Łukasz Szewczyk26.01.2018 (11:00)7 komentarzy

Producenci telewizorów stawiają na sztuczną inteligencję i asystentów głosowych

W marcu 2018 roku na rynek ma trafić nowa linia telewizorów LG OLED, oferujących rozdzielczość 4K i technologię ThinQ. Technologia AI oraz asystenci głosowi to przyszłość rynku telewizorów. Niestety, w Polsce część funkcji z najnowszej linii telewizorów OLED 4K nie będzie dostępna ze względu na brak obsługi języka polskiego.
LG OLED
Linia nowych telewizorów LG OLED C8 składa się z modeli o przekątnej ekranu 55, 65 oraz 77 cali. Wszystkie wyposażone są w nowy, inteligentny procesor Alpha9. Układ ma zapewnić nową jakość obrazu niezależnie od jego źródła - jakość 4K będzie można uzyskać nawet z kablówki. Co więcej, dzięki technologii High Frame Rate odtworzy nawet 120 klatek na sekundę (obecnie standardem jest 60 kl./s).
- Niezależnie od tego, czy oglądamy telewizję z kablówki, satelity czy nawet anteny naziemnej, dzięki temu procesorowi podniesiemy jakość obrazu do rozdzielczości samego telewizora, czyli do natywnego 4K. Pracować będzie na to bardzo dużo systemów działających w tle. Dzięki nim uzyskamy płynniejsze przejścia tonalne, jeszcze bardziej wyraziste szczegóły oglądanego obrazu, a także dużo lepszą ostrość i głębię - zapewnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Wiesław Kowalczyk z LG Electronics Polska.

Nowy inteligentny chip LG zawiera także elementy sztucznej inteligencji. Telewizor będzie można kontrolować głosem - wyposażony jest w Asystenta Google i kompatybilny jest z głośnikiem Amazon Echo. Niestety, oba nie są na razie dostępne w polskiej wersji językowej.

- Sztuczna inteligencja w telewizorze jest chociażby po to, żeby można było o wiele łatwiej nim sterować i wchodzić w interakcje. Będziemy mogli dowiedzieć się od niego, jaka jest pogoda albo czegoś o programie, który oglądamy, wyszukać filmy z danym aktorem czy przejrzeć zdjęcia na dysku Google. Musimy poczekać do polskiej premiery, żeby zobaczyć, które z tych funkcjonalności będą dostępne na rynku polskim - mówi Wiesław Kowalczyk.

Włączenie telewizora w system inteligentnego domu pozwoli nam na zarządzanie gospodarstwem domowym sprzed telewizora. Stanie się tak, jeżeli reszta urządzeń będzie kompatybilna z technologią ThinQ. Aktualnie w ofercie LG znajduje się lodówka, zmywarka, pralka i piekarnik, wspierające tę technologię i komunikujące się ze sobą za pomocą łączności Wi-Fi.

- Z telewizora będziemy mogli zobaczyć, co mamy w lodówce, albo powiedzieć za jego pośrednictwem, żeby nasza pralka wyprała rzeczy o danej godzinie. Gdy pralka skończy prać, my oglądając film i siedząc w dużym pokoju, dostaniemy powiadomienie na telewizorze - tłumaczy ekspert.

Na razie nie jest znana cena nowego modelu telewizora od LG, ale można przypuszczać, że będzie ona oscylowała początkowo wokół kwoty 10 tys. złotych. 55-calowy model C7 obecnie kosztuje około 8000 zł.

Według analityków Grand View Research wartość rynku Smart TV w 2025 roku wyniesie niemal 300 mld dol. W 2018 r. sprzedanych zostanie 114 mln tego typu telewizorów.
Newseria

Komentarze (1 - 7 z 7)

dobrze w polsce nie dziala full hd a oni mówia o 4k i 8k. tylko po co mi te tv oled 4k zeby ogladac trudne sprawy czy policjantów?
 10  
Do gier konsolowych.
 6  
ja zaś używam Smart TV do oglądania w sieci, mało co włączam nc+, szkoda tylko że jak wyżej ciężko u nas z dobrą jakością FHD jak i i dobrą infrastrukturą internetową
 4  
Mi tam takie cuda jak sztuczna inteligencja nie są potrzebne w telewizorze. Ambilight, Android TV, obraz jak żyleta. Dziękuję :)
 2  
Ja oglądam na tv tylko Trwam i kanały z logo TVP? Z moją rodziną i całą parafią oglądamy tylko prawdziwe, polskie i patriotyczne kanały jak TVP Info, które podają 100% prawdziwe informacje albo Trwam TV, w której występują prawdziwi Polacy a nie te żydy. Na dodatek można na tym zarobić podpinając się pod dekoder Netii by zwiększyć oglądalność telewizji pana Kurskiego.
Ja i moja rodzina na tym zarabia, bo partia nam za to płaci.
Gorąco zachęcam do wstępowania do PiS.
Każdy wpis sygnowany moim nickiem poniżej będzie pisany przez moich psychofanów, który lista poniżej.
________________________________________________________________________

Spójrz na moich psychofanów!!! Właśnie tak wygląda przewlekły ból d. =)

 0  
Gry przez wielu uważane są za zło wcielone więc takim nie wytłumaczysz ,że takie telewizory z konsolą XBOX ONE X czy PS4 Pro to prawdziwa przyjemność dla oczu.
Jednak to są tylko stany przejściowe ponieważ dzisiejsza technologia produkcji jeszcze nie pozwala na pokazanie jeszcze lepiej wyglądających gier a to wszystko może ruszyć po wprowadzeniu konsol nowej generacji.Wszystko jest uwarunkowane oczekiwaniem na pełną dostępność procesu produkcji 7nm ale przez te dwa lata wiele się wyjaśni.
My wystarczy fakt ,że taki SAMSUNG już ma dostępny procesor obrazu AI , który w locie będzie z niskiej jakości sygnału tworzył obraz zbliżony do rozdzielczości 8k.No właśnie i tak rozdzielczość 4k zaraz wkroczy w tereny do tej pory zajęte przez FULL HD bo klasa PREMIUM to będzie 8k rozdzielczość.
Oglądanie w takie rozdzielczości filmów dokumentalnych o przyrodzie czy podróżach to także uczta dla oczu tylko trzeba poczekać bo nie każdy będzie mógł sobie na takie coś pozwolić i w tym ja.
Znam ludzi co jeżdżą samochodami za 200tys. złotych a komórki mają za 400złotych.
Ja czekam na skok w przyszłość bo każdy z Nas na tym zyska.
 0  
W tym roku chętnie się przekonam co będzie z wieloma standardami HDR. Wiele firm się już opowiedziało za swoim standardem - raczej ktoś będzie musiał z czegoś zrezygnować. A i coraz więcej OLEDów będzie na rynku - Philips zamiast jednego będzie miał 3. Asystenci głosowi to sprawa trzeciorzędna w odbiornikach TV.
 0