Łukasz Szewczyk14.10.2017 (14:54)7 komentarzy

Szybki internet w każdym zakątku Europy? Miasta i regiony łączą siły.

Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów zainicjowały dziś wspólną platformę, która ma przyczynić się do tego, by szybkie sieci szerokopasmowe dotarły do wszystkich regionów Europy, w tym także do obszarów wiejskich i słabo zaludnionych, gdzie rozwój jest niedostatecznie stymulowany przez siły rynkowe.
Szybki internet w każdym zakątku Europy? Miasta i regiony łączą siły.
Nowa platforma ma przyczyniać się do wdrażania szybszych, lepszych i trwałych łączy szerokopasmowych we wszystkich regionach Europy, tym samym działając na rzecz wyeliminowania przepaści cyfrowej ze względu na położenie geograficzne lub niedoskonałość rynku. Dyskutowane zagadnienia obejmowały: zarządzanie, warianty dotyczące polityki i technologii, ramy regulacyjne i możliwości finansowania. Na posiedzeniu inauguracyjnym, które odbyło się w Brukseli, szczególną uwagę poświęcono inicjatywie WiFi4EU, której celem jest zapewnienie bezpłatnej łączności bezprzewodowej w miejscach publicznych w całej Europie.
- Bardzo szybkie łącza szerokopasmowe stanowią kamień węgielny jednolitego rynku cyfrowego UE i podstawowy warunek konkurencyjności w skali globalnej, np. na polu handlu elektronicznego. Platforma powinna ulepszyć współpracę między Komisją Europejską, władzami lokalnymi i regionalnymi, ekspertami i różnymi zainteresowanymi podmiotami, umożliwiając określenie przeszkód dla inwestycji w rozwój sieci szerokopasmowych oraz pozwalając na opracowanie możliwości finansowania za pomocą programów unijnych i innowacyjnych partnerstw publiczno-prywatnych - mówi Karl-Heinz Lambertz, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

- Dostęp do szerokopasmowej łączności uda się zapewnić tylko wtedy, gdy w pełni zaangażowane zostaną lokalne społeczności. Musimy włączyć regiony, aby uzmysłowić sobie, jakie są ich faktyczne potrzeby inwestycyjne. Musimy zrozumieć, z jakimi przeszkodami się borykają i jak my w Komisji możemy im pomóc w ich pokonywaniu. Tworzona wespół z Europejskim Komitetem Regionów platforma na rzecz sieci szerokopasmowych posłuży decydentom politycznym jako kopalnia cennych i rzetelnych informacji na temat realiów w terenie, a także zapewni oddolny proces kształtowania polityki, który uczyni europejskie regiony współodpowiedzialnymi za rozwój łączy na ich terenie - dodaje Mariya Gabriel, komisarz UE do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.

Platforma ustanawia regularny dialog polityczny między Komisją Europejską i Europejskim Komitetem Regionów. Uczestnicy, wśród których jest 12 członków Europejskiego Komitetu Regionów, będą się spotykali dwa razy do roku, aby dyskutować o zagadnieniach związanych z rozwojem sieci szerokopasmowych: polityce i zarządzaniu, wariantach dotyczących technologii, źródłach finansowania, ramach regulacyjnych.

Na spotkaniu był także Adam Banaszak (PL/ECR), Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który przypomniał, że na wielu terenach wiejskich w Polsce ciągle brakuje nie tylko szerokopasmowego internetu, ale nawet zasięgu sieci komórkowych. - Publiczne jednostki ze względu na niezbędne formalne procedury nie są w stanie dostarczyć produktu, który byłby wystarczająco nowoczesny zaś duże firmy nie są zainteresowane rozproszonym, małym rynkiem na wsi. Jedynym wyjściem jest stworzenie prostych narzędzi finansowania, dzięki którym małe ośrodki przy wykorzystaniu potencjału prywatnych, lokalnych firm lub partnerstw publiczno-prywatnych będą w stanie rozwiązać ten problem - stwierdził Banaszak.

Przyjęto także opinię w sprawie budowania europejskiej gospodarki opartej na danych, w której wniesiono, by Komisja wsparła władze lokalne i regionalne, priorytetowo traktując wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na infrastrukturę cyfrową we wszystkich europejskich regionach. W dokumencie wskazano też na to, że zestawianie danych niesie ze sobą ogromny potencjał dla władz lokalnych i regionalnych oraz przedsiębiorstw w różnych dziedzinach, od zdrowia i środowiska, przez bezpieczeństwo żywnościowe, sprawy dotyczące klimatu i efektywne gospodarowanie zasobami, po energię, inteligentne systemy transportowe oraz inteligentne miasta i regiony.
Komisja Europejska

Komentarze (1 - 7 z 7)

srały muchy i donek będzie wiosna
POgromca KOdfidentów i innych POmatołów 14.10.2017 (19:09:01)
 7  
Nawet Beata departament ds. cyberprzestrzeni powołała. Na czele stanie wybitny specjalista pis Paweł Szefernaker.
 1  
Mam teraz w Sferii, jest w całej Polsce od niedawana i wszystko jest OK a przy tym normalni łopatologicznie podane.
 3  
Mam teraz w Sferii, jest w całej Polsce od niedawana i wszystko jest OK a przy tym normalni łopatologicznie podane.
..... co "jest w całej Polsce od niedawna" ? :)
 4  
"Dostęp do szerokopasmowej łączności uda się zapewnić tylko wtedy, gdy w pełni zaangażowane zostaną lokalne społeczności."
----------
To jest demagogia.
Mogę dać wiele kontrprzykładów, że pełne zaangażowanie lokalnych społeczności w jakiejś sprawie jest bez znaczenia.
---------
Przykład:
Trudno uznać, że jakiekolwiek zaangażowanie lokalnych społeczności ma wpływ na istnienie szerokopasmowego internetu satelitarnego.
 0  
jedyne obejrzenie możliwe filmu to pobieranie od pólnocy do 9 rano filmów i seriali bo z netflixa itp nie możliwe bo internet limitowany mobilny - najlepszy w mojej wiosce [by to pobrane co noc z chomika by było co oglądać w dzień] , z netflixa itp nie możliwe ,nawet żeby było co na chomiku a nie ma - tylko 5% tego , mam nc go hbo canaly+,w nc+ I NIGDY WIĘCEJ TEGO GÓWNA premium najlepsze filmy prezentowane skoczyło się dwa lata temu teraz te nc go hbo go tv hbo tv canal+ łocznie są warte 3 zł miesięcznie z netflixa a z 1 Mb szybkoscio netu mojego - hd redy oglądać możliwe jest godzine dziennie bo te cholerne limity i wolne gówno co za postęp kiedy to się zmieni , na chomika wydaje co miesiąc 130 zł bo tyle kosztuje 100 GB [ bez ograniczenia czasowego i możliwość pobrania trochę więcej GB - i kilka filmów mam na miesiąc i kilkanaście odcinków z seriali , po zatem tylko nagrywanie z tv seriali i filmów i oglądanie na komputerze by ominąć każdy odcinek serialu - 20 minutowego i filmów , oglądanie moich filmów z telewizji zajmuje mi 4 godz na dobę a tradycyjne oglądanie zajmuje 50 % dużej i szkoda nerwów bo oglądanie zwiastunów i reklam dziesiąty raz na dobę każdego wyprowadzi z równowagi , kto korzysta np pow 3 godz dziennie z tv z reklamami i zwiastunami i jest zadowolony - to jest wielki by w gościa nawet pierdyknął gaz i nasrali mu na łeb i trafił na rok do pudła to by też był pewnie z tego zadowolony jak wygrana 10 milinów zł ''bo przecież może być gorzej np jak w Korei Północnej HA ha ha ;) ilu ludzi z was wytoczy walkę przeciw reklamom w trakcie filmu ' i programu w płatnych tv
 0  
Jak Polkomtel pokazał, że można zrobić fajną sieć LTE na cały kraj, to znak, że dobrą sieć można zbudować. Inni operatorzy też takie wybudowali, i to jest znak, kto tu wyznacza kierunki.
 0