Łukasz Szewczyk07.01.2015 (14:14)3 komentarze

Cyfryzacja miast. Samorządy chcą wprowadzić inteligentne technologie miejskie

Nawet 2,17 mld euro mogą otrzymać polskie samorządy do 2020 r. na cyfryzację miast. Po środki na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań chce sięgnąć niemal trzy czwarte samorządów. Wśród miast realizujących projekty smart city są m.in. Gdańsk, Legnica i Lublin.
Cyfryzacja miast. Samorządy chcą wprowadzić inteligentne technologie miejskie
Lata 2014-2020 to okres, w którym samorządy będą bardzo intensywnie wdrażać koncepcję inteligentnego miasta. Zrobiliśmy ankietę wśród przedstawicieli samorządów i okazało się, że głównym powodem, dla którego miasta są zainteresowane takimi rozwiązaniami, jest znacząca pula funduszy unijnych przeznaczona na takie działania - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Leszek Hołda, prezes zarządu Integrated Solutions
Hołda podkreśla, że 73 proc. przepytanych przez Integrated Solutions samorządów chce sięgać po środki unijne na wdrożenie rozwiązań smart city. Dla największej grupy z nich to szansa na usprawnienie ruchu w mieście, a dla około połowy samorządów to główna zaleta inteligentnych rozwiązań.

Jak wylicza Hołda, dzięki takim technologiom można zmniejszyć korki, zwiększyć płynność ruchu, a także poprawić efektywność komunikacji publicznej. Obecnie mieszkańcy polskich miast spędzają w korkach ok. 7 godzin miesięcznie.

Co trzeci samorząd jest zainteresowany rozwiązaniami z zakresu smart grid, czyli nowoczesnych systemów pomiarowych na wszystkich miejskich sieciach (37 proc. ‒ zdalny odczyt wody, a 32 proc. ‒ monitoring miejski). Hołda zaznacza, że dzięki temu miasta mogą dużo zaoszczędzić. W ramach technologii związanych z inteligentnymi miastami możliwe są też m.in. poprawa systemu sterowania oświetleniem ulicznym, inteligentne parkingi oraz wprowadzenie płatności bezgotówkowych za usługi miejskiej.

Integrated Solutions pod koniec 2013 r. wygrało przetarg na instalację zintegrowanego systemu zarządzania ruchem i transportem publicznym w Legnicy. Jego instalacja zakończy się w kwietniu 2015 r., a przetarg jest wart ponad 21 mln zł (z czego 85 proc. pokrywają środki UE).

Leszek Hołda zwraca uwagę na to, że również w Gdańsku i Lublinie trwają intensywne działania związane z przygotowaniem do wdrożenia technologii smart city.
Jesteśmy nadal na początku drogi do budowania inteligentnych miast. Jest dużo woli i chęci, a teraz także narzędzia, chociażby w postaci funduszy unijnych, które wspomogą realizację projektów. Ważne jest to, by dobrze zdefiniować potrzeby miasta i by finalnie jego mieszkańcy mieli jak największe korzyści z wdrożenia takich rozwiązań - podkreśla Hołda
Newseria

Komentarze (1 - 3 z 3)

Jestem z Gdańska, więc będę miała SmartDom w smart city :)) A tak na poważnie to integracja systemów, usług, technologii zwykle niesie ze sobą duże oszczędności. Ja tak mam właśnie w SmartDOM Cyfrowego Polsatu, mój mąż, który jest grafikiem "na swoim" kupuje programy w pakietach od producenta i płaci przez to mniej, znajoma przygotowując ślub zdecydowała się na "pakiet" w firmie się tym zajmującej... i tak dalej, i tak dalej. Przykłady można mnożyć.
 1  
Moim zdaniem pomysł jest dobry, jestem tylko ciekaw jak to wyjdzie w praktyce. Zawsze interesowała mnie elektronika, poza tym sam posiadam inteligentne rolety Bubendorff, które do najtańszych nie należały. Rekomenduje je nawet nasz siatkarski mistrz, Paweł Zagumny. Rozmawiając trochę z ich dystrybutorem - firmą Inteligentny Budynek z Warszawy, wiem też że takie inteligentne instalacje nie są już tak kosztowne i jestem bliski podjęcia decyzji o sprawieniu sobie takiego nowoczesnego udogodnienia.
 0  
Ja też w tym roku chciałbym zainwestować w inteligentne instalacje. Przeglądałem już wstępnie oferty różnych producentów i dystrybutorów, ale chyba najkorzystniej wychodzi to właśnie w Inteligentnym Budynku. Mam nadzieję, że będzie się sprawować tak dobrze, jak się to zapowiada. ;)
 0