Łukasz Szewczyk08.01.2015 (13:00)4 komentarze

Regionalny System Ostrzegania z opcją "push". W wakacje SMS-y z ostrzeżeniami

Od stycznia 2015 roku każdy, kto ma dostęp do telewizji publicznej i posiada telefon komórkowy, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.
Regionalny System Ostrzegania z opcją "push". W wakacje SMS-y z ostrzeżeniami
Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania, opracowany wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Telewizję Polską.
Dzięki współpracy z Telewizją Polską uruchomiliśmy Regionalny System Ostrzegania. Już na początku roku mogliśmy się przekonać o jego przydatności i przetestować jego działanie przy okazji kryzysu w służbie zdrowia. Dzięki systemowi było łatwiej skoordynować akcję informacyjną. Komunikaty generowane przez system RSO odsyłały do m.in. do specjalnych infolinii, uruchomionych w poszczególnych województwach. Dzięki RSO mogliśmy objąć akcją wszystkie województwa, chociaż koncentrowaliśmy się na głównie na tych, gdzie odsetek zamkniętych gabinetów był największy - powiedział Andrzej Halicki minister administracji i cyfryzacji
Minister Halicki zaprezentował również funkcjonowanie aplikacji RSO, dostępnej w telefonach komórkowych (smartfonach).
Aplikacja od kilku dni posiada opcję "push", dzięki której otrzymujemy powiadomienie o nowych ostrzeżeniach bez konieczności "wchodzenia" w aplikację. Od 1 lipca 2015 roku chcielibyśmy wprowadzić również opcję informowania obywateli o zagrożeniach poprzez SMS-y - dodaje minister
Szef MAC przypomniał też, że w aplikacji telefonicznej, poza ostrzeżeniami, można znaleźć także inne informacje, takie jak poradniki, czy informacje dla kierowców.

Przypomnijmy, że bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy: Android (Google Play), iOS (Apple App Store) oraz Windows Phone (Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania".

Z kolei Marian Zalewski, członek Zarządu Telewizji Polskiej S.A. powiedział, że RSO jest przykładem konsekwentnej współpracy pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a Telewizją Polską. Przypomniał, że jej początkiem było stworzenie Naziemnej Telewizji Cyfrowej, która umożliwiła wprowadzenie RSO.
System aktualnie funkcjonuje w naziemnej telewizji cyfrowej w TVP Regionalnej, a od 1 lipca br. działał będzie na całym MUX-3, czyli we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej, w tym ogólnopolskich. Ponadto do dyspozycji mamy jeszcze telegazetę i aplikację mobilną w telefonie. Dzięki tym narzędziom możemy być dobrze informowani o zagrożeniach - mówi Zalewski

Komentarze (1 - 4 z 4)

Niedługo pan minister będzie wysyłał informację na kogo głosować, na jedną słuszną partię nie obywatelską.
 13  
do poprzednika pieniacza, który nawet w takim newsie musi dopatrzeć się agitacji politycznej...

co ci szkodzi że smartfon powiadomi cię o klęsce żywiołowej?
 12  
Na razie hmmm. jestem z aplikacji zadowolony z małym (a może dużym) ALE!
Spotkałem się jeszcze wczoraj z takim komunikatem o zablokowanej DK 11 - z dnia: 02.01.2015. Myślę że takich nieaktualnych komunikatów w takiej aplikacji być nie powinno :(.
 2  
aplikacja fajna pod warunkiem, że nie dojdzie do katastrofy energetycznej, w przypadku braku zasilania na obszarze danego województwa, btsy padną, siec padnie i aplikacja się nie sprawdzi :P
 3