ich wyłącznie dla szerokopasmowego internetu. UKE dopuszcza również możliwość połączenia tych możliwości. Kolejna propozycja to połączenie całego pasma UHF (470-862 MHz), by stworzyć jedną platformę dla internetu oraz treści multimedialnych.Częstotliwości z pasma 700 MHz, czyli tzw. druga dywidenda cyfrowa, stały się dostępne z uwagi na proces cyfryzacji telewizji. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, już wcześniej zapadła decyzja o przeznaczeniu tzw. pierwszej dywidendy cyfrowej, czyli częstotliwości 790-862 MHz, na potrzeby telefonii komórkowej. Aukcja na te częstotliwości dla operatorów ma się odbyć pod koniec bieżącego roku.Całe pasmo dywidendy cyfrowej składa się z częstotliwości VHF 174-230 MHz oraz UHF 470-862 MHz.
Konsultacje będą trwały 60 dni. Czekamy na te opinie z rynku. Myślę, że one pomogą nam zbudować stanowisko Polski w tym obszarze - mówi Magdalena Gaj
Prezes UKE dodaje, że wiążące będą również ustalenia Komisji Europejskiej oraz Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej WRC 2015.
Swoje stanowisko na temat możliwości, ram czasowych, celowości i skutków wdrażania drugiej dywidendy cyfrowej przedsiębiorcy mogą zgłaszać do 24 czerwca.

Komentarze (1 - 10 z 14)

Rydzykowi dać...
 4  
Mało internetu jest ? Cała Polska i to kilka dostawców, w róznych technologiach i bardzo dobry zasieg wiec po co znów mobilny internet ? TYLKO TV !
 0  
Ale telewizji naziemnej też jest dużo. Np. filmów tyle puszczali w ostani weekend, że nie można było tego wszystkiego przeoglądać, a mam jeszcze sporo ponagrywanych. Jak dla mnie jest tego dość, tym bardziej, że jeszcze mają dojść z nowego konkursu. Może faktycznie zrobić jakiś płatny multipleks jako alternatywę dla Polsatu, tak żeby był tam Eurosport, Boomerang, Disney, dobry przyrodniczo poznawczy, dobry kanał muzyczny na stosownym poziomie (Stars TV). Kablówka nie była by mi potrzebna.
 11  
@ Psycho - wylecz się z pogardy dla innych.

A dywidenda na HDTV.
 5  
było 18 chętnych na 4 miejsca w MUX1 - co za problem dać wszystkim chętnym miejsce w kolejnych MUXach ?? Komórkowcy i operatorzy mają częstotliwości bez liku - 800, 900, 1800, 1900, 2100, 2200, 2500 itd.
 12  
Rowniez jestem zdania, ze czestotliwosci powinny pozostac dla telewizji - nowe kanaly i HDTV. Polsat HD, tvn HD, TV4 HD, Puls HD! ;)
 9  
bo muszą uwalić dvb-t, żeby się nie rozwijała i nie zagroziła nc+, polsatowi i kablówkom . bo dvb-t to jest zagrożenie . tu się dba o interesy prywatnych firm , a nie jak w innych krajach o dobro oglądającego .
i w ten sposób można zapomnieć o HD i o kolejnych kanałach
 18  
jesli tv to tylko hd i obowiazkowo napisy w jezyku oryginalnym. padlinowata jakosc + wrzucany na sile lektor skutecznie odstraszaja mnie od ogladania filmow w tv.
 3  
Kto jest za telewizją w tym paśmie, pisać do UKE.

forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=166004#p166004

uke.gov.pl/konsultacje-drugiej-dywidendy-cyfrowej-12332
 7  
 sam
było 18 chętnych na 4 miejsca w MUX1 - co za problem dać wszystkim chętnym miejsce w kolejnych MUXach ?? Komórkowcy i operatorzy mają częstotliwości bez liku - 800, 900, 1800, 1900, 2100, 2200, 2500 itd.
Jest niewielka szansa, że tych 4 to będzie najlepszych 4 z 18. Po co na DVB-T ładować każdego chętnego? Nie widziałem tam aż tylu sensownych ofert.
 1