Łukasz Szewczyk25.06.2015 (16:46)6 komentarzy

RSO: Od lipca ostrzeżenia o zagrożeniach także SMS-em i w DVB-T

Od lipca 2015 roku Regionalny System Ostrzegania zostanie rozszerzony o możliwość otrzymywania komunikatów dotyczących istotnych zagrożeń życia, zdrowia lub mienia mieszkańców we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej oraz za pomocą SMS-ów.
Zgodnie z harmonogramem umowy pomiędzy Telewizją Polską a Ministrem Administracji i Cyfryzacji, dotyczącej wdrożenia w Polsce usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania, od 1 lipca 2015 roku komunikaty RSO będą się pojawiać we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej, a więc TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.
Dzisiaj ogłoszono wejście w drugi etap rozwoju usługi RSO, polegający na stworzeniu systemu bardziej nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie i dostępnego dla obywateli. Systemu, który sprawia, że państwo jest przyjazne obywatelom i myśli o ich bezpieczeństwie.

- Dzięki umowie zawartej z czterema operatorami telefonii komórkowej - firmami Orange, Plus, T-Mobile i Play - w sytuacji zagrażającej naszemu życiu lub zdrowiu otrzymamy wiadomość SMS na telefon komórkowy. Opcja SMS-owa została jednak zarezerwowana wyłącznie na naprawdę istotne ostrzeżenia. SMS-y otrzymywać będą wszyscy posiadacze telefonów komórkowych w danym województwie o ile nie zablokują tej funkcji - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Przekazywanie komunikatów RSO za pomocą SMS-ów do obywateli od 1 lipca 2015 roku Sms-y będą miały charakter obszarowy i będą dostarczały komunikaty o naprawdę istotnych ostrzeżeniach zagrażających życiu lub zdrowiu obywateli. Komunikaty będą otrzymywać obywatele z województwa na terenie, którego wystąpi zagrożenie.

Regionalny System Ostrzegania działa od 1 stycznia 2015 roku. W tym czasie z systemu wygenerowano ponad 1700 powiadomień i ponad 400 ostrzeżeń. Do końca maja aplikacja mobilna RSO miała ponad 123 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Regionalny System Ostrzegania
Regionalny System Ostrzegania
Przypomnijmy, że Regionalny System Ostrzegania (RSO) to jedyna w Polsce i jedna z niewielu na świecie multiplatformowa usługa informująca obywateli o lokalnych i ogólnopolskich zagrożeniach związanych z zagrożeniem życia lub mienia. Dzięki RSO obywatele mogą w szybki i łatwy sposób dotrzeć do informacji o zagrożeniach dla życia, zdrowia oraz mienia, a także do porad, jak postępować w sytuacjach kryzysowych.

Komunikaty i ostrzeżenia w RSO rozpowszechniane są elektronicznie w wielu postaciach:
• napisów DVB w programie TVP Regionalna, a od 1 lipca 2015 r. - we wszystkich programach na MUX-3,
• telegazety skojarzonej z programami na MUX-3 poza TVP Info oraz TVP Rozrywka,
• powiadomień aplikacji mobilnych dla telefonów komórkowych oraz tabletów dla systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows Phone) również w trybie push,
• informacji na Platformie Hybrydowej TVP,
• krótkich wiadomości tekstowych (sms) na telefony komórkowe - od 1 lipca 2015 r.

Komentarze (1 - 6 z 6)

A ostrzeżenia przed patrolami z suszarkami też będą?
 8  
Bez sensu te ostrzeżenia w DVB-T bo jeszcze wtedy muszę być przed TV i oglądać któryś z kanałów TVP.
 2  
Ja juz dostaje smsem RSO z Biedronki - ogonufka tylko 1,99. ;)
 5  
Super ja proszę o informacje kiedy będzie WIELKI TEST prowadzony przez P. Chylewską na ostatnim z tym chrypliwym głosem wyszła najfatalniej ze wszystkich.
 2  
Aplikacja ,,ostrzeżenia'' szybciej informuje o wypadkach korkach itp. w danym regionie niż RSO ,nawet z kilku godzinna różnicą.
 2  
odkąd TVP uruchomiła nadajniki doświetlające umożliwiające odbiór na przysłowiowym drucie - mam ciągłe problemy z odbiorem kanałów TVP. Sprawę badali z KRRiT i na tym sprawa umarła. Wszystkie paczki kanałów chodzą na 100% a TVP permamentny zanik sygnału mimo że mają tyle nadajników doświetlających. Jak zatem odbierać komunikaty.
 1