Łukasz Szewczyk14.12.2016 (16:34)7 komentarzy

ZIPSEE: Polacy kupują radioodbiorniki w starej technologii

W ciągu 2016 roku niemal dwukrotnie wzrosła sprzedaż radioodbiorników cyfrowych w Polsce. Jednak część z zakupionego przez Polaków sprzętu, choć teoretycznie jest cyfrowa, to w praktyce nie pozwala na odbiór sygnału radiowego w technologii DAB+, w której nadają nadawcy.
ZIPSEE "Cyfrowa Polska"
Jak wynika z danych przedstawionych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w okresie od stycznia do września br. w Polsce sprzedano w sumie 15,1 tys. cyfrowych radioodbiorników. W analogicznym okresie 2015 r. ich liczba sprzedaży sięgała tylko 8,7 tys. A od początku cyfryzacji radia w naszym kraju, czyli od 2013 r. sprzedano w sumie 42 tys. sztuk takiego sprzętu -- szacuje KRRiT.
Wzrost zainteresowania cyfrowymi radioodbiornikami obserwują także sami producenci. -- Sprzedaż tego typu odbiorników systematycznie rośnie i to pomimo tego, że dostęp do radia cyfrowego w Polsce jest wciąż ograniczony tylko do dużych ośrodków miejskich. Także oferta programowa jest jeszcze uboga. Swoje programy w technologii cyfrowej nadaje jedynie Polskie Radio, inni nadawcy do tej pory się na to nie zdecydowali -- zauważa Michał Kanownik z ZIPSEE "Cyfrowa Polska", organizacji zrzeszającej największych przedsiębiorców branży elektronicznej. Skąd zatem taki przyrost? W opinii prezesa ZIPSEE "Cyfrowa Polska" to naturalna konsekwencja postępu technologicznego. -- Decydują zachowania konsumenckie. Polacy coraz częściej wymieniają stary sprzęt elektroniczny na nowy. A ten zazwyczaj jest już wyposażony w nowoczesną technologię - twierdzi Michał Kanownik.

To, co jednak - w jego opinii - jest niepokojące to fakt, że nie wszyscy konsumenci, ale i co ważne - sprzedawcy, są do końca świadomi tego, jaki rodzaj sprzętu potrzebny jest do tego, by odbierać cyfrowe radio na terenie Polski. Z danych KRRiT wynika, że 10 proc. zakupionych radioodbiorników w mijającym roku wyposażonych było w starszą technologię cyfrową - DAB. Tymczasem, aby odbierać cyfrowe rozgłośnie nadające na terenie naszego kraju potrzebny jest odbiornik pracujący w nowszej technologii - DAB+. - Niezbędne są w tym zakresie działania edukacyjne prowadzone przez administrację publiczną. Takie, które wyjaśnią, jakie wymagania techniczne potrzebne są do odbioru cyfrowego radia - podkreśla prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska". Kanownik przypomina, że taką kampanię przeprowadzono np. w kwestii cyfryzacji polskiej telewizji.

Jego zdaniem, by przyśpieszyć cyfryzację radia w Polsce, rząd powinien zdecydować się na wyznaczenie daty granicznej do przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy. - W ten sposób ten proces nie byłby tak przewlekły i następował ewolucyjnie i dużo sprawniej niż dzieje się to obecnie. W przypadku cyfryzacji naziemnej telewizji w Polsce to się sprawdziło - zauważa Kanownik.

Komentarze (1 - 7 z 7)

Nazywajmy rzeczy po imieniu, ludzie zwyczajnie zostają oszukani ! w sklepach RTV a w szczególności osoby starsze które nie znają szczegółów technologicznych.
Andrzej_JANusz_i_Grazia 14.12.2016 (16:40:44)
 9  
Powinien być wymóg oznaczania sprzętu zgodności z dab+ ... tak jak wprowadzono z fvb-t. Powinna być ustalona data wyłączenia fm nawet odległa np.2030 i wtedy opis w sklepie: na tym radia po tej dacie nie odbierzesz. I klient świadomie wybiera
 4  
"(...) nie pozwala na odbiór sygnału radiowego w technologii DAB+, w której nadają nadawcy..." - jacy nadawcy ????? tylko Polskie Radio przystąpiło do emisji w DAB+, żadna komercyjna stacja Polska (a te są najczęściej wybierane przez słuchaczy) NIE NADAJE JESZCZE W DAB+, brak jest też określenia terminu tzw. "Switch Off" jak to miało miejsce w przypadku TV analogowej.
Dopóki niezależni nadawcy nie zaczną gremialnie nadawać w systemie cyfrowym nikt nie będzie masowo kupował odbiorników DAB.
 4  
Dokładnie. Bo długotrwałe nadawanie w fm i dab+ to duże koszty. A przejście na dab+ zwiększy ilość stacji i podział przychodów z reklam i chyba tego najbardziej boją się stacje prywatne.
 1  
W tej chwili - XII 2016 - szanse na dołączenie poważnych stacji komercyjnych do DAB+ są ZEROWE. Alians rozgłośni jest sformalizowany i przed organami państwowymi reprezentuje je RMF. To kompletny mit jakoby DAB+ był lepszy niż tradycyjne FM. Nie warto zatem wydawać kasy tylko po to, by usłyszeć propagandę pisowską jeszcze cyfrowo.
 3  
Piotolenie jak z telewizja naziemną. Najpierw powiedzieli że wystarczy jedna antena do odbioru. Ludzie pozdejmowali i teraz mają problem z mux 8. Kto ma antenę z dolnym i górnym pasmem nie ma problemu.
 3  
Ten cały DAB+ praktycznie nie wnosi nic dla słuchaczy. Wprowadzając TV DVB=T widzowie uzyskali dostęp do kilkudziesięciu kanałów TV, obraz w jakości HD, dźwięk DD itd., a w przypadku DAB+ uzyskają kilka stacji więcej (pod warunkiem, że znajdą się chętni nadawcy w co wątpię) i nic poza tym
 1