Łukasz Szewczyk07.11.2016 (16:35)6 komentarzy

TV Światłowodowa: Nowe kanały TV, aplikacje, treści lokalne, dekodery, ePVR, Unicast

Za nami Kongres Telewizji Światłowodowej podczas którego operator zaprezentował wiele nowości. Wśród nich m.in. nowe aplikacje na dekoderze, kanały sportowe, treści lokalne, nagrywarka ePVR oraz technologia Unicast, która umożliwia dostarczanie treści na żądanie.
Dekoder eBOX M15
Tegoroczny Kongres Telewizji Światłowodowej, który poświęcony był tematyce rozwoju i popularyzacji interaktywnej telewizji IPTV na polskim rynku, przyciągnął liczne grono przedstawicieli branży oraz nadawców. Reprezentanci firm związanych z sektorem "Pay TV" dyskutowali podczas tego wydarzenia, jak zaoferować klientom najbardziej atrakcyjną formę telewizyjnej oraz internetowej rozrywki. Kluczowym wydarzeniem kongresu było zaprezentowanie nowości uzupełniających ofertę Telewizji Światłowodowej. Już wkrótce abonenci zyskają dostęp do nowych funkcjonalności oraz treści.
Przełom na rynku usług IPTV
Jedną z największych niespodzianek okazało się ujawnienie tajemnicy, która kryła się za mottem tegorocznego kongresu - "Świetlny Przełom" na rynku IPTV. Dwie konkurujące ze sobą do tej pory firmy - EVIO i Korbank - ogłosiły rozpoczęcie współpracy w zakresie dystrybucji dekoderów Korbox oraz współdziałania przy tworzeniu nowoczesnych rozwiązań IPTV. Firma EVIO poszerza zatem swoją ofertę o dekodery produkowane przez Korbank. Porozumienie dotyczy również rozwoju oprogramowania dekoderów, które dzięki programistom EVIO i Korbank zyska jeszcze więcej przydatnych funkcjonalności.

-Jeśli chodzi o ofertę IPTV to Telewizja Światłowodowa i oferowana przez Korbank platforma Avios będą nadal konkurentami, niemniej znaleźliśmy pole do porozumienia. Zakłada ono także współpracę technologiczną - nasze działy związane z rozwojem będą się wymieniać doświadczeniami przy rozbudowywaniu produktów i wspólnie nad nimi pracować - mówi Mariusz Filipiak, prezes zarządu EVIO Polska.

Unicast w Telewizji Światłowodowej
Unicast w Telewizji Światłowodowej
Streaming w modelu Unicast
Firma EVIO Polska ogłosiła, że dystrybuowana przez nią usługa Telewizji Światłowodowej, oprócz standardowych multicastów, dostępna jest już również w oparciu o transmisję unicastową. Ten rodzaj dystrybucji sygnału zapewnia korzyści zarówno operatorom jak też użytkownikom końcowym, którzy będą mogli cieszyć się z nowych usług dodatkowych, związanych z nagrywaniem treści (Catchup TV, ePVR). W ciągu niespełna doby od rozpoczęcia testów nowego rozwiązania kilkunastu operatorów zgłosiło zainteresowanie wprowadzeniem transmisji unicastowej do swoich sieci.

-Unicast jest technologią, która pozwoli nam na zaproponowanie Telewizji Światłowodowej operatorom sceptycznie nastawionym do technologii multicastowej. Lista zalet tego rozwiązania jest długa, a co najważniejsze korzyści z jego wdrożenia odczują zarówno nasi partnerzy, operatorzy ISP, jak też ich klienci. Wielu usługodawców zgłaszało nam zapotrzebowanie na możliwość dostarczania treści on-demand oraz interaktywnych usług dodatkowych. Dzięki unicastowej dystrybucji sygnału możemy teraz spełnić oczekiwania coraz większej grupy miłośników cyfrowej rozrywki, którzy pragną mieć większy wpływ na dobór treści i sposób ich konsumowania - powiedział Mariusz Filipiak, prezes zarządu EVIO Polska.

Już wkrótce partnerzy EVIO będą mogli swobodnie wybierać, czy wdrożyć w swojej sieci usługę bazującą na transmisji unicastowej, multicastowej, czy też korzystać jednocześnie z obydwu modeli dystrybucji sygnału.

Kanały Eleven w TV Światłowodowej
Kanały Eleven w TV Światłowodowej
Kanały Eleven i Eleven Sports w ofercie Telewizji Światłowodowej
EVIO Polska oraz Eleven Sports Network nawiązały współpracę, dzięki której kanały Eleven i Eleven Sports zostaną udostępnione abonentom Telewizji Światłowodowej. Z początkiem grudnia 2016 roku wszyscy abonenci bez względu na posiadany pakiet będą mogli przez dwa miesiące cieszyć się ofertą Eleven i Eleven Sports. Później kanały włączone zostaną do regularnej oferty.

Nowe kanały wzbogacą ofertę sportową Telewizji Światłowodowej, która urośnie do 26 pozycji. Przez siedem dni w tygodniu, dwadzieścia cztery godziny na dobę Eleven i Eleven Sports pokazują najciekawsze wydarzenia sportowe na żywo, w tym mecze lig europejskich, pucharów oraz eliminacyjne. Wśród popularnych dyscyplin transmitowane są także wyścigi Formuły 1, tenis, piłka ręczna, koszykówka, futbol amerykański, żużel oraz sporty walki.

Treści lokalne Unicast w Telewizji Światłowodowej
Treści lokalne Unicast w Telewizji Światłowodowej
Więcej treści lokalnych
Dzięki multimedialnym funkcjom dekodera eBOX M15, oraz oddolnej inicjatywie operatorów współpracujących z EVIO, od początku listopada br. udostępniona została aplikacja "TV Lokalna". Pozwala ona rozszerzyć ofertę o kanały lokalne, które bazują na treściach tworzonych przez nadawców i udostępnianych jako streaming w Internecie.

- Dostępność treści lokalnych ma coraz większe znaczenie przy wyborze dostawcy usługi telewizyjnej. Jesteśmy dumni z uruchomienia aplikacji, dzięki której nie tylko programy regionalne, ale praktycznie każdy kanał produkowany w Internecie może już teraz dotrzeć bezpośrednio do abonentów Telewizji Światłowodowej - powiedział Jakub Kucharzewski, Pełnomocnik Zarządu ds. rozwoju i innowacji w EVIO Polska.

Nowe aplikacje od ZIBRA Technologies na dekoderze eBOX M15
Nowe aplikacje od ZIBRA Technologies na dekoderze eBOX M15
Nowe aplikacje na dekoderze eBOX M15
Współpraca EVIO Polska z ZIBRA Technologies zaowocowała uruchomieniem na dekoderach eBOX M15 dwóch nowych aplikacji. Umożliwiają one dostęp do kanałów radiowych znanych z usługi RMF ON, a także do aktualnej prognozy pogody dla Polski. Są to pierwsze aplikacje z bogatego portfolio Zibra Technologies, a uruchomienie kolejnych planowane jest niebawem. Aplikacje dostępne są z poziomu ekranu startowego, dzięki czemu korzystanie z nich jest łatwe i intuicyjne.

- Współpraca z EVIO umożliwia nam zaproponowanie polskiemu odbiorcy nowej jakości usług interaktywnych. Ponieważ w obecnych czasach połączenie świata Internetu i telewizji w jednym urządzeniu staje się naturalnym rozwiązaniem, wspólnie stawiamy sobie za cel wykorzystanie tej możliwości. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że Polacy są wymagającymi użytkownikami. Jesteśmy jednak przekonani, że wspólnie z EVIO zaintrygujemy ich i zaangażujemy w nową formę rozrywki - powiedział Michał Wiśniewski, prezes zarządu ZIBRA Technologies.

Nagrywarka ePVR w Telewizji Światłowodowej
Nagrywarka ePVR w Telewizji Światłowodowej
ePVR - osobista nagrywarka
Do usługi Catchup TV, która miała niedawno swoją premierę, EVIO dołącza teraz ePVR, czyli usługę domowej nagrywarki. Dostęp do niej uzyskują już teraz wszyscy użytkownicy dekodera eBOX M15. Do końca stycznia 2017 roku (w okresie testowym) korzystanie z usługi ePVR będzie bezpłatne. Dzięki nowej funkcjonalności możliwe stało się nagrywanie bieżącej audycji oraz planowanie nagrań z poziomu przewodnika po programach. W kolejnych miesiącach usługa zostanie rozbudowana o możliwość pauzowania i start over (pozwala obejrzeć trwającą już audycję od momentu jej rozpoczęcia). Po okresie testowym usługa ePVR będzie dostępna w ramach abonamentu, którego wysokość uzależniona będzie od ilości godzin zarezerwowanych na prywatne nagrania.

Komentarze (1 - 6 z 6)

Te światłowody są jak jeti. Każdy o nich słyszał, ale mało kto widział. Mieszkam w centrum Wrocławia i jedyne co tu jest, to stare, sparciałe kable telefoniczne.
 9  
Powiem Ci że (co zrozumiałe) Yeti we Wrocławiu czuł by się nieswojo,dlatego łatwiej spotkać go na terenach wiejskich-podobnie jak światłowód :)
U mnie to ustrojstwo w domu się zagnieździło i buszuje niemiłosiernie,net dosłownie pożera choć gadzina ledwie średnich gabarytów bo zaledwie 100Mb/s ale można to podnieść (narazie) x3 ;)
 1  
Żeby to była jakaś rewolucja to nie powiem. Ponadto płatność za PVR jest delikatnie mówiąc NIEPOROZUMIENIEM! Oprócz tego artykuł jest pełen bełkotu który nikomu nic nie mówi!
 2  
i tak UPC jest najlepsze
 0  
Ja obecnie korzystam z 50Mb/s z telewizją na światłowodzie, jak dla mnie Boomba!
ps. Suczek, to chyba nie masz Netii w bloku ze światłowodem.. ;P
 1  
Nie wszyscy mają dostęp do UPC czy vectry albo Orange Ja mieszkam na wsi chciałem OTANGE SWIATLOWÓD 1GB/S TO POWIEDZIELI mi dobiero za dwa lata
 0