Łukasz Szewczyk31.03.2016 (13:50)5 komentarzy

Słupsk pracuje nad ponadmiejską ideą smart city

Słupsk chce budować nie tylko inteligentne miasto, lecz także inteligentny region. W ramach tego procesu zamierza integrować komunikację publiczną z innymi gminami. Planowana wspólna karta miejska ma ułatwiać zarówno komunikację w regionie i zakup biletów, jak i dostęp do urzędów, służby zdrowia i kultury.
Robert Biedroń
- Miasto to wulkan energii i pomysłów. Włodarze oczywiście mogą mieć jakieś plany, ale muszą podążać ciągle za zmianami technologicznymi i oczekiwaniami mieszkańców, które stale się zmieniają - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Robert Biedroń, prezydent Słupska. - Nie jesteśmy w stanie przy tak małym zaufaniu społecznym dzisiaj nadal integrować społeczeństwa bez długofalowej wizji.
Idea smart city to dla miast konieczność, przede wszystkim ze względu na dynamicznie rosnącą liczbę mieszkańców. Jak szacuje ONZ, dziś w miastach mieszka ponad połowa ludzi na świecie, co tydzień przenosi się do nich prawie milion osób. Za 30 lat mieszkańców miast będzie 6 mld. To rodzi duże wyzwania w obszarze budownictwa, transportu, służby zdrowia czy edukacji. Naczelnym założeniem smart city jest poprawa jakości życia mieszkańców.

Jak podkreśla Biedroń, dla Słupska ta idea jest niezwykle istotna, ale rozpatruje ją w szerszej kategorii, regionalnej.

- Zachęca nas do tego formuła Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, w ramach której gminy wraz z miejscowościami przewodnimi, stolicami, zaczynają myśleć o pewnych rozwiązaniach w szerszym kontekście, ponadgminnym - wyjaśnia prezydent Słupska. - Jako stolica Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego myślimy np. o integracji komunikacji publicznej. Nie chcemy tworzyć osobnej komunikacji dla Ustki i osobnej dla Słupska, ale ją zintegrować, także w ramach np. powiatu.

Jak wynika z przyjętej przez rząd koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju do 2030 roku Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) powinien być ciągłym przestrzennie układem osadniczym, złożonym z odrębnych administracyjnie jednostek i obejmować zwarty obszar oraz powiązaną z nim funkcjonalnie strefę zurbanizowaną. Administracyjnie tereny te mogą jednak obejmować gminy zarówno miejskie, wiejskie, jak i miejsko-wiejskie.

Miasto planuje szereg działań związanych zarówno z integracją komunikacji publicznej, jak i z rozbudową infrastruktury.

- Myślimy o wspólnej karcie miejskiej, która nie tylko służyłaby mieszkańcom do komunikacji i zakupu biletów, lecz także umożliwiała im pewne kwestie związane z urzędami, dostępem do kultury i służby zdrowia - zapowiada Robert Biedroń. - Planujemy również inwestycje infrastrukturalne związane z drogami, ścieżkami rowerowymi. To wszystko jest realizacją takiej ponadmiejskiej idei smart city - dodaje.

Jak podkreśla Biedroń, elementy smart city to również szybka informacja dla mieszkańców o spóźnieniach autobusów czy utrudnieniach na drogach, zinformatyzowana służba zdrowia, proekologiczne rozwiązania, a także inteligentne zarządzanie budżetem, np. tworzenie grup zakupowych z innymi samorządami.
Newseria

Komentarze (1 - 5 z 5)

"Idea smart city to dla miast konieczność, przede wszystkim ze względu na dynamicznie rosnącą liczbę mieszkańców."
Polsce ten problem nie grozi przez najbliższe lata, więc nie wiem o co to halo.
 2  
chciałbym,żeby prezydentem mojego miasta był Gej. Dlaczego? Dlatego,że byłoby to drugie najważniejsze miasto w Polsce!!!

To nie szydera piszę poważnie!! Słupsk świetnie się rozwija - ma świetną reklamę właśnie z powodu posiadanie prezydenta o takiej orientacji. Geje na prezydentów !!! By żyło się lepiej WSZYSTKIM ;D
 0  
@JohnyB: częściowo to prawda, miasto to jest częściej pokazywane w tv za sprawą jego prezydenta, tylko nie wiem czy o taką reklamę chodzi mieszkańcom.
Najczęściej pojawiają się materiały, że prezydentem jest gej lub, że zakazał np. wjazdu na teren miasta dla cyrków ze zwierzętami. A zatem ulubieniec lewicy.
Tylko co z tego skoro w gospodarce czy w ekonomiczno-inwestycyjnym rozwoju miasta jest cisza.
Liberalne obyczajowo media skupiają na nim uwagę ze względu, że jest gejem i wyznaje poglądy skrajnie lewicowe. A to jak zarządza miastem nie ma już dla nich żadnego znaczenia.
 1  
Gratulacje Panie Robercie. Tylko pozazdrościć takiego prezydenta. Czas pomyśleć nad paradami gejów i lesbijek. Skoro Słupsk tak bardzo jest europejski to może dobrze by było przeciwstawić się temu katolickiemu betonowi i zrobić w Słupsku taką imprezę na skalę nie tylko Polską ale europejską. Głęboko w to wierzymy.
 8  
Dlaczego my, Polacy, wciąż mamy problem z innymi niż heteroseksualna orientacjami seksualnymi w życiu publicznym? Pod artykułem 10 komentarzy, ale tak naprawdę żaden nie wniósł nic do tematu Smart City, zdążył natomiast przewinąć się szeroki wachlarz inwektyw.

Idea wspólnych biletów między miastami jest jak najbardziej OK, sam w łódzkiem korzystam z Biletu Aglomeracyjnego i jako studentowi bardzo ułatwia mi to życie.
 2