Łukasz Szewczyk22.04.2016 (20:25)22 komentarze

Koniec anonimowych telefonów "na kartę". Nowy pomysł rządu PiS

Pod nośnymi hasłami "walki z terroryzmem" PiS-owski rząd planuje wprowadzić nowe przepisy, które zwiększają możliwości kontroli obywateli przez państwo. Nadchodzi koniec ery anonimowości użytkowników telefonów "na kartę".
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt tzw ustawy terrorystycznej. Nowe propozycje uderzą w prawie 30 mln użytkowników telefonów "na kartę".
Nowa ustawa wprowadza obowiązek rejestrowania pre-paidowych kart SIM. To oznacza, że starterów "na kartę" nie będzie można kupić już anonimowo. Swoje dane (adres zameldowania czy numer dowodu) będzie trzeba podać już przy zakupie nowej karty SIM. Z kolei obecni użytkownicy anonimowych kart SIM będą mieli pół roku na obowiązkową rejestrację, w przeciwnym razie numer zostanie dezaktywowany.

Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Z medialnych informacji wynika, że rządzący planują, by zmiany obowiązywały już od czerwca 2016 roku.

Dodajmy, że na koniec 2015 roku w Polsce było aktywnych 56,2 mln kart SIM, z czego 48 proc. to karty pre-paid.

Komentarze (1 - 10 z 22)

Kolejny z du*y pomysł poyebańców z PISekty w celu inwigilacji obywateli.
Trzeba wykopać tych jełopów zanim całkiem zniszczą ten kraj.
 40  
Tak. Bo wszyscy kupujemy numer co 2 dni. Naprawdę straszny to problem i utrudni nam to życie.
 19  
I to jest w pewnym sensie manipulacja. Jeszcze nic nie jest pewne ale już o tym rozmawiamy...
 17  
Meneli nie brakuje w miastach Szemrani obywatele dzięki nim będą nadal anonimowi , bo zakupią na ich dane :)
 10  
Zwykły człowiek zarejestruje a mafiozi i pisowscy politycy dadzą menelowi na flaszkę "dykty" a ten na siebie kupi całe kilogramy kart SIM i co to da tym "prawym i sprawiedliwym"?
 21  
Ten portal się stacza. Łukaszu Szewczyk, w d*pie mam Pana poglądy polityczne. Nie po to odwiedzam ten portal. Kolejny artykuł, w którym lakonicznie piszesz Pan PiS-owski rząd. Ciekawe, czy byłby Pan równy i napisałby również PO-wski rząd.
 12  
Najbardziej to uderzy w Platformę Donosicielską bo trudniej będzie pisać anonimowe doniesienia do UE i prokuratury. A na poważnie to powstanie rynek słupów rejestrujących telefony na kartę. Terrorystom i zorganizowanej przestępczości wiele to życia nie utrudni. Niestety zgodne z ogólnoświatową tendencją inwigilacyjną, w wielu krajach takie przepisy już obowiązują i o tym chciałbym też przeczytać w rzetelnym artykule dziennikarskim.
 15  
Zawsze będzie można powiedzieć "zgubiłem" i co wtedy, jeżeli ktoś go użyje w złym celu ? Pewnie jeszcze będzie trzeba zgłosić na piśmie, że zgubiło się.... eeh PARANOJA
 2  
obowiązkowo tylko telefony w naszej rodzinie u rydzyka reszta zakaz na kartę . ta czarna menda zawsze zyska .
 7  
No to sieci komórkowe nie nastukają sobie liczbę użytkowników, bo na tą chwile dawaj ą startery jak z rękawa by tylko był aktywny.. po tym już nie będzie rozdawanie starterów na prawo i lewo.
 7