Łukasz Szewczyk07.01.2015 (16:50)10

Panasonic zaprezentował prototyp odtwarzacza Blu-Ray następnej generacji

Panasonic poinformował o opracowaniu technologii odtwarzania dysków Blu-Ray, obsługującej najnowsze standardy, takie jak 4K i wysoki zakres dynamiczny, których wprowadzenia należy oczekiwać w dyskach Blu-Ray następnej generacji (Ultra HD Blu-Ray).

Przejdź do artykułu

Komentarze (1 - 10 z 10)

Nie ma co się śpieszyć zaraz będzie 5k potem 6k. Pytanie gdzie złomować starszy sprzęt?
 0  
Wszyscy producenci, którzy będą chcieli mieć odtwarzać BD 4K będą musieli zawrzeć w swoich urządzeniach kodek HEVC, obsługę HDR, 60fps/10bit i układ mogący odczytać płyty o gęstości nawet do 100GB i wysoką przepływność via HDMI 2.0 więc ten odtwarzacz nie jest jakimś wielkim osiągnięciem, bo nie zrobili nic ponad to do organizacja BD wymaga od nowego standardu. Na szeroką skalę odtwarzacze BD 4K wydane będą w II połowie roku.
HodowcaZwierzatFuterkowyh 7.01.2015 (17:27:05)
 0  
Nie ma co się śpieszyć zaraz będzie 5k potem 6k. Pytanie gdzie złomować starszy sprzęt?
5K, 6K? Co to jest?
 4  
Trochę to mało innowacyjne bo HEVC to jeszcze nieustalony kodek i niewiele firm a co najważniejsze wytwórni i dystrybutorów go zaakceptuje. Przyszłość samego BD już jest niepewna, biorąc pod uwagę tempo rozwoju pamięci SSD. Kolejna sprawa , to zyskujące popularność serwisy VOD gdzie powolnie ściągane media o praktycznie nieograniczonej jakości będą i są lokowane na domowe centra multimedialne z wbudowanym storagem i SmartTV ...np. LG z filmami 4K.
NHK zapowiedziała że przygotuje relację z olimpiady w Japonii w 2020 w jakośc HiVision - czyli 8K. ...wniosek: nadawcy i producenci nie będą co 5-10 lat modernizować infrastruktury kosztującej miliony i miliardy aby sięgnąć wyimaginowanych nowych standardów jak 3D czy 4K .

-----------------------------------------------------------------
eventsmedia.pl
transmisje internetowe i telewizyjne na strony www, SmartTV, tablety, smartfony
 0  
HEVC jest już zestandaryzowane od roku. A to, że jest cały czas rozwijany i dojdą do tego nowe profile kodowania to normalna sprawa. H.264 w obecnym kształcie z 5 profilami kodowania też nie był wprowadzony z marszu.
Każdy producent który będzie chciał, by jego odtwarzacz BD działał z płytami 4K BD będzie musiał zaimplementować HEVC. Maksymalnie pod koniec czerwca zostanie przyjęta przez Blu-ray Disc Association (do której należy wiele wytwórni - Sony, WB, Disney, Fox i producentów sprzętu jak Pionieer, Panasonic, Phillips, LG, Samsung, Sony, Hitachi) specyfikacja płyt 4K BD w której niemal pewny jest wymóg HEVC jako kodeka wideo, 60 fps/10bit i HDR.
prędzej czy później może dojść do sytuacji, że płyty zostaną wyparte przez karty pamięci ale to jeszcze nie ten czas - produkcja samego krążka BD to rząd kilku centów produkcja choćby 32GB karty pamięci jest wielokrotnością tej kwoty.

Relacjonować to sobie mogą nawet w 16K i co z tego? Na razie nawet Full HD nie może się na stałe zadomowić i wyprzeć przestarzałe SD.
HodowcaZwierzatFuterkowyh 7.01.2015 (21:03:20)
 4  
no co z tego ze standaryzacja HEVCa trwa od roku skoro prace trwają od 4-5 lat ...a ten czerwiec to jeszcze nic pewnego :-) Co do rozwoju kodeka i ewolucji kontenerów to przyznaje nieunikniona konieczność dla wszystkich, jednak to potrwa i zamieszania z tym bezie nie mało.
Ale plyty? Cena produkcji nośnika nie ma znaczenia, ale proszę:
4-5 lat temu za pamięć flash 1GB płaciliśmy 50zl obecnie za tą samą kwotę kupimy 50GB
4-5 lat temu za internet 10Mbs placilismy 50zl/mc obecnie za ta sama kwotę kupimy 100Mbs
zakładając tylko to samo (pesymistyczne)tempo rozwoju:
za 4-5 lat zapłacimy 50zł pamięć 2,5 TB
i analogicznie tyle samo zapłacimy za internet Gigabitowy w naszym domu :-)
Kto będzie wówczas kupował będzie płyty? będzie drożej je opakować wozić do sklepów i wykładać na półki.Wzorce o tym jakie środki techniczne dostanie konsument, płyną zawsze z rynku profesjonalnego (jak w/w. przykładzie z NHK) gdzie nośniki magneto-optyczne nie mają już racji bytu. I właśnie przykłady o bardzo powolnym wdrożeniu FullHD i na siłę 4K powodują poszukiwania lepszej i „spektakularnej” jakości jaka da szanse na kolejny skok, a nie naciąganie na małe kroczki przy dużych wydatkach
---------------------
eventsmedia.pl
transmisje internetowe i telewizyjne na strony www, SmartTV, tablety, smartfony
 0  
Czytaj ze zrozumieniem. Standaryzacja nie trwa od roku. Od roku HEVC jest oficjalnie zestandaryzowane i ma swoje oznaczenie ITU.
BD-A sama twierdzi, że wyda pierwsze płyty 4K HD pod koniec tego roku muszą więc maksymalnie do połowy roku ostatecznie zatwierdzić specyfikację sprzętową odtwarzaczy, której raczej już nie zmienią. Sam fakt pojawienia się prototypu jak wyżej pokazuje, że w tej kwestii niewiele się już zmieni.

Cena produkcji nośnika ma kolosalne znaczenie. Piszesz, że możesz mieć 50GB za 50zł? Sorry ale mijasz się z prawdą... Nawet głupi pendrive 64GB na którym możnaby oferować filmy 4K to obecnie wydatek w detalu ponad 100zł - ile może kosztować w hurcie? 5-10 dolarów? A tłoczenie płyty BD o pojemności 50-100GB dalej będzie sprawą kilku centów na sztuce. Jak widzisz w kwestii nośnika dużo jeszcze musi upłynąć wody w Wiśle, by napędy optyczne na stałe przestały się liczyć w tym wyścigu. Nie neguje, że w przyszłości może się to zmienić tylko spójrz na sprawę realnie... Zanim ceny nośników półprzewodnikowych spadną na tyle, by konkurować z plastikiem pokrytym folią ludzie zapomną o tym, że w ogóle były jakiekolwiek nośniki zewnętrzne.
Popatrz na to logiczne - filmy 4K BD będą zajmowały po max. 100GB danych, a sam nośnik będzie kosztował kilka centów. Ceny półprzewodnikowych nośników o tej wielkości jeszcze przez kilka lat nie będą miały takich cen. Koniec- kropka. Wydawcy i wytwórnie chcą zarabiać, a nie podrażać cały system produkcji i dystrybucji.

A kto będzie kupować płyty? Wrażliwi na cenę, która nie będzie zależała od kaprysu dystrybutora. Bo dystrybucja mediów online ma jeden kruczek - najczęściej nie masz wyboru w przypadku filmów i albo płacisz tyle ile zaśpiewa dystrybutor albo nie oglądasz wcale.

Żebyśmy się zrozumieli - nie jestem przeciw dystrybucji cyfrowej, bo ona będzie się rozszerzać, nie wyklucza ona jednak dalszej dystrybucji na nośnikach.
Mam wrażenie, że poczytałeś o kodekach, o pojemności płyt i bitrate'ach, zrobiłeś jakieś proste rachunki i pędzisz jak wszyscy "wizjonerzy", a nie widzisz najważniejszego - to jak długo będą w obiegu nośniki zależy najbardziej od... Samych producentów i dystrybutorów.
HodowcaZwierzatFuterkowyh 8.01.2015 (9:51:06)
 0  
Faktycznie dystrybucja kontentu UHD (bo o tym rozmawiamy) nie będzie taka jak byśmy tego chcieli i nie ma tu się o co sprzeczać niezależnie od tego ile kto przeczytał, czy ile kto wie. Ja mam codzienne wiadomości jako praktyk (a nie wizjoner) z pracy w produkcji , i nie z biuletynów , w kwestii kodeków, oraz o pojemności płyt i bitrate'ach, oraz o realnych cenach …nie tylko tych ze sklepu nie dla idiotów . (tam chyba sprawdzasz ceny i się zaopatrujesz?) Szukaj taniej :-)
To nie ja się mijam z prawdą (przykład pierwszy z brzegu) : http://allegro.pl/pendrive-64gb-twister-usb-2-0-flash-wysylka-24h-i4943056302.html
Jednak jestem przekonany że pudełkowa (czytaj: materialna) dystrybucja mediów elektronicznych w jakości wyższej od HD nie ma racji bytu z powodów praktycznych i technicznych …i to bazując na właśnie prostych rachunkach.
Z praktycznego właśnie punktu widzenia, wolę oszczędzać na nośniku (medium)- kupić film on line za 19$ niż ten sam na krążku za 49$ …tak już jest i dystrybutorzy nie dyktują warunków a rynek!
---------------------
eventsmedia.pl
transmisje internetowe i telewizyjne na strony www, SmartTV, tablety, smartfony
 0  
To samo co 4K tylko wyżej w przyszłości
 0  
Juz wiadomo od ok 2 lat że istnieje 4k,8k i 16k wiec nie myl kolego
 0