Łukasz Szewczyk14.12.2013 (23:27)5 komentarzy

Poradnik UKE: Jak przenieść numer telefonu do nowego operatora? (wideo)

Grudzień i styczeń na rynku telekomunikacyjnym to tradycyjnie czas świątecznych promocji i nowych ofert. Jest to także okres kiedy często przenosimy numer telefoniczny do nowego operatora. Jak przenieść numer do nowego operatora?
Bezpłatne przeniesienie
Prawo telekomunikacyjne umożliwia Abonentom zmianę operatora telefonii stacjonarnej lub komórkowej z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowego numeru telefonu. Z roku na rok z możliwości przeniesienia numeru do sieci innego operatora korzysta coraz więcej osób. W 2012 roku numer telefonu do nowego operatora przeniosło niemal 1, 250 mln abonentów (dane z raportu UKE: Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2012 roku s. 33)

Co należy zrobić, aby zmienić swojego operatora na innego i jednocześnie zachować dotychczasowy numer?


Krok pierwszy - Złożenie wniosku
Przeniesienie numeru rozpoczynamy od złożenia wniosku. Abonent może złożyć wniosek korzystając z formularzy dostępnych w punktach obsługi nowego operatora lub na jego stronie internetowej. Nowy operator wspiera Abonenta w procesie przeniesienia numeru na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.
Krok drugi - Rozpatrzenie wniosku
Nowy operator rozpatruje wniosek Abonenta o przeniesienie numeru. Prawo telekomunikacyjne określa w tym zakresie precyzyjne terminy rozpatrzenia wniosku przez nowego operatora:
w przypadku telefonów komórkowy:
• 6 godzin roboczych jeżeli wniosek składamy osobiście w punkcie obsług klienta;
• 3 dni robocze, jeżeli wniosek przesyłamy np. pocztą;
w przypadku telefonów stacjonarnych:
• 1 dzień roboczy, jeżeli wniosek składamy osobiście w salonie;
• 14 dni roboczych, jeżeli wniosek przesyłamy np. pocztą.

Krok trzeci - Przeniesienie numeru
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Abonenta, nowy operator jest zobowiązany niezwłocznie zawrzeć umowę i przenieść bezpłatnie numer.

Pamiętajmy!!!
Przeniesienie numeru do innego operatora to prosta i bezpłatna operacja, którą można rozpocząć od wizyty w punkcie obsługi nowego operatora. Pamiętajmy jednak aby przed podjęciem decyzji o przeniesieniu numeru sprawdzić jakiego rodzaju konsekwencje finansowe niesie ze sobą ta decyzja, zwłaszcza gdy z dotychczasowym operatorem wiąże nas jeszcze umowa lojalnościowa. Odstąpienie od tej umowy przed terminem, na który została zawarta wiąże się bowiem z konsekwencjami finansowymi.

Przed podjęciem decyzji o zmianie operatora warto jednak porównać oferty dostępne na rynku i wybrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb i możliwości finansowych Abonenta.

Porad i informacji na temat usług telekomunikacyjnych udziela Centrum Informacji Konsumenckiej UKE pod numerem infolinii 801 900 853 lub 22 53 49 174 (pon. - pt. w godz. 8:15 - 16:15, opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora telekomunikacyjnego).

Komentarze (1 - 5 z 5)

Uwaga jak przenosicie numer do abonamentu !!!!
Operatorzy daja wam karte sim z tzw. tymczasowym numerem, na ktorym sa swiadczone usługi. Jak operator od, którego sie przenosicie uwolni numer, to wtedy sa zamieniane numery. A jak go nie uwolni, to macie umowe w oparciu o numer tymczasowy ! Wtedy normalnie macie naliczany abonament ! Uwazajcie na to i poprawnie wypelniajcie wnioski bo sie mozecie nadziac.
Przykład przenosicie numer z A do B. Bdaje numer tymczasowy w abonamencie. A odmawia bo sa bledy na wniosku. Zostawiacie sprawe, a B wam nalicza oplaty bo podpisaliscie umowe !
Dotyczy tylko, jak przenosicie do Abonamentu telefon.
 5  
No to chyba dobrze, że umowa leci bo co z tego jak operator mi nie uwolni numeru, a ja zostanę bez telefonu? Jak się nie będzie dało to i tak bym musiał wziąć nowy numer więc co to za różnica?
 5  
Krok pierwszy - Złożenie wniosku ???
Krok pierwszy to zarejestrowanie numeru u dotychczasowego operatora (w przypadku numeru na kartę, prepaid). Niezarejestrowanej nie przeniesiesz.
No i 2 wizyty w salonie jakby nie mogli od razu wszystkiego załatwić. Nie każdy ma salon za rogiem.
 2  
Wszystko zrobi za was operator do którego przenosicie numer ja tak zrobiłem i przeszedłem z plusa do play bez komplikacji.
 1  
Nie trzeba 2 wizyt robić ! Mozna podczas jednej wizyty wszystko załatwić ! Wiem, ze salony robia myki aby przyjsc 2 raz po karte, ale ja powiedzialem, aby mi wydali karte i bez problemu. Faktem jest, ze nr na karte trzeba zarejestrowac, a potem przenosic.
 1