Łukasz Szewczyk22.01.2015 (12:33)27 komentarzy

Czego możemy spodziewać się po Windows 10? Nadchodzi nowa generacja

Przedstawiciele Microsoft zapowiedzieli, czego użytkownicy mogą spodziewać się po Windows 10 i jak nowy system zainspiruje nowe scenariusze korzystania z szerokiej gamy urządzeń, wyposażonych w ekrany różnej wielkości albo w ogóle pozbawionych ekranu.
Windows 10
Windows 10 to pierwszy krok w kierunku ery komputerów jeszcze bardziej osobistych. Wizja ta ukształtowała prace nad Windows 10, które miały na celu przeniesienie Windows z pojedynczego urządzenia - komputera PC - do świata bardziej mobilnego, naturalnego i zakorzenionego w zaufaniu. Uważamy, że potrzebujecie nie tylko mobilnych urządzeń, ale również mobilnych wrażeń. Technologia nie może wchodzić Wam w drogę, a aplikacje, usługi i treść powinny podążać za Wami z urządzenia na urządzenie, niezauważalnie i bezproblemowo. W połączonym siecią i transparentnym świecie kładziecie duży nacisk na swoją prywatność - podobnie jak my. Dlatego wszystko, co robimy, ma na celu zapewnić Wam kontrolę - bo jesteście naszymi klientami, nie naszym produktem. Uważamy też, że interakcje z technologią muszą być równie naturalne, jak kontakty z ludźmi -- powinno wystarczyć odpowiednie słowo, gest, a nawet spojrzenie w odpowiednim czasie. Koncepcje te kierowały naszą pracą, a dzisiaj zobaczyliście, jak stają się rzeczywistością - pisze na blogu Terry Myerson, wiceprezes Microsoft i dyrektor pionu Operating Systems
Windows jako usługa oraz bezpłatna aktualizacja do Windows 10
Windows 10 będzie dostępny bezpłatnie dla klientów używających Windows 7, Windows 8.1, oraz Windows Phone 8.1, którzy postanowią przejść na nowy system w ciągu pierwszego roku po premierze. To coś więcej niż jednorazowa aktualizacja. Po zainstalowaniu Windows 10, urządzenie otrzymywać będzie nieodpłatnie bieżące aktualizacje przez cały okres eksploatacji. Praca z Windows 10 będzie ewoluować i stopniowo stawać się jeszcze bardziej komfortowa. Microsoft dostarczy nowe funkcje, kiedy tylko będą gotowe, nie czekając na następną wersję systemu.


Podobnie jak w przypadku każdej innej usługi internetowej, pytanie: "Jakiej wersji używasz?" straci sens - co jest doskonałą wiadomością dla twórców oprogramowania dla Windows. Dzięki uniwersalnym aplikacjom deweloperzy Windows będą mogli stworzyć jeden program działający w najszerszej gamie urządzeń - komputerze, tablecie, telefonie, Xbox, Internecie Rzeczy i nie tylko.

W przypadku klientów korporacyjnych, nadal wspierane będą ich dotychczasowe metody pracy, oferując długoterminowe serwisowanie środowisk o znaczeniu krytycznym dla funkcjonowania firmy. W przypadku Windows 10 najlepszą praktyką, która jest zalecana dla wielu urządzeń korporacyjnych, będzie podłączenie się do usługi Windows Update i pobieranie najnowszych ulepszeń oraz poprawek zabezpieczeń, kiedy tylko staną się dostępne.

Windows 10 - nowe doświadczenie
Od czasu uruchomienia programu Windows Insider we wrześniu dołączyło do niego 1,7 miliona użytkowników, którzy przekazali ponad 800 000 opinii - dzięki temu możliwe jest współtworzenie przyszłości Windows. Oto lista nowości, które czekają na użytkowników Windows 10:

Cortana, osobista cyfrowa asystentka Microsoft, trafi na komputery i tablety wraz z Windows 10. Cortana poznaje preferencje użytkownika i udziela mu trafnych reko-mendacji, zapewnia szybki dostęp do informacji oraz przypomina o ważnych sprawach. Głosowa lub pisemna obsługa programu jest łatwa i komfortowa, a zaawansowane funkcje umożliwiają kontrolowanie Cortany w celu uzyskania większej wiarygodności i przejrzystości.

Windows 10 dla telefonów i tabletów. Windows 10 dla telefonów i małych tabletów oferuje szybki, płynny i znajomy interfejs, który ułatwia interakcje z komputerem.

Nowy sposób przeglądania sieci w Windows 10. Przeglądarka nowej generacji o kryptonimie "Project Spartan" została zaprojektowana pod kątem zgodności operacyjnej, niezawodności oraz łatwego odkrywania nowych treści, a jej nowy wygląd odzwierciedla styl Windows 10. Zaawansowane funkcje to m.in. możliwość bezpośredniego pisania na stronach internetowych za pomocą klawiatury lub pióra i łatwego udostępniania adnotacji przyjaciołom; układ do czytania, który nie rozprasza uwagi, wyświetlając stronę w uproszczonej formie do wygodnej lektury artykułów internetowych w trybie online lub offline; a także integracja Cortany, która przyspiesza wyszukiwanie informacji w sieci.

Uniwersalne aplikacje Office w Windows 10 oferują spójną, dotykową pracę na telefonach, tabletach i komputerach w nowych wersjach programów Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Outlook. Zaprojektowane od podstaw pod kątem działania w Windows, pozwalają łatwo tworzyć i edytować dokumenty Word, adnotować slajdy w czasie rzeczywistym oraz łatwo sterować prezentacjami PowerPoint, a także tworzyć i aktualizować arkusze Excel bez użycia klawiatury lub myszy. Powstaje też nowa wersja desktopowego pakietu Office, o którym więcej informacji pojawi się w nadchodzących miesiącach.

Nowe aplikacje uniwersalne dołączone do Windows 10, takie jak Aparat, Wideo, Muzyka, Mapy, Kontakty i Wiadomości oraz Poczta i Kalendarz, zaoferują spójny interfejs użytkownika w każdym obsługiwanym urządzeniu. Te wbudowane aplikacje mają nowy design, który umożliwia jednolitą obsługę poszczególnych urządzeń i programów. Treść jest przechowywana i synchronizowana z wykorzystaniem usługi OneDrive, co pozwala rozpocząć pracę na jednym urządzeniu i kontynuować na drugim.

Xbox Live i nowa aplikacja Xbox zapewnią nowe doznania w Windows 10. Xbox w Windows 10 daje graczom dostęp do sieci Xbox Live, która obejmuje zarówno komputery z Windows 10, jak i konsole Xbox One. Gracze mogą rejestrować, edytować i udostępniać swoje osiągnięcia za pomocą Game DVR, a także bawić się wspólnie z użytkownikami innych urządzeń. Gry napisane z wykorzystaniem biblioteki DirectX 12 w Windows 10 będą szybsze, wydajniejsze i bardziej efektowne. Będzie też można bezpośrednio przesyłać obraz z konsoli Xbox One do domowego tabletu lub komputera.

Tryb kontinuum. Na urządzeniach typu "2 w 1" Windows 10 wykrywa przejście między klawiaturą/myszą, a tabletem/obsługą dotykową i automatycznie przełącza się w nowy tryb.

Nowe urządzenia Windows 10
Oprogramowanie to jeszcze nie wszystko. Windows 10 obsługuje najszerszą gamę urządzeń - od komputerów, tabletów i urządzeń typu "2 w 1" do telefonów, Xbox i Internetu Rzeczy. Do rodziny Windows 10 dołączyły dwa nowe urządzenia: Microsoft Surface Hub oraz Microsoft HoloLens.

Windows 10 w Microsoft HoloLens - rzut oka na holograficzną przyszłość
Windows 10 jest pierwszą na świecie holograficzną platformą komputerową, wyposażoną w zbiór interfejsów API, które umożliwiają programistom tworzenie holograficznych doświadczeń w rzeczywistym świecie. W Windows 10 hologramy są uniwersalnymi aplikacjami Windows, a uniwersalne aplikacje Windows mogą działać jak hologramy. Umożliwia to rozmieszczanie trójwymiarowych hologramów w otaczającym nas świecie w celu bardziej osobistego i ludzkiego komunikowania się, tworzenia i eksplorowania.

Microsoft HoloLens, który demonstruje możliwości hologramów w Windows 10, to pierwszy na świecie autonomiczny komputer holograficzny - nie potrzebuje przewodów, telefonu ani połączenia z komputerem PC. Microsoft HoloLens wyświetla hologramy w wysokiej rozdzielczości i umożliwia zlokalizowanie ich poprzez dźwięk przestrzenny nawet wtedy, gdy znajdują się za plecami użytkownika. Dzięki zaawansowanym czujnikom, HoloLens widzi na co patrzy użytkownik, i potrafi zrozumieć jego słowa i gesty. Umieszczając człowieka w samym centrum doświadczenia z Windows 10, Microsoft HoloLens pozwala tworzyć, zasięgać informacji, cieszyć się rozrywką oraz komunikować na nowe, ekscytujące sposoby.


Microsoft Surface Hub uwalnia potencjał pracy grupowej
Od braku ekranu do 84 cali - Microsoft Surface Hub to nowe, wielkoekranowe urządzenie zaprojektowane z myślą o naturalnych interakcjach zespołów w miejscu pracy. Specjalne wersje Skype for Business i OneNote zintegrowane z warstwą Windows 10 pozwalają wykorzystać pełen potencjał wbudowanych kamer, czujników i mikrofonów, a także nowego ekranu skonstruowanego od podstaw pod kątem obsługi cyfrowym piórem i dotykiem. Surface Hub oferuje najnowocześniejsze funkcje elektronicznej tablicy, szybkie nawiązywanie spotkań konferencyjnych, możliwość udostępniania i edytowania treści przez wiele osób z poziomu dowolnego urządzenia, a także niezawodną platformę do uruchamiania aplikacji wielkoekranowych. Dostępny w dwóch rozmiarach - 55 i 84 cale - Surface Hub eliminuje ograniczenia tradycyjnych sal konferencyjnych, umożliwiając zespołom produktywną współpracę.

Komentarze (1 - 10 z 27)

windows który szpieguje komputer dziękuje postoje wole zostać przy 7
 15  
Kto to tłumaczył? „[N]owy system zainspiruje nowe scenariusze”, „do świata […] zakorzenionego w zaufaniu”, „[k]oncepcje te kierowały naszą pracą” ‒ dosłownie przetłumaczony amerykański marketingowy bełkot, który po polsku po prostu nie brzmi…
 20  
Dziękuję ale wole linuxa i ewentualnie win7 :)
 11  
Windows 7 to już stary system czas na nowy ;)
 10  
Przy aktualizacji z win 7 do 10 może być problem . część płyt głównych , laptopów itp. które mają win 7 mogą nie mieć sterowników do win 10 . więc po ch... i tu wielu ludzi po aktualizacji spotka rozczarowanie .
 10  
Nie wszystko co stare jest złe. Stare wino, niektóre samochody cyz kobiety są spoko. Ja z win 7 jestem zadowolony, w win 8 nie widzę nic tak rewolucyjnego co mnie skłania do wymiany a win 10 no cóż jako że jest darmowy pewnie zasypie nas reklamami więc wolę stary system póki jest jeszcze na poziomie nowszych wersji
 8  
A Windows 9 to gdzie zgubili?
 16  
Windowsa 9 nie bedzie tylko 10 ale nic ciekawego ja tam wole zostac przy win 7.
 5  
Byc moze bedzie nowy rodzaj zarobku, dajemy cie aktualizacje za free z mysla, ze bedziesz kupowal apki w sklepie tak jak np. office 365. Wiadomo, ze nowe laptopy i tak beda zaopatrzone w nowy system 10 za ktory zaplaci klient.
Inna sprawa jest to, ze wiele aplikacji kosztuje niewiele lub tez abonament jest dosc niski np. office 365 lub tez komunikator watz up.
Rynek sie zmienia, mamy netflix, watz up, spotify,
 9  
jak tam nie ma aplikacji XP to nie dla mnie starsze gry i inne rzeczy nie uruchomią się
 3