Łukasz Szewczyk19.10.2015 (14:11)17 komentarzy

Internet o prędkości co najmniej 30 Mb/s w całej Polsce

Chcemy aby każdy obywatel w niedalekiej przyszłości miał możliwość korzystania z szybkiego internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s. - zapowiada minister Andrzej Halicki podczas konferencji prasowej dotyczącej m.in. ukończenia projektów regionalnych sieci i uruchomienia konkursów w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa.
Internet o prędkości co najmniej 30 Mb/s w całej Polsce
Minister przypomniał, że zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, możliwości dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s posiada obecnie ponad 53% gospodarstw domowych. Co oznacza, że jesteśmy obecnie na półmetku realizacji przez Polskę celów Europejskiej Agendy Cyfrowej w zakresie zapewnienia dostępu do tego szybkiego internetu wszystkim obywatelom. Liczba gospodarstw domowych z dostępem do internetu wrosła z poziomu 14% w 2003 roku do 75% w 2014 roku, przy czym odkąd rozpoczęto realizację perspektywy finansowej 2007 - 2013 wskaźnik ten wzrósł aż o 34%. To obrazuje jak wielkiego skoku cywilizacyjnego w zakresie zapewnienia możliwości dostępu do internetu dokonała Polska w ciągu ostatnich lat. - podkreślił minister Halicki.
Minister przedstawił także informacje na temat postępów w budowie regionalnych sieci szkieletowo - dystrybucyjnych (realizowanych w ramach regionalnych programów operacyjnych i Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w perspektywie finansowej 2007-2013). Od początku realizacji projektów zrealizowano ok. 29 tys. 451 km. Do wybudowania w dwóch ostatnich projektach pozostało zaledwie 480 km. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (październik 2014 - październik 2015) zrealizowano łącznie 19 tys. 110 km.

Podczas konferencji omówione zostały również zasady realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Stanisław Dąbek, Dyrektor Departamentu Telekomunikacji przypomniał, że w ramach ogłoszonego 30 września br. konkursu wyznaczono 230 obszarów konkursowych w całej Polsce, a łączna kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w tym konkursie wynosi ok. 600 mln zł. Zaznaczył także, że w pierwszym konkursie, przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą mogli składać wnioski o dofinansowanie od 2 listopada do 30 grudnia br.

Kolejny konkurs, tym razem dla większych obszarów zostanie ogłoszony w I połowie 2016 roku. Zgodnie z założeniami będą to obszary na których takie inwestycje nie powstałyby bez wsparcia publicznego. W 2016 roku planujemy uruchomić nawet 3,6 mld zł, tak aby jak najszybciej zapewnić dostęp do szybkiego internetu. - mówił minister Halicki, dodając, że kolejny konkurs będzie odbywał się na podobnych zasadach, obejmując jednak zdecydowanie więcej gospodarstw domowych - PO PC ma zapewnić objęcie zasięgiem sieci co najmniej 726 tys. gospodarstw domowych. Ważną zasadą jest neutralność technologiczna, a więc każda technologia spełniająca określone parametry będzie dopuszczalna. Premiować będziemy bardzo szybki internet, czyli powyżej 100 Mb/s.

Komentarze (1 - 10 z 17)

Się wzięli przed wyborami szkoda że nie będą w stanie dotrzymać obietnicy. Precz z PO!!!!
 21  
Gdyby tak kazdy polityk przed wyborami podpisal zobowiazanie o wprowadzeniu w zycie swoich pomyslow pod grozba kar wiezenia za poswiadczenie nieprawdy... Pewnie trzeba byloby tworzyc dla nich osobne wiezienia, bo miejsc by nie starczylo.
 19  
U mnie zamiast przy okazji remontu ulicy wymienić kable to mają nas w głębokim poważaniu (Orange), gdy tylko skończy mi się umowa to przechodzę na LTE gdzie jest taniej i szybciej a limity mi nie straszne.
 3  
obietnice wyborcze oby 25 nie udało sie im pokryc swoja partią całego kraju a ich predkosc to minimum 10 procent..ale na temat mam stacjonarny wyciaga 11 mbitow po podłaczeniu lte smiga od15 mbitowmax bylo 40 ale to w nocy,limity niby bez limitowe ale te 100 gigabajtow nie przekrocze kto ma zasieg lte to sie bardzej oplaca na dzien dziesiejszy kabel tak jak u mnie remontowany wiecej nie pojdzie.
 1  
Co im z tych kilometrów jak nie ma żadnej infrastruktury do dystrybucji dla Kowalskiego. Sztuka dla sztuki bo nikt wtedy o tym nie pomyślał.
 5  
Żałośni są,u operatorów ciężko żeby taka prędkość była a ci za darmo chcą....
 5  
Halicki prezentuje zwykły populistyczny bełkot.
UE dofinansowuje tę agendę. Sprawnie wymieniane są kable na światłowody....(również po wsiach) co z tego jak nie nadąza infrastruktura, ta oprócz kabli.
Może dojść do tego, ze środki unijne zostaną wstrzymane bo Polska nie dotrzyma terminów.
Tymczasem ow gostek zasłynął z "prawa" po bolszewicku i w trakcie aukcji UKE na bloki internetowe zmienił zasady rozporządzeniem.
Niewykluczone, że lexhalicki jeszcze nie raz przypomni o niekompetencji przypadkowego ministra od cyfryzacji.
Solorz (i inni) nie popuści okazji zedrzeć odszkodowania od państwa.
 5  
Powiedzcie to Neostradzie, która oferuje najniższą opcję "do 10 mb/s" a w tysiącach wsi i miasteczek realna prędkość to ledwo 2 Mb/s.
 9  
A mnie w pełni wystarcza 10 Mb.
 0  
A czy czegoś takiego już nie ma Polkomtel? Może to jeszcze nie jest 100%, ale 90%. A ich LTE, to jednak większa prędkość niż 30 Mbs.
 3