Łukasz Szewczyk25.10.2016 (12:18)3 komentarze

Polska Cyfrowa od 2019 roku. Powstanie e-dowód

Jest szansa, że każdy obywatel będzie miał dostęp do cyfrowej Polski od 2019 roku - zapewniają przedstawiciele PWPW, Poczty Polskiej i PPUC - Envelo, którzy podpisali porozumienie o współpracy. Celem jest pełna cyfryzacja kluczowych usług publicznych i jak najszybsze przejście od "Polski papierowej do cyfrowej".
Polska Cyfrowa od 2019 roku. Powstanie e-dowód
Współpraca spółek nie startuje od zera, gdyż cyfrowa Platforma Envelo, stworzona przez spółkę PPUC, korzysta z infrastruktury dostarczonej przez PWPW do świadczenia bezpiecznych usług komunikacji. Dzięki zaawansowanej technologicznie Platformie Envelo Grupa Poczty Polskiej stała się strategicznym partnerem państwa na rynku elektronicznych doręczeń oraz tak zwanej skrzynki dla obywatela.
- Są duże szanse, że od 2019 roku "każdy kto ma komputer i czytnik, który kosztuje mniej więcej tyle co myszka komputerowa, będzie mógł bezpiecznie skorzystać ze wszystkiego, co państwo mu oferuje jeśli chodzi o e-usługi - mówi Robert Malicki z Zarządu PWPW S.A. - Oprócz tego w każdym urzędzie czy placówce służby zdrowia posługiwanie się tym dowodem powinno znacznie przyspieszyć operacje urzędowe - dodaje.

Dzięki PWPW współpraca z PP i PPUC - Envelo będzie rozszerzana o obszary związane z identyfikacją obywateli. W tym także w zakresie dostarczania pracownikom i partnerom grupy spółek Poczty Polskiej oraz jej klientom indywidualnym takich usług certyfikacyjnych jak kwalifikowany podpis elektroniczny, kwalifikowany znacznik czasu oraz niekwalifikowany podpis elektroniczny.

PWPW gotowa jest produkować i personalizować karty płatnicze na zamówienie spółek Grupy Poczty Polskiej.

W ramach współpracy zaoferowane zostały legitymacje korporacyjne z możliwością zainstalowania podpisu kwalifikowanego oraz innych funkcjonalności dla pracowników Poczty Polskiej. Legitymacje będą posiadać szereg zabezpieczeń przed fałszowaniem i pełnić nie tylko funkcje identyfikacyjne, dostępowe czy poświadczające uprawnienia użytkowników, ale również funkcję prestiżową, wyróżniającą posiadaczy legitymacji spośród innych grup zawodowych.

Strony porozumienia zapowiedziały powołanie wspólnych zespołów zadaniowych, które zajmą się zdefiniowaniem, a następnie rozwijaniem wspólnie podejmowanych inicjatyw. Będą także szukać nowych możliwości biznesowych.
Centrum Prasowe PAP

Komentarze (1 - 3 z 3)

A potem nam wszystkim wszczepią czipy i będziemy posłuszni do końca.
 10  
Będą się nazywać cziPiSy ;)
 8  
od ilu lat mamy XXI wiek? a ja wciąż muszę chodzić z dowodem i prawkiem bo policjant nie potrafi nic sprawdzić. Z bankowości internetowej korzystamy od dobrych 15 lat, logowanie, przelewy, kredyty, wszystko przez internet, a nie potrafią zrobić platformy do głosowania w wyborach parlamentarnych, prezydenckich czy jakichkolwiek. Muszę przejeżdżać pół polski, by móc zagłosować, albo latać po urzędach, żeby zapewnić sobie możliwość oddania głosu. Kiedy oni tam na górze w końcu się ogarną. A może wygodniej im kiedy nikt nie może dojść w prawdziwych wyników???
 2