Łukasz Szewczyk25.09.2013 (17:03)4 komentarze

Jak Polacy korzystają ze smartfonów i tabletów? (raport)

Polacy są coraz bardziej mobilni, a urządzenia mobilne, zwłaszcza smartfony, odgrywają dużą rolę w poszukiwaniu informacji o firmach, produktach i usługach - wynika z badania instytutu badawczego Millward Brown SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie firmy Eniro Polska, właściciela Panoramy Firm
smartfon telefon
Częstotliwość korzystania z urządzeń mobilnych zależy od preferowanego nośnika. Jak wynika z badania na co dzień to komputer jest nadal najczęściej używany do przeglądania stron internetowych - 96,1% korzysta z niego codziennie lub prawie codziennie. Wśród osób posiadających smartfon - 72% osób używa go równie często, zaś wśród osób posiadających tablet - 53,9% osób. Wśród smartfonów najpopularniejsze są telefony z ekranem dotykowym (82,7%) i systemem operacyjnym Android (68,8% badanych).
Miejsca korzystania z Internetu
Smartfony i tablety w pełni zaspokajają potrzeby informacyjne i rozrywkowe. Analizując częstotliwość użytkowania tych dwóch urządzeń, w warunkach domowych częściej korzystamy z tabletu niż z telefonu (92,7% vs. 87,1%).W pozostałych sytuacjach niekwestionowanym liderem jest smartfon.

Cel korzystania z urządzeń mobilnych
Jeśli chodzi o cele korzystania z Internetu w urządzeniach mobilnych, telefonu używamy m.in. do czytania wiadomości (81%), obsługi poczty (78%), pozyskiwania informacji i korzystania z portali społecznościowych (61%). Tablet z kolei dominuje podczas oglądania filmów i seriali (65%), grania w gry (57%), internetowych zakupów i dokonywania wszelkiego typu rezerwacji.

W odniesieniu do poszukiwania informacji lokalnych za pośrednictwem smartfona czy tabletu, kluczowe dla zwolenników urządzeń mobilnych są dane kontaktowe firmy (41, 5 %), lokalizacja, trasa dojazdu (34,7%) oraz adres strony www (34,1%). Informacje są głównie uzyskiwane poprzez wyszukiwarki (84,1%), opinie na forach internetowych (78, 4%), a także opinie ekspertów (61,1%). Dla użytkowników smartfonów najważniejsze są dane teleadresowe, natomiast większy ekran tabletów ułatwia przeglądanie opinii i porównywanie cen.

Znajomość aplikacji mobilnych
Badanie Eniro Polska, właściciela Panoramy Firm, która służy do wyszukiwania lokalnego miejsc, produktów i usług,potwierdziło również popularność aplikacji mobilnych. Prawie 98% badanych deklaruje znajomość nowoczesnych trendów w poszukiwaniu informacji lokalnych.Jak można się spodziewać, użytkownicy najchętniej wybierają aplikacje bezpłatne (99,6%). W przypadku konieczności zapłacenia za usługę najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem płatności okazał się SMS (30,3%). Użytkownicy z zainteresowaniem patrzą również na zupełnie nowe możliwości smartfonów, jak możliwość otrzymywania zniżek (38,4%), zbierania punktów lojalnościowych (28,8%) i używania jako kartę płatniczą (13,5%).

Wśród wymienianych przez respondentów znalazła się również bezpłatna aplikacja mobilna Panorama Firm, która pozwala na lokalne wyszukiwanie firm, produktów oraz usług bezpośrednio na mapie poprzez jedno pole wyszukiwania. Jest również zintegrowana z serwisem Facebook, co pozwala na sprawdzenie, gdzie ostatnio "meldowali się" nasi znajomi.

Raport "Zwyczaje Polaków związane z korzystaniem ze smartfonów i tabletów" potwierdził, iż dynamicznie przybywa zwolenników urządzeń mobilnych, którzy zgodnie z aktualnymi trendami korzystają z aplikacji umożliwiających szybkie i efektywne zdobywanie informacji o firmach, produktach i usługach.

Z myślą o rosnących potrzebach Polaków związanych z szybkim docieraniem do użytecznych informacji w życiu prywatnym i zawodowym, firma Eniro Polska wdrożyła w tym roku aplikację mobilną Panorama Firm, która umożliwia lokalne wyszukiwanie informacji. Na podstawie wyników badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy Millward Brown dla Eniro Polska oraz szybkości rozwoju nowych technologii, można spodziewać się w przyszłości znacznej dominacji urządzeń mobilnych nad komputerami, bądź też ich zastąpienia kolejnym innowacyjnym urządzeniem.

O opinię zapytano 524 osoby w wieku 18-65 lat.
Eniro

Komentarze (1 - 4 z 4)

Mam 70 lat dlaczego tego typu badania kończą się na 65 roku życia. czy uważacie ze starsi nic nie wiedzą i pewnie powinni już przestać pobierać świadczenia z zus a pracować do 67 lat
 4  
bo tacy jak ty, zgodnie z założeniami rządu powinni już dawno nie żyć
 1  
Leszku znasz to: POpierajcie partię czynem umierajcie przed terminem
 2  
Z naszej zabawki skorzystało już 7700 użytkowników mobilnych:
imprezymotocyklowe.pl/

profisoft.pl/inkubator.aspx
 0