Łukasz Szewczyk05.08.2013 (13:36)12 komentarzy

Orange zwiększa zasięg szybkiego internetu mobilnego

Orange rozpoczął świadczenie usług dostępu do internetu w pasmie UMTS900. Już teraz są one dostępne na obszarze blisko 1/5 powierzchni kraju, a wkrótce zostaną uruchomione kolejnych regionach.
Wykorzystanie pasma UMTS 900 dla usług mobilnej transmisji danych HSPA+ (do 21 Mb/s) pozwala zwiększyć zasięg i dostępność szybkiego mobilnego internetu na terenach słabo zurbanizowanych oraz wiejskich. Jest istotnym uzupełnieniem zasięgu usług internetowych Orange - HSPA+ DC (do 42 Mb/s), świadczonych w pasmie UMTS2100.Dzięki połączeniu możliwości korzystania z transmisji danych w obu technologiach, po zakończeniu prac technicznych, zaplanowanym na III kw. 2014 r., w zasięgu szybkiego mobilnego internetu Orange znajdzie się 98,9 proc. populacji kraju. Oznacza to, że klienci Orange będą mogli łączyć się z siecią i korzystać z szerokopasmowego dostępu do internetu praktycznie w każdym, zamieszkałym miejscu Polski.Z nowych możliwości dostępu do szybkiego mobilnego internetu Orange mogą już korzystać klienci w okolicach: Białegostoku, Elbląga, Ełku, Gorzowa, Krosna, Nowego Sącza, Olsztyna, Przemyśla, Rzeszowa, Szczecina, Tarnobrzega, Tarnowa i Zielonej Góry.
Orientacyjny obszar, na którym uruchomiono usługi UMTS900 prezentuje poniższa mapka:
UMTS900 - mapa Orange
UMTS900 - mapa Orange
Korzystanie z usług w technologii UMTS900 nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami i jest możliwe za pomocą większości nowoczesnych telefonów, smartfonów, tabletów i komputerów z modemami GSM.

Uruchomienie usług UMTS900 jest elementem ogólnopolskiego programu rozbudowy i modernizacji sieci Orange, którego celem jest stworzenie jednej z najnowocześniejszych sieci telekomunikacyjnych w Europie. Proces jest rozłożony na 2 lata i potrwa do 2014 r., obejmując obszar całego kraju. Projekt jest realizowany etapami, w tak zwanych klastrach, czyli obszarach, na których znajduje się 20-30 nadajników komórkowych - stacji bazowych. Klaster obejmuje zwykle duży fragment lub cały obszar miasta albo powiatu. Obecnie prace modernizacyjne prowadzone są w największych miastach Polski - Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu a wkrótce rozpoczną się na Śląsku.

Ważnym efektem realizowanego projektu będzie znaczne zwiększenie liczby stacji bazowych obsługujących klientów sieci Orange - ogółem ich liczba wzrośnie o ponad 50 procent, do 10 tysięcy. Dzięki temu w zasięgu usług 3G (technologia UMTS) znajdzie się blisko 99% Polaków. Zwiększenie liczby nadajników i uruchomienie nowych technologii pozwoli na znaczny wzrost jakości usług oraz dostępności szybkiego mobilnego internetu (do 42 Mb/s i do 21 Mb/s), praktycznie w każdym zamieszkanym miejscu Polski. Stacje bazowe Orange będą też gotowe do uruchomienia szybkiej mobilnej transmisji danych w technologii LTE.

Komentarze (1 - 10 z 12)

Przecież to to samo

http://media2.pl/telekomunikacja/104846-T-Mobile-uruchomil-komercyjnie-technologie-UMTS900.html

Czy Media2 nie wie, że Orange ma spólną sieć z T-mobile, pod nazwą NETworks! ?
 0  
To dobra wiadomość. Ale nie zmienia faktu, że to Polkomtel ma najlepszy zasięg i jakość techniczną usług w Polsce.
 6  
Z tą jakością, to bym nie przesadzał. Plus wieczorami jest tak zamulony, że ciężko jakąś stronę otworzyć (sprawdzane w 4 lokalizacjach). Poza tym Plus potrzebuje naprawdę mocnego sygnału aby prędkości były zadowalające.
Na NETworks! o sile sygnału rzędu kilkunastu % zdołałem wyciągnąć ok 10Mb/s DL.
Plus z taką siłą dochodzi ledwo do 1Mb/s i to też nie zawsze.
Na szczęście Plus ma bardziej ogólnopolski zasięg (póki co) i to przekonuje większość ludzi do zakupu właśnie internetu plusa/cyfrowego polsatu.
 5  
Orange mobilne zrywa co chwilę połączenia, czekam do końca umowy i do widzenia!!!
 4  
Ustawiłem sobie na telefonie 3G only i miałem w weekend ładny zasięg na karcie Play w sieci 260-34.
 2  
No tak, nie napisałem że na Mazurach :).
 1  
Ustawiłem sobie na telefonie 3G only i miałem w weekend ładny zasięg na karcie Play w sieci 260-34.
Wkrótce jak 3 opów będzie korzystać z tych samych bts to się siec zapcha
Pozdrawiam
 1  
Nie trzech opów, tylko dwóch opów i jeden pasożyt.
 3  
Jakoś opy w przeciwieństwie do swoich klientów nie nazywają Play pasożytem, widocznie za dużo na nim zarabiają. Nerwowo zaczną się zachowywać jak Play rozbuduje sieć własną i skończy się łatwa kasa z roamingu krajowego :P.
 2  
Play rozbuduje własną sieć? To dowcip całych wakacji! Gratuluję poczucia humoru buehe he he he ;DDD
 4