Łukasz Szewczyk01.07.2015 (13:16)1 komentarz

Nadchodzi amnezja cyfrowa - pamiętamy coraz mniej (raport)

Nowoczesne urządzenia cyfrowe służą nam nie tylko jako źródło dostępu do informacji (Internet), ale także do przechowywania danych - nawet tych najbardziej poufnych. Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab pokazuje, że ma to istotny wpływ na to, co i w jaki sposób zapamiętujemy oraz jakie konsekwencje może mieć utrata urządzenia wypełnionego prywatnymi informacjami.
cyberstalking
Obecnie aby wyszukać jakąkolwiek informację, wystarczy przesunąć palcem po ekranie smartfona. Nie powinno zatem dziwić, że przywiązanie do urządzeń cyfrowych jest procesem naturalnym. Coraz więcej ludzi otacza się wieloma numerami telefonów, adresami, posiada w kalendarzu wiele zadań i wydarzeń, nazw kont, haseł, numerów PIN itp. Nie sposób zapamiętać tych wszystkich informacji, nawet mimo najszczerszych chęci, ale jeśli ma się urządzenie z dostępem do internetu, wszystko jest w zasięgu ręki.
Kaspersky Lab przeprowadził globalne badanie w celu sprawdzenia, jak urządzenia cyfrowe i internet wpływają na sposób uzyskiwania i wykorzystywania informacji oraz jak użytkownicy chronią swój sprzęt (lub czy w ogóle to robią). Gdy przechowujemy informację na urządzeniu (np. telefonie), zachęcamy mózg do usunięcia jej z pamięci. Jeśli nie przywołujemy wspomnień, informacja stopniowo zaciera się, aż w końcu całkowicie zanika.

W trakcie badania ponad połowa ankietowanych dorosłych Europejczyków nie mogła przypomnieć sobie bez pomocy smartfonu numeru telefonu swojego dziecka lub do miejsca pracy. Około jedna trzecia nie pamiętała numeru telefonu partnera. 91% badanych Amerykanów przyznało, że wykorzystuje internet i urządzenia jako substytut swojej pamięci. Dla 79,5% badanych Europejczyków internet to uniwersalne źródło informacji, z którego korzystają niemal bez przerwy.

Amnezja cyfrowa - wykres 1 / Grafika: Kaspersky Lab Polska
Amnezja cyfrowa - wykres 1 / Grafika: Kaspersky Lab Polska
Wszystkie informacje, które kiedyś musieliśmy zapamiętać lub szukać ich w różnych miejscach, teraz można uzyskać za pomocą kilku kliknięć. Za wyborem takiego rozwiązania nie stoi jedynie wygoda, lecz także konieczność: 61% ankietowanych Europejczyków przyznało, że potrzebuje uzyskać odpowiedź niemal natychmiast i na odwiedzanie bibliotek czy czytanie książek po prostu nie ma czasu.

Amnezja cyfrowa - wykres 2 / Grafika: Kaspersky Lab Polska
Amnezja cyfrowa - wykres 2 / Grafika: Kaspersky Lab Polska
- Dla wielu z nas smartfony są wszechobecnym towarzyszem i w pewnym sensie stały się one dodatkiem do naszego mózgu. Warto jednak wiedzieć, że tak jak nasza głowa, smartfony i inne gadżety cyfrowe potrzebują odpowiedniej ochrony. Większość motocyklistów zakłada na głowę kask, jednak wciąż niewielu użytkowników chroni swoje urządzenia mobilne odpowiednią aplikacją bezpieczeństwa - powiedział Mateusz Murek, specjalista ds. bezpieczeństwa IT z Kaspersky Lab Polska.

Amnezja cyfrowa - wykres 3 / Grafika: Kaspersky Lab Polska
Amnezja cyfrowa - wykres 3 / Grafika: Kaspersky Lab Polska
Kaspersky Lab

Komentarze (1 - 1 z 1)

Co za brednie . A co w 19 i 20 mnieli piny puki nr kont etc i od tego mnieli lepszą pamięć ? No a wiedze brali z legend no że dzieci przynosi bóg ,. Ech paranoja
 2